O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 18 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Co nowego?

Robert Sadim - Art Of Love

Art of Love to niezwykłe dzieło Roberta Sadina i muzyków których zaprosił do współpracy - artystów takich jak Brad Mehldau, Natalie Merchant, Milton Nascimento, czy Madeleine Peyroux. Odkrywają oni na nowo skomponowaną przez Guillaume de Machaut muzykę XIV wiecznej Francji. Urodzony prawdopodobnie około 1300r Machaut był wybitnym kompozytorem i poetą francuskim, głównym przedstawicielem nurtu Art Nova. "Niesamowite w melodiach Machauta jest to, jak wnikają do pamięci i psychiki człowieka. Po tylu stuleciach jego muzyka nadal brzmi świeżo, ekspresyjnie i nowocześnie" - mówi Sadin. Jedną z inspiracji do powstania płyty było The art of Courtly Love - kultowy po dzień dzisiejszy album z lat 70-tych. Był to bestseller Davida Munrova, który z poświeceniem zajmował się popularyzowaniu muzyki średniowiecza i renesansu.
Wybitny dyrygent i zdobywca nagród Grammy, aranżer i producent Robert Sadin stworzył album, który zaciera granice miedzy wiekami i kulturami, "zanurzając" powstałe niemal 700 lat temu pieśni w brzmieniach brazylijskich, afrykańskich, jazzowych.
Choć muzyka na Art of Love brzmi dość współcześnie, oparta jest w całości na utworach Machaut. "Zachowaliśmy każdą muzyczna frazę, jaką napisał Machaut.
Dodaliśmy tu i tam trochę ornamentacji, ale tylko odrobinę" - wyjaśnia. W oryginalnej postaci pieśni są solowe i bez akompaniamentu. "Sami stworzyliśmy harmoniczny akompaniament, dokomponowaliśmy pozostałe głosy i instrumentalne sola" - dodaje. Wyjątkiem jest "Force of Love", do którego Sadin nie dopisał harmonii pozwalając muzykom na własną improwizację. Na pytanie gdzie należy szukać początków tego przedsięwzięcia artysta odpowiada: "Tu, meu sonho vivo". Ta pieśń ma przewspaniałą żałobną melodię. Byliśmy w moim studio, zaczęliśmy pracę, mój przyjaciel Charles Curtis nagrał swoją partię wiolonczelową. Kiedy usłyszeliśmy to, co z tego wyszło wiedzieliśmy, ze musimy to kontynuować".
Szczególne dla tego albumu jest szerokie wykorzystanie brzmień afrykańskich. Jak się okazuje jest to coś więcej niż tylko pomysł: "Każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo muzyka afrykańska zawładnęła muzyką Ameryki, ale mało kto zauważa jej wpływ na muzykę w Europie. Czy to przypadek, ze wirtuozyjne ornamenty wokalne i koloratura w Europie narodziły się we Włoszech, tak blisko Afryki? - nie sądzę. Wielu historyków sztuki twierdzi,że arabski wpływ na muzykę średniowiecza był bardzo silny".
W grupie muzyków współtworzących Art of Love jest m.in. niezrównany wokalista i gitarzysta Milton Nascimento. Sadin wyznaje: "Podczas nagrań jego piękny i głęboki głos powodował tyle emocji, ze chciałem wydać album ze wszystkimi jego interpretacjami". Uwagę zwraca także głos młodej amerykańskiej wokalistki Jasmine Thomas. "Kiedy śpiewa słowa staja sie żywe. Myślę, ze ma przed sobą bardzo pomyślną przyszłość". Sadin docenia również sztukę wokalna Natalie Merchant. "Pewnego razu, podczas śpiewania Natalie odsunęła na bok słowa i zaczęła nucić. I tak juz zostało"- wspomina. W "Amour me fait désirer" niesamowitym głosem urzeka recytująca fragmenty mówione dobrze już znana wokalistka Madeleine Peyroux.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 14.09.2009

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019