O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 25 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Co nowego?

Eskobar - A Thousand Last Chance

Po trzyletniej nieobecności Eskobar powracają nowym singlem Love Strikes, który poprzedza wydanie ich trzeciego albumu "A Thousand Last Chances".
Minęło trochę czasu od ich ostatniego albumu "There's Only Now", który ukazał się w 2001. Trudno jednak mówić o powrocie grupy - bowiem przez cały ten czas zespół odbywał światowego tournee.
Powoli, lecz skutecznie poszerza się krąg krajów, w których muzyka Eskobara jest popularna. Objechali Europę już kilkakrotnie doskonale się przy tym bawiąc: poznali świetne potrawy, zawarli mnóstwo znajomości i wzbogacili swoje imponujące kolekcje DVD.
Lecz gdzie się to wszystko zaczęło?
Eskobar narodził się pod inną nazwą na przedmieściach Sztokholmu w połowie lat dziewięcdziesiątych. Jak większość młodych zespołów, ich pierwsze muzyczne osiągnięcia zdradzały wyraźnie źródła inspiracji. (wtedy głównie twórczość brytyjskich zespołów). Jednak po napisaniu "Tumbling Down" wiedzieli, że znaleźli swój trop.
Od tego czasu podążali już własną ścieżką.
Wokalista i autor piosenek grupy Daniel Bellqvist wspomina: "Po tej piosence, wszystko poszło niezwykle gładko. Zdecydowaliśmy, że porzucimy cały stary materiał z wyjątkiem tej jednej piosenki i zaczniemy wszystko od początku".
Na szczęście wszyscy inni też zauważyli różnicę. Pod koniec lat 90-tych zespół podpisał kontrakt z V2 Records, a w 2000 wydał pierwszą płytę "Til We're Dead", która łączyła melancholijne, intymne melodie z doniosłym brzmieniem gitar przypominającym najlepsze dokonania wielkich grup lat 80-tych, jednocześnie zachowując świeżość i indywidualizm.
Ich drugi album "There's Only Now" (zarazem w wielu krajach pierwsze wydawnictwo) dobrze się sprzedawał i zyskał bardzo wielu fanów m.in. we Francji, Niemczech i Japonii. Okazało się także, że są niezwykle popularnym zespołem koncertowym w Polsce, a nawet na Litwie, gdzie wystąpili dla 80 tysięcy ludzi w ciągu trzech dni!
Someone New - duet z Heather Nova wydany w 2002 stał się miedzynarodowym przebojem i żyje teraz własnym życiem - nawet belgijski chór żeński nagrał własną wersję piosenki!
Pomimo sukcesów, które odniósł Eskobar, muzycy twardo stąpają po ziemi.
"Kiedy pierwszy raz zaczęli nas grać w MTV byliśmy pod ogromnym wrażeniem" wspomina z uśmiechem Daniel. "Nawet nagrywaliśmy się na wideo, jak tańczymy przed telewizorem!"
"Zawsze sprawia nam przyjemność wyznaczanie sobie nowych celów, ale granie koncertów dla publiczności, która zna każdą piosenkę, to wciąż największa nagroda" dodaje gitarzysta Frederik Zäll.
Przez lata Eskobar doprowadzili proces twórczy do perfekcji. Daniel pisze teksty i podstawową wersję piosenki, po czym reszta zespołu dodaje swoje - lubi jednak nie dokończać tekstu, aż do chwili nagrywania.
Jego teksty stały się prostsze i celniejsze. Zawsze były szczere, teraz są jednak bardziej osobiste, czy jak mówi Robert, "odważniejsze". Niektóre opowiadają o związkach, inne o otaczającym nas świecie, np. tematem Violence jest znalezienie ujścia dla wewnętrznej frustracji. Zwykle jednak Daniel woli, kiedy jego słowa same mówią za siebie.
Muzycznie "A Thousand Last Chances" jest bardziej zróżnicowanym albumem od swych poprzedników. Na spotkaniu ze swoim producentem Pontusem Friskiem Eskobar wyjaśnili, że chcą by każda piosenka na płycie miała swój unikalny charakter zamiast jednolitego klimatu. Frisk na to przystał i powstało nagranie pełne odwołań do country, jazzu, folku i rocka.
"Ci, którym album się spodoba, powiedzą, że jest różnorodny i śmiały" przewiduje Daniel. "Ci, którym się nie spodoba, powiedzą, że jest chaotyczny!"
Nie ma jednak powodu do obaw - płyta wciąż brzmi jak Eskobar. Przestrzenne wokale Daniela, gitara Frederika i dobra, mocna perkusja Roberta w naturalny sposób prowadzą piosenki.
Na paru piosenkach gościnnie występują muzycy koncertowi Eskobara - Jimmy Wahlsteen (gitara) i Patricio Cabezas (bas) oraz pianista Mats Schubert (członek szwedzkiej grupy Bo Kaspers Orkester), który gra w jazzującym "Fly On The Wall".
"Spotykaliśmy Matsa w barach latami" mówi Frederik, " i zawsze była mowa o potencjalnej współpracy. Kiedy napisaliśmy tą piosenkę, wiedzieliśmy, że przyszła właściwa chwila. Gdy Mats znalazł się w studio, po prostu usiedliśmy po drugiej stronie konsolety, uśmiechnęliśmy się i z rozkoszą słuchaliśmy tego, co się działo. Jedynym problemem był wybór jednej wersji, bo wszystkie były doskonałe!"
A skąd nazwa grupy?
"Prawie przestaliśmy wierzyć w to, że znajdzie się nazwa, która spodoba sie nam wszystkim. Poprosiliśmy więc naszego A&R, który przebywał akurat w Stanach, by popytał ludzi, jakie mają sugestie. Pierwsza osoba, którą spotkał, zaproponowała nazwę Escobar. Spodobało nam się brzmienie tego słowa, zmieniliśmy więc tylko odrobinę pisownię." wyjaśnia Robert.
Eskobar najwyraźniej odnaleźli własne subtelne sposoby na łamanie niepisanych zasad rządzących gatunkiem muzyki, który grają. Świetnie bawią się na scenie i nie próbują tego kryć. Nie silą się na elitarność - każdy, kto lubi ich muzykę, może się włączyć do zabawy. Nie obchodzi ich, co jest politycznie poprawne, nie martwi ich, czy są wystarczająco "cool" . I rzadko się o coś kłócą, bo zwykle głosują. "Trio to wygodny i praktyczny rodzaj formacji. Zawsze jest dwóch przeciw jednemu i wygrywa większość!"


Tracklista:
Cold Night
Big Sleeper
You Got Me
Fly On The Wall
Love Comes First
Violence
Love Strikes
Under These Stars
Bring The Action
Freedom
Even If You Know Me.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: BMG Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 17.07.2004

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019