O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Środa, 27 Maj 2020 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Co nowego?

Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble - Officium Novum

Jan Garbarek - saksofony sopranowy i tenorowy
The Hilliard Ensemble:
David James - kontratenor
Rogers Covey-Crump - tenor
Steven Harrold - tenor
Gordon Jones - baryton

Pomysł połączenia brzmienia saksofonu sopranowego Jana Garbarka z wielogłosową muzyką wokalną rodem ze średniowiecza i renesansu w wykonaniu The Hilliard Ensemble okazał się, komercyjnie i artystycznie, niezwykle trafiony. Pierwszy wspólny album - wydany w 1993 roku "Officium" - zebrał entuzjastyczne recenzje i znalazł ponad milion nabywców. Brytyjski Evening Standard napisał, że płytę wypełnia "najpiękniejsza muzyka, jaka kiedykolwiek została nagrana". Herald Tribune nazwał ją "niezwykle kojącą, unoszącą ducha pod niebiosa", New York Observer pisał o "zniesieniu wszelkich podziałów między jazzem a klasyką, sferą sacrum a profanum, muzyką dawną a współczesną", a The Guardian zachwycał się, że "całość brzmi tak, jak gdyby te utwory czekały na uzupełnienie ich partiami Jana Garbarka".
"Officium" wypełnił repertuar średniowieczny i renesansowy (Perotin, Dufay, de la Rue). Podwójny album "Mnemosyne" (1998), był rozwinięciem pierwotnego pomysłu, a obok muzyki średniowiecza znalazł się na nim również repertuar współczesny.
"Officium novum" to trzecia wspólna płyta Garbarka i Hilliard Ensemble. Została nagrana na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku w austriackim klasztorze St. Gerold, pod czujnym okiem producenta Manfreda Eichera. Tym razem większość wydawnictwa wypełnia tradycyjna muzyka Armenii.
Pomysł na kształt albumu zrodził się w trakcie podróży muzyków The Hilliard Ensemble w rejon Kaukazu, gdzie natknęli się na opracowania tradycyjnych pieśni świeckich i sakralnych autorstwa etnomuzykologa i kompozytora Komitasa Vardapeta (1869-1935).
"Hays hark nviranats ukhti" i "Surb, surb" zostały zaczerpnięte z Liturgii mszy świętej. "Hays hark nviranats ukhti" to hymn śpiewany tradycyjnie na początku nabożeństwa, w trakcie okadzania wiernych kadzidłem. "Surb, surb" ("święty, świety") to odpowiednik Sanctus w mszy obrządku rzymsko-katolickiego. "Ov zarmanali" - hymn na święto Chrztu Jezusa (przypadające na pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli), wykonywany jest przy obrzędzie święcenia wody. "Sirt im sasani" towarzyszy ceremonii umywania nóg podczas liturgii Wielkiego Czwartku.
Program płyty wypełniła nie tylko muzyka Kaukazu. Na "Officium novum" znalazły się dwa utwory Garbarka: "Allting finns" napisany do wiersza szwedzkiego poety Pära Lagerkvista (1891-1974) oraz "We Are The Stars" (pochodzący z płyty saksofonisty "Rites") wykorzystujący poezję jednego z indiańskich plemion (Psamaquoddy). Kompozycję "Most Holy Mother Of God" Arvo Pärt napisał dla Hilliard Ensemble w 2003 roku. Na "Officium novum" wykonana jest a capella.
Najdłuższy utwór na płycie to trzynastominutowa "Litania", który łączy ze sobą tradycyjne "Otche nash" i fragment litanii autorstwa Mikołaja Kiedrowa. Kiedrow (1871-1940), student Rymskiego-Korsakowa, był twórcą licznych kompozycji, które weszły do repertuaru chórów muzyki cerkiewnej. Bizantyjskie "Swete tihij" (radosne światło) pochodzi z trzeciego wieku, śpiewane było na początku nabożeństwa, w trakcie wejścia duchowieństwa do świątyni. Szesnastowieczna hiszpańska pieśń dworska "Tres morillas", to opowieść o utraconej miłości. Zaś "Alleluia. Nativitas" Perotina jest nowym wykonaniem utworu, który muzycy wykonali na płycie "Mnemosyne".
Kolejność utworów na "Officium novum", nie jest przypadkowa - mimo że pochodzą z różnorodnych źródeł, zostały ułożone w spójną, pełną dramaturgii suitę.
"Officium novum" jest dowodem tego, jak bardzo rozwinęli się w trakcie siedemnastu lat współpracy. Saksofon sopranowy Garbarka tworzy piąty, kontrapunktujący względem partii czterech śpiewaków, głos. Jego gra, oparta na harmonice i skalach używanych w muzyce ormiańskiej, jest pełna pasji i inwencji improwizatorskiej. Interpretacje są pełne swobody, a Hilliardzi, podobnie jak saksofonista śmiało improwizują na bazie gotowych kompozycji.
Jesienią Jan Garbarek i Hilliard Ensemble ruszają w trasę koncertową z materiałem z "Officium novum". Repertuar płyty będzie wykonywany w kościołach Europy i USA. Muzycy wystąpią między innymi w Hamburgu, Salzburgu, Pradze, Bergamo, Berlinie, Cambridge, Heidelbergu, Eberbach, Kolonii, Monachium, Zurychu, Wiedniu, Nancy i Nowym Jorku. Trasa rozpoczyna się 14 września w hamburskim kościele St Michaelis.
29 września Jan Garbarek i Hilliard Ensemble wystąpią na jedynym a Polsce koncercie w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie

Tracklista:
CD 1Ov zarmanali 4:11 (Armenian traditional/arr. Komitas)Svjete tihij 4:14 (Bysantine chant)Allting finns 4:18 (Jan Garbarek)Litany 13:06 (trad.)Surp 6:40 (Armenian traditional/arr. Komitas)Most Holy Mother Of God 4:34 (Arvo Pärt)Tres morillas m'enamoran 3:32 (Spanish anonymous)Sirt im sasani 4:06 (Armenian traditional/arr. Komitas)Hays hark 6:25 (Armenian traditional/arr. Komitas)Alleluia. Nativitas 5:20 (Perotin)We Are The Stars 4:09 (Jan Garbarek

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 10.09.2010

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020