O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Piątek, 21 Luty 2020 r. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Wywiady

DAVID BOWIE - wywiad z artystą, czerwiec 2002 r.. STRONA: 2

- W jednym utworze wspominasz niejakiego Wujka Floyda (Uncle Floyd). O kogo konkretnie chodzi?
- Tak, chodzi o kawałek ''Slip Away'', jednym z moich ulubionych na płycie. W latach 70., w jednej z telewizji kablowych z New Jersey, była to chyba Station 88, swój program miał Uncle Floyd. Nawet nie wiem, jak brzmiało jego prawdziwe nazwisko. W programie do swojego studia zapraszał mnóstwo muzyków, którzy grali u niego na żywo koncerty. Ponieważ był to przede wszystkim program dla dzieci, więc śpiewający tam muzycy musieli zakładać na nosy czerwone kulki. Pamiętam, że ze wszystkimi znajomymi zawsze pędziliśmy do domu na godzinę 17, żeby tylko zobaczyć, kto będzie dzisiaj grał u wujka Floyda. Mnóstwo dowcipów, masa gagów, wszystko to powodowało, że popularność programu w kraju rosła i rosła…
- Autorem jednego z utworów na płycie (''I Took A Trip On A Gemini Spaceship'') jest Legendary Stardust Cowboy. Czy ma on jakiś związek z postacią Ziggy Stardusta?
- Był to ostatni utwór, jaki zdecydowałem się umieścić na tym albumie. Napisał go człowiek o pseudonimie Legendary Stardust Cowboy, nagrywający w latach '68 - '69 dla wytwórni Mercury Records. Kiedy jakiś czas temu wydawałem w tej wytwórni swój album, podszedł do mnie ktoś od nich i powiedział: ''Pssst, David, ponoć lubisz odjechane prezenty?'' Odpowiedziałam, że tak, pewnie, i już za chwilkę dostałem plik singli tego artysty. Obawiam się, że po prostu nie mieli co z nimi zrobić… Kiedy w domu posłuchałem sobie tych nagrań, okazało się, że to genialna sprawa! Coś jak muzyka z ogromnych dzwonów Ziemi… niczego takiego wcześniej nie słyszałem. Strasznie mi się spodobał, ale oczywiście kiedy zacząłem opowiadać, jak go lubię, co spotkało się to z wybuchem śmiechu w wytwórni. Śmieli się chyba po równo i ze mnie i z niego. A przecież to naprawdę świetna, bardzo pionierska muzyka. Z miłości do niej mógłbym wykupić nawet całą tą wytwórnię. Legendary Stardust Cowboya polubiłem tak bardzo, że do stworzenia Ziggy Stardusta, pożyczyłem sobie nawet jego imię. Parę lat później, czyli w zeszły czwartek byłem na jego stronie internetowej - ma taką składającą się chyba z dwóch podstron - i pisze tam w zasadzie tylko o dwóch rzeczach: ''Najbardziej żałuję, że mój ojciec nigdy nie dożył mojego sukcesu'' - bardzo mi się to spodobało - i druga rzecz: ''Ten Anglik David Bowie ukradł moje imię dla swojej postaci Ziggy Stardusta, więc kiedyś powinien chyba zagrać któryś z moich kawałków. Jest mi to winien!''. Poczułem się strasznie winny i pomyślałem: cholera, chyba naprawdę muszę to zrobić!
- Przy tej płycie nie zdecydowałeś się na nakręcenie klipu do pierwszego singla ''Slow Burn''. Zamiast tego powstał tylko 60-sekundowy spot telewizyjny. Opowiedz o tym.
- Mieliśmy zrobić telewizyjną reklamę płyty i jako muzykę wybraliśmy do niej właśnie ''Slow Burn''. Kiedy powstawał scenariusz tego spotu miałem już pewną koncepcję, jak mógłby wyglądać. Opierał się oczywiście o mój ulubiony motyw ''strachu przed odosobnieniem i opuszczeniem'' (śmiech). Bałem go jednak realizować - wydawał mi się wystarczająco doskonały jako sam pomysł… Tak czy inaczej, zdjęcia poszły bardzo sprawnie i kiedy wykonaliśmy już wszystko, co było potrzebne do tej reklamówki, pomyślałem - może dokręćmy jeszcze parę scen i będziemy mieli wideoklip. Ale wiesz co? Nic więcej nie chciało nam przyjść do głowy! Stanęło tylko na minutowym spocie. Ale bardzo miło wspominam ten plan zdjęciowy. Nawet nie macie pojęcia jak nudne jest kręcenie klipów.

Na podstawie materiałów promocyjnych Sony Music.

Dodatkowe informacje: Galeria zdjęć Davida Bowie

<< Poprzednia strona | 1 | 2 |
Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie
 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020