O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Poniedziałek, 22 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Co nowego?

Roy Hargrove Big Band - Emergence

O pochodzącym z Teksasu Roy Hargrove świat muzyczny dowiedział się pod koniec lat 80-tych. Wtedy to już dwudziestoletni trębacz rozpoczął intensywną działalność muzyka - wykonawcy, również zakładając własne zespoły, m.in. hard-bopowy Roy Hargrove Quintet. Odrodzenie big bandu przyszło w 1995 wraz z festiwalem jazzowym w Nowym Jorku. Muzyk powrócił do tego, co pozwala mu delektować się jego niemijającą słabością do wylewnych brzmień takich artystów jak Dizzy Gillespie, Count Basie, Duke Ellington, Maynard Ferguson czy Gerard Wilson. Emergence jest pierwszym albumem Roya Hargrove'a w takiej, big bandowej obsadzie. "W tym momencie to jest chyba najgorsza rzecz, jaką mogłem zrobić" - przyznaje Hargrove. "Ale to jest coś, co musi być dokonane, duchowo i muzycznie". Dla Hargrove'a album ten nie jest skutkiem impulsywnej, nieprzemyślanej decyzji, ale raczej realizacją marzenia. Album został nagrana w Capitol Studios w Hollywood.
11-ścieżkowa płyta jest udokumentowaniem nieustannie rozwijającego się Big Bandu, w którym na trąbce i flugenhornie gra sam Hargrove. Oprócz niego w bandzie jest czterech innych trębaczy (Frank Greene, Greg Gisbert, Darren Barrett, Ambrose Akinmisure), puzoniści (Jason Jackson, Vincent Chandler, Saunders Sermons, Max Seigel), pianista Gerald Clayton, basista Danton Boller, gitarzysta Saul Rubin, perkusiści Montez Coleman i Roland Guerrero oraz inni muzycy. Wokalistka Roberta Gambarini oczarowuje swym głosem w dwóch kompozycjach. W repertuarze znajdziemy kilka oryginalnych kompozycji Hargrove'a, jego ulubione interpretacje od ballad po improwizacje latynoskie (przykładowo "Mambo for Roy") i standardy w stylu Tin Pan Alley. Artysta stawia obok siebie muzykę teraźniejszości z muzyką minionych lat. "Velera", która otwiera album to majestatyczna ballada (w wersji oryginalnej na albumie z 1995r Family), której tytuł pochodzi od drugiego imienia matki Roya. Niezaprzeczalnie obiektem podziwu jest "Requiem", które Roy nazywa "tożsamością bandu", utwór przywołujący wspomnienia bandów, wśród których sam dorastał. "Ms. Garvey, Ms. Garvey" to kompozycja Jasona Marshalla. "Powiedziałem w zespole: Jeśli ktoś z was komponuje - niech mi to pokaże. Jason pokazal. Lubię to bo to jest blues. Ja jestem z Teksasu" - dodaje. Wśród standardów znajdziemy m.in. "September in the Rain" (Harry Warren-Al Dubin) czy balladę Cole Portera "Everytime We Say Goodbye".
"Niewiele pozostaje kwestią przypadku", mówi Hargrove o muzyce, która mieści się na Emergence. Choć jest ściśle zaaranżowana, to nadal drzwi są trochę otwarte. "Całkiem prawdopodobne jest, że będąc w studio coś mnie zainspiruje i wprowadzę zmiany. Ja po prostu dążę do tego, aby muzyka była przyjemnością tak do słuchania jak i do grania".
Krążek Emergence dopełnia bogatą dyskografię Hargrove'a wśród której są m. in. Diamond in the Rough (1990r), Roy Hargrove With the Tenors of Our Time (1994r), Family (1995r), Parker's Mood (1995r), Moment to Moment (2000r) czy Habana za który w 1998 otrzymał nagrodę Grammy.

Tracklista:
1.VELERA
2.MS.GARVEY, MS GARVEY
3.MY FUNNY VALENTINE
4.MAMBO FOR ROY
5.REQUIEM
6.SEPTEMBER IN THE RAIN
7.EVERYTIME WE SAY GOODBYE
8.LA PUERTA* (VOLCLS BY ROBERTA GAMBARINI)
9.ROY ALLAN
10.TSCHPISO
11.TRUST

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 14.07.2009

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019