O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Wtorek, 20 Sierpień 2019 r. Imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela

Co nowego?

Rufus Wainwright - Days Are Nights: Songs For Lulu

All Days Are Nights: Songs For Lulu jest bardzo osobistym albumem artysty, o niezwykle emocjonalnym zabarwieniu. Rufus Wainwright przyznaje, że nagranie go było jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobił. "Ten album przedstawia tylko mnie, przed całkowicie odsłoniętą kurtyną" - wyznaje.
Duża część albumu związana jest z dwiema postaciami z rodziny muzyka: z jego matką, legendarną pieśniarką ludową Kate McGarrigle, której niedawna śmierć była ciosem dla artysty oraz siostrą Marthą, której zadedykowany jest krążek. "Każda nuta, każda fraza opleciona jest wspomnieniami o mojej matce, jej kilkuletniej walce z rakiem. Patrząc na Marthę, która próbowała poradzić sobie z narodzinami jej własnego dziecka i śmiercią matki doznawałem strasznego uczucia" - wyznaje artysta.
Ale na albumie pojawiają się też piosenki o innej tematyce: album otwiera "Who Are You New York" będąca swoistą odą do Nowego Jorku, Les Feux d'artifice t'appellent" jest z kolei finałową arią z pierwszej, debiutanckiej opery Wainwrighta pt. 'Prima Donna', o której powstaniu opowiada DVD wydawane właśnie przez firmę Decca. Majestatyczna "Zebulon" opowiada o szkolnych miłościach artysty. Pojawiają się tu także trzy sonety Szekspira, którego twórczość stanowi jedną z najsilniejszych inspiracji artysty.
Sam muzyk wyjaśnia, że sprzeczność pierwszego członu tytułu albumu, zapożyczonego z 43 Sonetu Szekspira, ma zwrócić naszą uwagę na dwoistość okazywanych bądź skrywanych przez człowieka uczuć, a o związkach z Szekspirem mówi: "To dla mnie przywilej mieć takiego cichego, niekosztownego, a zarazem błyskotliwego współpracownika jak William Shakespeare".
Podkreśleniem prostoty tematu albumu jest skromność obsady i wspaniałe zespolenie głosu Wainwrighta i fortepianu. "Zaczynałem od grania z orkiestrą, ale potem, z każdym kolejnym albumem zmniejszałem siłę. Moim zdaniem nie ma nic potężniejszego w kulturze Zachodu niż głos wokalny z towarzyszeniem fortepianu lub gitary".
Poza muzycznymi osiągnięciami Wainwright może się również pochwalić swoją aktywnością filmową w m.in. nagrodzonym L'Âge des Tén?bres (2007r), Heights (2005r) czy The Aviator (2004r). W wieku 14 lat skomponował i wykonał piosenkę do filmu Tommy Tricker and the Stamp Traveller, za którą dostał nominację do Genie Award w 1989 r. za Najbardziej Oryginalną Piosenką oraz nagrodę Juno Award za Najbardziej Obiecującego Wokalistę Roku 1990. Wainwright otrzymał również nagrody Juno Award za Najbardziej Alternatywny Album w 1999 r. Za poprzedni album Release the Stars, który w Kanadzie i Wielkiej Brytanii zdobył tytuł Złotej Płyty otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Autor Piosenek Roku 2008.

Tracklista:
Who Are You New York?
Sad With What I Have
Martha
Give Me What I Want And Give It To Me Now!
True Loves
Sonnet 43
Sonnet 20
Sonnet 10
The Dream
What Would I Ever Do With A Rose?
Les Feux d'artifice t'appellent
Zebulon

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 10.05.2010

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019