O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Piątek, 5 Czerwiec 2020 r. Imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Co nowego?

UB 40 - Homegrown

"Homegrown" -22. album grupy - został zagrany i wyprodukowany przez tych samych ośmiu muzyków, którzy w 1978 roku w Moseley w Birmingham założyli UB40.
UB40 od zawsze stanowili nie tylko zespół, ale i zgraną paczkę. Uczyli się grać i komponować słuchając swoich ulubionych wykonawców reggae. I pomimo olbrzymiego sukcesu udało im się zachować tę niezwykłą chemię, która połączyła ich na samym początku, w Moseley.

"Za wszelką cenę staraliśmy się utrzymać to, co łączyło nas, kiedy zaczynaliśmy" - twierdzi Robin. "Jest nas ośmiu i wszyscy jesteśmy tu na równych prawach. Zawsze byliśmy bardzo demokratyczni. Wszystkie nasze zarobki dzielimy na osiem. Dzięki temu jesteśmy bardzo zgranym zespołem. Zżyliśmy się również dzięki temu, że wszyscy zostaliśmy w Birmingham. Jeżeli kogoś ponosi, potrafimy mu dać niezły wycisk."
Pierwszy singiel z płyty "Homegrown", "Swing Low", to oficjalny hymn angielskiej drużyny rugby na Mistrzostwa Świata 2003 w Australii. Z okazji jego premiery zespół wystąpił w mekce fanów rugby, na słynnym boisku w Twickenham, rodzinnym mieście angielskiego rugby, 6 września, przed meczem Investec Challenge między Anglią i Francją.
"Swing Low" od dawna było ulubioną piosenką fanów rugby w Anglii. Sama melodia była w przeszłości słynną piosenką-manifestem przeciwko niewolnictwu. Tak więc oprócz tego, że jest to przejmujący hymn skandowany z trybun podczas mistrzostw świata, to w warstwie tekstowej utwór ten doskonale pasuje do prezentowanej od lat przez UB40 antyrasistowskiej filozofii. Jednak zamiast klasycznego wykonania w stylu ich słynnej serii "Labour Of Love", UB40 nadali "Swing Low" bardziej nowoczesny charakter: dodali niespokojne elektroniczne bity, sampla ze śpiewającym tłumem fanów rugby oraz porywający chór gospel z United Colours Of Sound.
Podczas gdy wiele zespołów ślepo podąża za kolejnymi trendami w muzyce, co chwila zmieniając styl w desperackiej próbie utrzymania się na szczycie, UB40 pozostaje wierne reggae, które jest dla nich niewyczerpanym źródłem różnorodności i oryginalności. Dla zespołu, muzyka, która powstała na Jamajce w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych jest dzisiaj równie żywa co kiedyś. "Do pewnego stopnia reggae uważa się już za muzykę przeszłości" - twierdzi perkusista James Brown. "Ale przecież nie byłoby dzisiaj garage, drum and bass ani hip-hopu gdyby nie reggae. Nie istniałaby nowoczesna muzyka klubowa gdyby nie dub. Kiedy słucha się takich producentów jak Timbaland, słychać wyraźnie, że ich styl ukształtował się wyłącznie w oparciu o reggae.
"To, co wyróżnia UB40, i co doskonale potwierdza płyta "Homegrown", to zdolność do łączenia wspaniałych rytmów reggae z typowo angielską słabością do dobrego popu. "Staramy się grać reggae" - mówi Robin. "Jednak dorastaliśmy słuchając Beatlesów i Everly Brothers, a więc jeszcze zanim narodziło się reggae. Nigdy nie próbowaliśmy nagrywać płyt pop, ale pop zawsze gdzieś tam na nich pobrzmiewał. Taki zupełnie przypadkowy koktajl."
Muzycy z UB40 mają jeszcze przed sobą wiele gór do zdobycia zanim łagodne rydwany powiozą ich do domu. Swoje 25-lecie świętują premierą jednej z najlepszych w swojej karierze płyt. A ponieważ reggae coraz częściej pojawia się na listach przebojów dzięki takim gwiazdom parkietu jak Shaggy i Sean Paul, UB40 coraz częściej wymienia się w gronie największych inspiracji młodego pokolenia artystów.
"Zawsze, gdy rozmawiamy z gwiazdami dance, są bardzo chętne do współpracy" - twierdzi Robin. "Jesteśmy już na tym etapie, że wielu z obecnych artystów reggae dorastało na naszej muzyce. Jesteśmy czczeni przez wielu młodych muzyków, którzy po raz pierwszy usłyszeli nasze kompozycje u swoich rodziców. Słyszę inspirację naszą muzyką na wielu współczesnych płytach reggae.
"Cokolwiek robimy, staramy się zawsze zachowywać brzmienie UB40" - podsumowuje Robin. "Kiedy nad piosenką pracują tylko dwie-trzy osoby z grupy, nie brzmi ona zupełnie jak UB40. Wystarczy jednak, że wszyscy inni wtrącą swoje trzy grosze i zaraz mamy do czynienia z UB40 w najczystszej postaci."

Tracklista:
So Destructive
I Knew You
Drop On By
Someone Like Me
Freestler
Everything Is Better Now
Just Be Good To Each Other
Young Guns
Hand That Rocks The Cradle
Nothing Without You
Nowthing Without You (Dub)
Swing Low

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Pomaton EMI.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 26.10.2003

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020