O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Środa, 24 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Co nowego?

Evan Parker - The Moment's Energy

Piąty album grupy Electro Acoustic Ensemble Evana Parkera wprowadza do bandu nowych muzyków: Petera Evans, Neda Rothenberg i Ko Ishikawa. Sekstet (jeszcze w 1996r) powiększa się do czternastoosobowej międzynarodowej grupy mającej w swym składzie artystów z UK (wraz z urodzonym w Ugandzie Wachsmannem), Japonii, Hiszpanii, Włoch. Jak zauważył Richard Barrett grupa ta stała się rodzajem zespołu kameralnego. Dzięki temu w złożonym wymiarze powstają nowe, świeże brzmienia. Do ich bogactwa przyczyniają się również elektroniczne wstawki - nieprzewidywalne i niemożliwe do powtórzenia. Muzycy poprzez genialną integrację w improwizacji osiągają nie tylko wyjątkowe współbrzmienia, ale również stopniowo przełamują granice między najdalszymi skrajnościami jazzu i śmiałymi, nowatorskimi kompozycjami.
Evan Parker jest szeroko rozpoznawany jako jeden z najważniejszych saksofonistów okresu po Coltranie. Na dyskach ECM-u pojawiał się również z Kenny Wheelerem, Gavinem Bryars czy w trio z Paulem Bley i Barrem Phillips.
Wiolonczelista Philipp Wachsmann i perkusista Paul Lytton nagrali dla ECM-u razem w duecie płytę Some Other Season (1997r), podczas gdy basista Barry Guy figuruje tutaj zarówno jako instrumentalista jak i kompozytor. Można go usłyszeć z Hilliard Ensemble na albumie A Hilliard Songbook, jak też w jego własnych publikacjach: Ceremony (2001r) z barokową skrzypaczką Maya Homburger oraz w Folio (2005r).
Amerykanie Peter Evans i Ned Rothenberg są czołowymi postaciami w zakresie muzyki improwizacyjnej. Evans szybko zdobywa uznanie jako przodujący trębacz zarówno w swojej własnej grupie jak i z Mostly Other People Do The Killing. Rothenberg natomiast bywał częstym towarzyszem Parkera w jego duetach. Artyści sporo razem muzykowali, również podczas tras koncertowych. Jego klarnety i japoński flet shakuhachi dodaje fakturze pewnej świeżości podobnie jak japoński instrument sho, na którym gra Ko Ishikawa. Instrument ten wydobywa dawne jak i nowoczesne rodzaje brzmień.
Pianista Agustí Fernández ostatnio pojawił sie w seriach Barcelona Auditori z Marilyn Crispell i Barrym Guy. Z kolei Richard Barrett to jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów brytyjskich, który ma również dwudziestoletni elektroniczny improwizatorski duet FURT (z Paulem Obermayerem). Duet zintegrował się z zespołem Parkera w 2004r.
Lawrence Casserley był pionierem w elektro - akustycznej muzyce Wielkiej Brytanii. Zaprojektował dzwonek, który pozwala na wielokierunkowe elektroniczne interakcje wewnątrz zespołu. Walter Prati i Marco Vecchi nieustannie angażują się w liczne projekty muzyczne w Mediolanie. Co interesujące, napisana przez Pratiego muzyka wykonywana była w La Scali.
Amerykański kompozytor - improwizator Joel Ryan jest innowatorem w dziedzinie muzyki elektronicznej. Związany jest m. in. z Frances-Marie Uitti, George Lewisem, Frankfurt Ballet czy instytutem STEIM.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 29.06.2009

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019