O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Sobota, 19 Październik 2019 r. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Co nowego?

Wall-E - soundtrack

Na płycie znajduje się muzyka autorstwa ośmiokrotnie nominowanego do Oscara kompozytora Thomasa Newmana (Gdzie jest Nemo?, American Beauty) oraz stworzona na potrzeby filmu piosenka "Down to Earth" napisana i wykonywana przez Petera Gabriela (do której muzykę Gabriel skomponował wspólnie z Newmanem). Na ścieżce dźwiękowej znajdują się również dwie piosenki z Hello Dolly w wykonaniu Michaela Crawforda ("It Only Takes A Moment" i Put On Your Sunday Clothes") oraz "La Vie En Rose" Louisa Armstronga.
Nagrodzony Oscarem scenarzysta i reżyser Andrew Stanton (Gdzie jest Nemo?, Dawno temu w trawie) nie czekał długo z propozycją skomponowania muzyki do WALL•E i zwrócił się z nią do Thomasa Newmana, z którym pracował przy Gdzie jest Nemo? już kilka lat temu. Stanton wspomina: "W wieczór Oscarów dla Nemo w 2004 poszliśmy podczas ceremonii do baru, żeby uczcić zwycięstwo toastem i powiedziałem: 'Mam pomysł na takie połączenie Hello Dolly z science fiction.' Byłem ciekaw, czy w ogóle będzie chciał po tym ze mną rozmawiać ..."
Odniesienie do Hello Dolly nie odstraszyło Newmana - jego wujek Lionel dyrygował orkiestrą na ścieżce dźwiękowej do filmowej adaptacji musicalu z 1969 roku. Thomas Newman jest członkiem dynastii kompozytorów filmowych (jego ojciec i wujek to legendarni kompozytorzy Alfred i Lionel Newman, jego bratem jest kompozytor David Newman, a kompozytor, wokalista i autor tekstów Randy Newman jest jego kuzynem).
W 1984, po studiach na uniwersytecie Yale, Thomas Newman podjął się kontynuacji rodzinnej tradycji i napisał muzykę do swego pierwszego filmu. Dziesięć lat później otrzymał podwójną nominacje do Oscara za Małe kobietki oraz Skazanych na Shawshank. Do tej pory był nominowany przez Akademię 8 razy, za muzykę do filmów American Beauty, Droga do zatracenia, Gdzie jest Nemo?, Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń, oraz Dobry Niemiec. Skomponował również temat przewodni do seriali telewizyjnych Boston Public i Sześć stóp pod ziemią oraz mini serialu Anioły w Ameryce.
Newman napisał muzykę do wielu różnych filmów, jednak nigdy wcześniej nie zmierzył się z gatunkiem science fiction. Kompozytor wzbogacił film WALL•E o swój unikalny styl. Jak mówi Santon: "On ma zupełnie wyjątkowy styl, często miksuje i dogrywa nowe partie do już zarejestrowanego wykonania orkiestry. W ten sposób udoskonala dzieło o świeżą paletę brzmień."
"Uchwycił nie tylko charakter całego filmu, ale także pojedynczych chwil i postaci," dodaje Stanton. "Nie wyobrażam sobie teraz innej muzyki."
Legendarny artysta Peter Gabriel skontaktował się z Andrew Stantonem przez wspólnego znajomego, basistę Tony'ego Levina. Gabriel napisał do Stantona emaila z pytaniem o poradę w sprawie innej pełnometrażowej animacji. Pod koniec wymiany listów Gabriel dodał post scriptum: "Jeśli będziesz kiedykolwiek potrzebował piosenki do swojego filmu, odezwij się." Stanton skorzystał z oferty i w ten sposób zawiązała się współpraca Newmana i Gabrielem, która zaowocowała piosenką "Down To Earth", którą Peter również wykonuje. Poza tym Gabriel jest współkompozytorem dwóch dodatkowych fragmentów ścieżki dźwiękowej, które napisał z Newmanem.
Co by było, gdyby ludzkość opuściła Ziemię i ktoś zapomniał wyłączyć ostatniego robota?
Po setkach samotnych lat wykonywania pracy, do jakiej został skonstruowany, WALL•E (Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący. E-klasa) odkrywa nowy cel życiowy (oprócz zbierania rupieci), gdy poznaje eleganckiego robota zwiadowczego - niejaką EVE. Ona zaś zdaje sobie sprawę z tego, że WALL•E nieumyślnie trafił na klucz do przyszłości planety, więc czym prędzej przemierza kosmos, by zdać relację ze swego odkrycia ludziom (którzy niecierpliwie czekają na wiadomość, że można już bezpiecznie wrócić do domu). Tymczasem WALL•E goni za EVE przez całą galaktykę napawając bieg jednej z najbardziej ekscytujących i pełnej wyobraźni komedii przygodowych w historii kina.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: EMI Music Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 08.07.2008

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019