O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Niedziela, 18 Sierpień 2019 r. Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Co nowego?

Sarah Mclachlan - Afteglow

Definicja słowa 'afterglow' (poświata) to 'światło lub blask, który utrzymuje się po zachodzie słońca'. Przyzwyczajasz się do jasnego, silnego światła, lecz słońce znika i nagle trzeba się przystosować na nowo. To moment przejściowy. Wiele z tych piosenek opowiada o okresie przejściowym... odwracaniu kamienia, pod którym znajduje się mroczna, cienista niepewność, a wszystko wygląda zupełnie inaczej.
- Sarah McLachlan
Narodziny, śmierć, tragedia i radość, Przez sześć lat, które upłynęły od wydania ostatniego studyjnego albumu Sarah "Surfacing" zarówno obraz współczesnego świata, jak i życie Sarah przeszły wiele kluczowych zmian.
Dzięki temu Afterglow to album o wielu warstwach. Na pierwszy rzut oka rozpoznajemy ciepły ton, czystość głosu i piękne harmonie, dzięki którym talent McLachlan zdobył międzynarodowe uznanie. Jednak gdy wsłuchamy się w płytę, odkryjemy, że łączy ona w sobie wszystko najlepsze, do czego przyzwyczaiła nas Sarah, z tym co zupełnie nowe.
Najbardziej znajomo brzmi przepych muzyki Sarah. Na Afterglow znajdziemy wiele momentów przywołujących na myśl niespotykany talent muzyczny artystki. Już od refleksyjnego pierwszego singla "Fallen", przez przesycony miłością tekst "Push", aż po przepiękne, szepczące dźwięki "Answer" album zachwyca melodiami, które świadczą o świetnej formie Sarah.
Niektóre z ulubionych momentów Sarah z pewnością staną się też ukochanymi fragmentami fanów. '"Answer" to jeden z moich ulubionych utworów" przyznaje z uśmiechem. 'To piosenka jakby szeptana przez telefon o drugiej nad ranem. Zawsze to uwielbiałam - czuć rdzeń piosenki. Najważniejsze bym mogła rozłożyć ją na części pierwsze i wciąż czuć jej moc, gdy zagram ją akustycznie na fortepianie lub gitarze. Jeśli jej rdzeń jest silny, możesz z nią robić wszystko, a ona wciąż będzie dobra.
Moje lęki to moja własność, próbuję posiąść też swe przeznaczenie
Bym mogła je kształtować lub zniszczyć, gdy zapragnę - "Perfect Girl
Choć znajome motywy twórczości Sarah są ujmujące, wyjątkowa jest także świeżość Afterglow. Jak na ironię, największa zmiana w muzyce Sarah jest najmniej zauważalna dla ucha, bowiem chodzi o jej proces tworzenia. 'Dawniej wyjeżdżałam do domku w lesie na 8 miesięcy by tam pisać i pisać. Teraz mam Indię [mała córeczka Sarah], co oznacza dwie godziny dziennie, kiedy się nią nie zajmuję, ale w rezultacie i tak wciąż o niej myślę. Żadne stare sztuczki już nie miały zastosowania i musiałam znaleźć nową metodę pisania piosenek."
Zgłębiając tą metodę Sarah odkryła nowy styl tworzenia, po raz pierwszy w swojej karierze nie napisała ani jednej piosenki na album na gitarze. Wszystkie zostały skomponowane na fortepianie. Każdy z utworów został napisany w ciągu ostatnich dwóch i pół roku, a wszystkie nagrano albo w studio producenta Pierre'a Marchanda w Montrealu albo we własnym studio Sarah w Vancouver.
"Time"Znając wydarzenia z ostatnich lat Sarah McLachlan można by się spodziewać, że wszystkie piosenki poruszać będą temat miłości i utraty. Od 1997 roku, kiedy ukazał się jej poprzedni album 'Surfacing', Sarah straciła matkę (która umarła na raka) i urodziła dziecko. 'Dla mnie - mówi artystka - Afterglow (Poświata) jest idealną metaphorą. To czas wielkich zmian... wpierw straciłam matkę, pięć miesięcy później urodziłam Indię. Wciąż jest to dla mnie niejasny okres - ma niewiele wspólnego z tymi piosenkami, chodzi o mój stan duszy. Na pewno za pięć, sześć lat napiszę o tym muzykę, ale to jeszcze za wcześnie.
