O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 18 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Co nowego?

Rebekka Bakken - Morning Hours

Rebekka Bakken wychowała się w muzykalnej rodzinie, w niewielkiej wiosce Lier, niedaleko Oslo. Już w dzieciństwie grała na skrzypcach, jednak od dziecka interesował ją śpiew, dlatego też sama nauczyła się grać na fortepianie po to, by móc sobie akompaniować. Po latach śpiewania norweskich utworów ludowych i pieśni kościelnych, jako nastolatka zainteresowała się muzyką funkową, soulem i rockiem, wtedy też zaczęła zbierać bezcenne doświadczenia na scenie, grając z lokalnymi zespołami.
Fakt, że ta niezwykła artystka przez długi czas mieszkała i tworzyła w Nowym Jorku i Wiedniu nadaje jej kompozycjom wyjątkowego powabu i wdzięku. Muzyka z jej kraju wciąż jest kojarzona z bardzo charakterystycznym brzmieniem. Rebekka nie traktuje tego jednak jako czegoś wiążącego. "Nigdy nie miałam poczucia, że moje otoczenie, czy to w kraju, czy za granicą miało duży wpływ na to co tworzę" Ludzie słuchający jej muzyki wciąż starają się odnaleźć w jej utworach skandynawski krajobraz: długie zimy, krystalicznie czyste górskie powietrze, mistycyzm fiordów. "Jako artyści nie możemy obawiać się pewnych skojarzeń, które przychodzą na myśl w związku z naszą muzyką. Odbiorcy wychodzą z założenia, że muzycy mają swoje korzenie. Kiedy sama słucham brazylijskiej muzyki, obrazy które pojawiają się w mojej głowie mogłyby nigdy nie przyjść na myśl Brazylijczykowi, który ją wykonuje, właśnie dlatego, że jest to jego muzyka. Jest to jedna z przyczyn dla których nie jest dla mnie problemem, jeśli ktoś odnajduje norweskie brzmienie w mojej muzyce. Jest to dla mnie naturalne."
Od czasu, gdy w roku 2003 wydała swój pierwszy solowy album The Art of How To Fall, ta charyzmatyczna piosenkarka i wrażliwa autorka tekstów stała się ciągłym tematem rozmów na europejskiej scenie muzycznej. Kolejny album Is That You zyskał szereg przychylnych recenzji. W roku 2006 pojawia się jej trzeci album I Keep My Cool , którym utwierdziła swoją, pozycję kompozytorki i wokalistki. "Ten album oddaje to gdzie teraz jestem. Staram się dotrzeć do tego, co dla mnie najważniejsze."
"Morning Hours" wydane po 3 latach przerwy brzmi inaczej, niż jej poprzednie płyty. Jest to album bardziej tajemniczy, ale też bliższy istocie rzeczy, jest też najbardziej romantycznym spośród wszystkich przez nią wydanych. Kompozycje zawarte na płycie są niezwykle bliskie artystce, wspomina ona, że "wszystko to jest dla mnie ważne, to jest jak długi głęboki oddech, jak wola życia. W tej przestrzeni masz kontakt z rzeczami, które naprawdę mają w życiu znaczenie". Wiele wskazuje, że utwory te mają charakter autobiograficzny, ale Rebekka mówi, że "to nie są utwory o prywatnych doświadczeniach, one nie są autobiograficzne, pisałam o spotkaniach i ludziach zastanawiając się, jak oni mogli czuć się w takich chwilach".
W utworze "Powder Room Collapse" w którym słuchacz staje się widzem niemego spektaklu, podczas którego kobieta nakładała makijaż przed lustrem, Rebekka lirycznym głosem snuje opowieść o tym, co może dziać się w jej głowie, to może być cokolwiek, kwestia finansów, czy fryzura jest nadal ok. bądź cokolwiek innego.
Nad brzmieniem i charakterem albumu czuwał uznany producent Craig Street, który odpowiedzialny był m. in. za brzmienie albumów Norah Jones, k. d. lang, Cassandry Wilson czy Manhattan Transfer. Craig odważnie sięga do amerykańskiej tradycji muzycznej, co powoduje że na "Morning Hours" słychać tętent indiańskiego lata, czuć skwar Południa, przestrzeń Środkowego-Zachodu, a horyzontem realizacji są postrzępione wierzchołki Zachodniego Wybrzeża. Elementy te zostały świetnie połączone z brzmieniem głosu Rebekki i drzemiącą na dnie jej duszy skandynawską naturą.
Płyta "Morning Hours" pojawi się w sklepach 5 lutego.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 08.02.2010

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019