O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Wtorek, 23 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Co nowego?

Faithless - No Roots

Czołowi przedstawiciele brytyjskiej sceny tanecznej powracają w wielkim stylu. Ich nowa płyta to majstersztyk.
Zespół Faithless zawsze wymykał się ścisłym definicjom. Zdobyli uznanie krytyków, mnóstwo nagród, światową sławę, sprzedali miliony płyt. Muzyka, którą tworzą, jest inteligentna, pełna emocji i doskonała do tańca, a jej różnorodność stylistyczna nie pozwala na włożenie Faithless do żadnej gotowej szufladki.
Z wielkimi klasycznymi przebojami Faithless (Insomnia, Salva Mea, God Is A DJ, We Come One) i ich mocnymi house'owymi beatami kontrastują poetyckie kompozycje o pięknych tekstach (Bring My Family Back, Muhammad Ali) i poruszające hymny gospelowe (Don't Leave)
Na nagraniach zespołu odnaleźć można głęboką duchowość ('Reverence' 1995), melancholijny introwertyzm ('Sunday 8pm' 1998) i podnoszący na duchu emocjonalny przekaz ('Outrospective' 2001).
Występy niektórych artystów na ich płytach i koncertach zaowocowały wielkimi karierami - wystarczy wspomnieć brytyjską królową popu Dido, objawienie światowej sceny wizualizacji 1 Giant Leap, czy całą masę pozostających w podziemiu wybitnych talentów (Skinny, P*nut, Slovo).
Lecz jeśli ktoś sądzi, że po ośmiu latach, dziesiątkach singli, trzech albumach z remiksami i tysiącach wystepów na żywo niczym go już nie zaskoczą, to jest w grubym błędzie. 'No Roots', czwarty album Faithless, to kolejny przełom w historii zespołu i muzyki: melodyjne, swobodnie płynące elektroniczne dźwięki tworzą spójne i przejrzyste tło dla śmiałej analizy obecnej kondycji człowieka zawartej w tekstach. Już pierwszy kontrowersyjny politycznie singiel 'Mass Destruction' sugerował, że Faithless jest u szczytu swoich możliwości.
'No Roots' można opisać jako album konceptualny oddziałujący na wielu oddzielnych, lecz dopełniającyh się poziomach tekstowych i muzycznych. Żeby to zrozumieć, warto skupić się na unikalnym składzie zespołu.
Faithless zawsze byli otwarci i chętni do współpracy z utalentowanymi muzykami, jednak trzon zespołu tworzą trzy osoby: Maxi Jazz, Sister Bliss i Rollo Armstrong.
Maxi to charyzmatyczny frontman na koncertach, rapujący buddysta, mistrz elokwencji i wyjątkowego stylu poetyckiego. Jego głębokie przekonania filozoficzne pozwoliły Faithless zyskać intelektualną moc rzadko spotykaną w muzyce tanecznej.
Bliss to muzyczny motor zespołu, wykształcona klasycznie pianistka pasjonująca się taneczną elektroniką, uznawana za czołową światową DJ-kę. Ostatnio skomponowała muzykę do popularnego serialu 'Life Begins' stacji ITV, a przewodnim motywem programu jest utwór tytułowy z nowej płyty Faithless.
Rollo to producent zespołu motywujący wszystkich do działania. Sympatyczny ekscentryk, który twierdzi, że nie potrafi grać na żadnym instrumencie a muzyka mu w tańcu nie przeszkadza (dlatego też nie występuje z zespołem na koncertach). Jako szef wytwórni Cheeky, Rollo ma na swoim koncie miliony sprzedanych singli. Jest także współautorem i współproducentem obu albumów swojej młodszej siostry Dido, oraz autorem remiksów utworów słynnych artystów m.in. U2, Bjork, The Pet Shop Boys. Jego atutem jest muzyczna intuicja i inteligencja, która pozwala mu zamienić szkice brzmieniowe Sister Bliss w piosenki o wyraźnej strukturze. " Panuje u nas merytokracja, gdzie każdy ma przydzielone role" wyjaśnia Rollo. "Spędzamy razem trochę czasu, ale na ogół każdy zajmuje się swoją działką."
"Postanowiliśmy zrobić coś zupełnie innego od naszych dotychczasowych dokonań" -tak o genezie 'No Roots' opowiada Sister Bliss. Głównym wyzwaniem było odejście od eklektyzmu na rzecz spójnej stylistycznie i muzycznie całości. Pierwsze nagrania powstały w słynnym Church studio na północy Londynu, należącym do Dave'a Stewarta. Gdy Rollo zajmował się produkcją 'Life For Rent' Dido w głównym studio, Bliss siedziała w niewielkim, pełnym sprzętu pokoju obok, gdzie skomponowała 30 utworów, każdy z nich w tonacji C-dur. Bycie twórczym w ustalonych ramach pozwala przezwyciężać ograniczenia, czasem można posunąć się dalej właśnie dzięki ścisłym parametrom. Ale było to cholernie trudne. Martwiłam się, że wyjdzie nuda, na szczęście udało się nam stworzyć mnóstwo różnych melodii w odmiennych klimatach.
Dzięki utrzymaniu wszystkich melodii w jednej tonacji, można było dowolnie przestawiać elementy utworów. Tym samym Rollo zyskał ogromną swobodę przy składaniu piosenek w całość, czy dodawaniu brzmień i efektów. Dopiero, gdy Rollo i Bliss ukończyli pracę nad muzyką, sprowadzono Maxiego i uzgodniono wymowę tekstową płyty. "Motyw przewodni, który wybraliśmy, to miłość - na skalę mikro i makro." mówi Bliss. "Czuliśmy, że jest okazja opowiedzieć głośno o tym, co się teraz, kurwa, wyprawia. A Maxi to właściwy człowiek - nie prawi kazań, tylko przygląda się uważnie ludzkiej naturze i sytuacji, w której jesteśmy. To nie jest przesłodzona płyta o miłości. Porusza kwestie dotyczące stylu życia, przywództwa i zaangażowania ludzi. Uważaliśmy, że ta płyta to szansa na otwartą wypowiedź, z którą ludzie będą się liczyć."

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: BMG Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 06.06.2004

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019