Nawet podczas trudnego okresu w swoim życiu, McLachlan nie zapomniała o swych działaniach filantropijnych. We wrześniu 2003 minął trzeci rok od początku Programu Muzycznej Pomocy dla Potrzebujących Sarah McLachlan, który zapewnia darmowe kształcenie muzyczne dla młodzieży z biednych dzielnic, gdzie szkoły okroiły edukację muzyczną z powodu cięć w budżecie. 'Gdy byłam dzieckiem - mówi Sarah - muzyka ratowała mi życie, świadomość, że w czymś jestem dobra, miała ogromny wpływ na moje życie. Mnóstwo dzieciaków może też tak czuć, ale nie mają warunków do rozwoju. To cudowne uczucie patrzeć jak ich życie się zmienia, a ja zawsze pierwsza daję im owację na stojąco na recitalach. To jedna z największych radości jakie znam.
"Wracając do Afterglow, ostatni album Sarah to zbiór życiowych doświadczeń, kolekcja pięknych melodii, bogatych aranżacji, zaskakujących tekstów. Muzyczna całość, która nie pozwala zapomnieć z jak bardzo utalentowaną artystką mamy do czynienia.
Kiedy ktoś pyta ' Czemu tak dużo czasu zajęło ci nagranie nowej płyty?' Sarah bez namysłu wyjaśnia: 'Odpowiedz jest prosta: zajęłam się swoim życiem. Straciłam matkę i stałam się matką. Około roku po narodzinach Indii odsunęłam się od muzyki na parę miesięcy. Nie grałam na fortepianie, nie czytałam magazynów, naprawdę potrzebowałam odetchnąć i nie przejmować się naciskami, że przecież 'już tyle czasu... trzeba wydać tę płytę' i wszelkimi oczekiwaniami. Czułam się jak sparaliżowana. Przerwa i odejście od muzyki to była najlepsza rzecz jaką mogłam zrobić. Wróciłam ze świeżym uchem, posłuchałam utworów i stwierdziłam, że to wszystko naprawdę nieźle brzmi, a skończenie tej płyty wcale nie jest niemożliwe. Taka jest prawda. To był uczciwy krok, i dzięki niemu jestem szczęśliwsza. Znów kocham muzykę."
Przypomnijmy, że:
- Sarah sprzedała ponad 22 miliony płyt na świecie od czasu swojego debiutanckiego nagrania "Touch" z 1988 roku.
- Zdobyła 3 nagrody Grammy.
Nagroda Grammy w 1999 "I Will Remember You" - Najlepszy utwór wokaln pop
Nagroda Grammy w 1998 "Last Dance" - Najlepszy utwór instrumentalny pop
Nagroda Grammy w 1998 "Building a Mystery" - Best Female Pop Vocal Performance
- Zorganizowana przez Sarah trasa Lilith Fair przyciągnęła w ciągu trzech lat około 2 milionów ludzi i przyniosła ponad 7 milionów dolarów zysków przeznaczonych na cele charytatywne
- Sarah portretowały media na całym świecie, wśród nich m.in. Rolling Stone, Time i Entertainment Weekly.
- w 1998 Sarah otrzymała Elizabeth Cady Stanton Visionary Award za pomaganie kobietom w muzycznej karierze.

Muzycy na "Afterglow":
Sarah McLachlan - wokal, gitara, fortepian, Pierre Marchand - instr. klawiszowe, git. basowa, gitary, instr. perkusyjne, Ashwin Sood- perkusja, instr. perkusyjne, loopy, instr. klawiszowe, Jerry Marotta - perkusja, instr. perkusyjne, Sean Ashby- gitara, Bill Dillon - gitara, Ethan Johns - gitara, Yves Desrosiers - gitara, Michel Pepin - gitara, Michael Chaves - gitara, Jim Creeggan - kontrabas, Daryl Johnson - git. basowa, Tony Levin - git. basowa, Jorane - wiolonczela, chórki.

Tracklista:
Fallen
World On Fire
Stupid
Drifting
Train Wreck
Push
Answer
Time
Perfect Girl
Dirty Little Secret

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: BMG Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 12.04.2004

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019