O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Środa, 19 Luty 2020 r. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława

Wywiady

Wielki wywiad z Donatanem. STRONA: 2

R.: Między innymi Matheo opowiada często, że realizuje się na innych płaszczyznach i odchodzi od Hip-Hopu. Jak to wygląda u Ciebie? Czy masz ambicję, chęć zagarnięcia szerszego grona słuchaczy? D.: Ja muszę najpierw nauczyć się dobrze robić Hip-Hop żeby takie myśli pojawiały się w mojej głowie. Jestem producentem który dopiero się rozwija i można powiedzieć uczy tej materii. Pracuje nad tym żeby bity były lepsze, ciekawsze mocniejsze i myślę że jeszcze trochę czasu mi to zajmie. Nie wiem czy chcę robić POP, wcale go nie czuje, nienawidzę pracować pod presją zarabiania pieniędzy ja zbyt osobiście traktuje muzykę - albo po prostu jestem głupi.
R.: Pytanie z innej beczki. Jak to jest, że polski producent robi bit dla rapera z U.S.A. i nie jest wymieniany jako jego twórca? Rzadko kiedy, a wręcz wcale nie pojawiają się takie informacje. D.: To bardzo trudny i smutny temat. Niestety zazwyczaj dzieje się tak że sprzedajesz bit razem z prawami do niego. Podpisuje się pod nim inna osoba, lub firma producencka. Często jest to jedyny możliwy sposób na to żeby pojawić się na Amerykańskich produkcjach. Problem polega na tym że kiedy jesteś tu i wysyłasz maile masz o wiele mniejsza szansę przebicia niż dając tam managerowi płytę do ręki.
R.: Ostatnio modne jest, że co niektórzy artyści robią płyty własnym sumptem, nie myślałeś, aby wypuszczać własne produkcje pod swoją chorągwią? D.: Nie, nie chciałbym wydawać sam swojej własnej płyty - to było by dla mnie przykre. Chcę żeby zrobił to ktoś kto zobaczy potencjał w tym projekcie a ja będę po prostu człowiekiem który dostarczy materiał a dalej będzie się przyglądał działaniu całej machiny.
R.: Zapytałem o wydawanie swoich projektów samodzielnie nie bez powodu. "Prawda Naga" za którą jesteś współodpowiedzialny wyszła nakładem KASTA.CO, czyli została wypuszczona przez samego Waldemara Kasta. Powiedz proszę jak się ma ten projekt? D.: Uważam że ma się tak samo jak kilka miesięcy temu, jego wartość nie zmalała wraz z upływem czasu. Ja jestem w pełni zadowolony z tej płyty.
R.: Myślałeś już o promocji swojej płyty, szykujesz jakieś niespodzianki? Zrobisz to na patencie informacje prasowe + teledyski, czy może zaskoczysz czymś swoich fanów? D.: Płyta będzie nietypowa, nie typowa też będzie jej promocja. Chce żeby działania promocyjne były nie liniowe. Na pewno planuje co najmniej 4 teledyski, wiele materiałów wideo. Wykonawcy na tym projekcie są świetni, dlatego też ja ze swojej strony chciałbym uhonorować każdy z kawałków należyta promocją. Mam tez kilka nie standardowych pomysłów, jedne z nich będą zrealizowane inne nie. Miałem np. pomysł żeby do płyty dołączyć wódkę i ogórek kiszony w saszetkach, ale wiem że prawnie to by nie przeszło. Chociaż pomysł jest ciekawy i całość była by bardzo słowiańska :) Innym pomysłem jest to żeby zrobić konkurs na najlepszą zwrotkę i umieścić na płycie obok jakiegoś znanego wykonawcy kogoś kto dopiero pracuje na swoja markę i stara się pokazać światu. Ja bardzo cenie młodych wykonawców. Lubię z nimi pracować i chciałbym takim zabiegiem oddać ukłon wszystkim tym którzy dodają kolorytu tej muzyce robiąc ją bezinteresownie z czystej miłości.
R.: Teledyski zaczną się pojawiać przed premierą, czy będzie to swego rodzaju wisienka na torcie i wypuścisz materiały video już po tym, jak płyta zagości na sklepowych półkach? D.: Już dziś mam 4 materiały wideo, chociaż na dobra sprawę nic się jeszcze nie zaczęło. Co do klipów nie mam pojęcia, ale materiałów wideo planuje sporo i mam zamiar rozsiewać je gęsto.
