O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Niedziela, 21 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy

Co nowego?

Ralph Towner, Paolo Fresu - Chiaroscuro

Chiaroscuro to wspaniały efekt współpracy dwóch muzyków i unikalnej instrumentacji, jaką jest połączenie gitary akustycznej (lub innych) z trąbką (lub flugelhornem). Krążek ten jest 22 albumem gitarzysty Ralpha Townera dla ECM spośród ponad 30 tytułów jego dyskografii. Muzyka, jaką oferuje nam Chiaroscuro to dawne i nowe kompozycje Ralpha Townera, improwizacje oraz "Blue In Green" z Kind of Blue Milesa Davisa.
Towner po raz pierwszy zetknął się z Fresu piętnaście lat temu, podczas festiwalu na Sardynii, gdzie gitarzystę poproszono o napisanie muzyki dla pewnego zespołu. Fresu gościł jako trębacz. "Nigdy wcześniej o nim nie słyszałem, ale już pierwsza fraza, jaką zagrał zrobiła na mnie duże wrażenie. Pomyślałem: on naprawdę rozumie melodie. Natychmiast zdecydowałem, ze musimy stworzyć coś razem" - opowiada Towner. Kompozycja "Punta Giara", zagrana wtedy na festiwalu, wykorzystana jest na płycie Chiaroscuro. Pomysł współpracy z trębaczem od dawna interesował Townera. Sam jako nastolatek grał na trąbce. Byłem przekonany, że to przyniesie efekt, ponieważ obok gry solo potrafię sam objąć partię akompaniamentu" - mówi gitarzysta, którego zawsze charakteryzowało niemal orkiestralne podejście do gitary.
Paolo Fresu od kiedy ukończył Konserwatorium w Kaligari (1984r) brał udział w nagraniu ponad 300 albumów z szeroko różnorodnymi muzykami. Artysta był wielokrotnie nagradzany, m.in. Francuską "Django d'Or" jako Najlepszy Europejski Muzyk w 1996r. Jego dyski jako muzyka prowadzącego są często wyróżniane, szczególnie za jego czyste, pozbawione wibracji brzmienie, które nierzadko bywa porównywane z barwą Milesa Davisa.
W wyborze materiału do Chiaroscuro Towner cofnął się do minionych kompozycji, przejrzał archiwum i wybrał "Wistful Thinking", utwór pierwotnie nagrany na albumie Open Letter z Peterem Erskine. Z krążka Ecotopia, wcześniej nagranego dla ECM-u artysta wykorzystał muzykę "Zephyr". Pozostały materiał został skomponowany szczególnie w celach wykonywania na zasadzie improwizacji. "Sacred Place" i "Doubled Up" są pierwszymi nagraniami prezentującymi nową gitarę barytonową Ralpha, brzmiącą kwintę niżej od standardowej gitary. Obok instrumentu sięgającego niskich dźwięków Towner wykorzystuje jak zwykle w sposób wyjątkowy klasyczną gitarę oraz gitarę 12 - strunową. Płytę zamykają pełne perfekcyjnych momentów improwizacje - "Two Miniatures" i "Postlude" przypominające mieniące się fajerwerki.
Duet ma już na swoim koncie kilka znakomitych występów w Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Norwegii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Polsce i USA. Wysoko atrakcyjne połączenie dźwiękowe sprawia, że duet jest coraz bardziej popularny oraz gwarantuje duże zainteresowanie na festiwalach i koncertach w przyszłości.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 10.11.2009

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019