R.: Nie ma się co oszukiwać, rap jest dziś w Internecie i ze świeczką szukać go w TV. Prasa także unika tego środowiska i tematów z nim związanych. Czy promocyjnie chciałbyś dotrzeć do innych niż internet mediów? D.: Tak, bo widzisz my rozmawiamy o Równonocy jako o płycie gdzie na słowiańskich bitach pojawią się najlepsi wykonawcy i już. Ale to jest tylko jedna strona płyty. Tak naprawdę Równonoc to projekt kulturalny który niesie poza muzyczny przekaz. Na razie nie mogę mówić na ten temat za dużo, ale już niebawem odkryje wszystkie karty.
R.: Jak zagraniczni artyści zareagowali na Twój pomysł z projektem międzynarodowym? Dlaczego właśnie słowiańskie tematy? D: Bardzo pozytywnie. Idea projektu podoba się wykonawcom zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Ja uważam, że my mamy na tyle specyficzne nasze rodzime słowiańskie brzmienie że powinniśmy go pokazać. Dlatego ta płyta to pierwszy tego typu projekt w całości bazujący na słowiańskich patentach. Mamy się czym chwalić i mam zamiar pokazać to że potrafimy robić rap na swój niepowtarzalny sposób. Tą płytą chcę oddać ukłon naszej wspólnej kulturze i zainteresować ludzi naszą bogatą historią.
R.: Wiem, że masz już gotową muzykę na projekt. Chciałbym abyś powiedział teraz czy chorujesz na ten projekt, czy będąc sam na sam z tym ciężarem jakim jest postawienie tego w jeden spójny organizm nie masz jakichś obaw, że coś pójdzie nie tak, że utopisz swój czas, pieniądze, swoją markę, a płyta przejdzie bez echa? D.: Choruje na ten projekt, bo nie jest to projekt muzyczny ale ideologiczny. Że coś pójdzie nie tak - wiem to na 100%, bo nie jest możliwe wszystko według planu. O swój czas i pieniądze nie dbam, bo Równonoc dała i daje mi tyle radości tworzenia, że jest to warte każdej sumy i czasu. O swoja markę też się nie boję bo niezależnie od niuansów promocyjno wydawniczych zrobię wszystko żeby materiał był na najwyższym poziomie.
R.: Produkujesz muzykę i obracasz się w muzycznych kręgach. Jakbyś scharakteryzował polskie środowisko Hip-Hopowe? Nie jesteś tu od wczoraj, a więc chciałbym abyś podzielił się przemyśleniami na temat tego przemysłu oraz ludzi z nim związanych. D.: Można powiedzieć że znam osobiście 80% sceny. I moim głównym wnioskiem jest to, że wszyscy Ci ludzie którzy robią tą muzykę w Polsce bardzo kochają to co robią. Nie zależnie czy jest to postać lubiana czy nie lubiana, czy jest to wykonawca grający wiele czy mało koncertów - każdy podchodzi z pietyzmem do tej muzyki. Słyszę to rozmawiając z nimi, nigdy nie spotkałem się z kimś kto chciał coś zrobić byle dla pieniędzy. Każdy przeżywa każdą swoja płytę i każdy w nią wierzy. To bardzo budujące widzieć to wszystko od zaplecza bo wiem, że ta muzyka żyje.
R.: Wielu producentów udziela się także na płaszczyźnie "rapowej" lub ewentualnie jako rezydenci klubów. Czy Ty osobiście nie masz ciśnienia, aby pokazywać się publicznie - tak jak np. robił to swego czasu Matheo? D.: Jestem bardzo nieśmiałym człowiekiem. Nie lubię kamery, wypowiadać się publicznie itd. Nie uważam też że tego potrzebuje, choć przy Równonocy będę się starał pojawić jakoś wizualnie.
R.: Zbliżamy się do końca. Opowiedz na koniec, jakie są Twoje oczekiwania względem siebie na resztę roku? "Równonoc" - to już wiadomo, ale w co jeszcze chciałbyś się zaangażować i co chciałbyś osiągnąć? D.: Chciałbym jak co roku pod koniec 2011 zauważyć, że jest jakiś progres oraz cieszyć się z tej muzyki codziennie i robić ja tak żeby innym też sprawiała ona przyjemność. Staram się lepiej organizować czas, żeby móc pracować ze wszystkimi tymi ludźmi którzy do mnie piszą, młodymi wykonawcami którzy na moich bitach dają z siebie wszystko.
R.: Dzięki za wywiad. Powodzenia z "Równonocą" życzę i do usłyszenia! D.: Dziękuje również.

Rozmawiał: Piotr "Timon" Abrahamowski

Dodatkowe informacje: -

<< Poprzednia strona | 1 | 2 |
Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie
 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020