O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Poniedziałek, 22 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Co nowego?

Nigel Kennedy - A Very Nice Album

W nagraniu albumu "A Very Nice Album" udział wzięli znakomici polscy muzycy jazzowi!
Nigel Kennedy od wczesnego dzieciństwa wykonywał muzykę klasyczną. W okresie gdy ćwiczył swoje umiejętności gry na skrzypcach klasycznych w szkole Yehudi Menuhin School w Surrey, wizyta skrzypka jazzowego Stephana Grappelliego, pozwoliła Kennedy'emu dostrzec szerszy potencjał muzyczny tego instrumentu.
"Grapelli przyszedł do szkoły kiedy miałem 11 czy 12 lat i to faktycznie sprawiło, że zainteresowałem się możliwościami skrzypiec w zakresie improwizowanych form muzycznych", wspomina Kennedy.
Nowy, podwójny album Kennedy'ego, o typowo charakterystycznej dla tego stylu nazwie "A Very Nice Album", ukazuje najśmielszą, jak dotąd, wyprawę artysty w świat jazzu. Jego poprzednie dzieła, Blue Note Sessions (2006 r.) oraz Nigel Kennedy Plays Jazz (1999 r.), koncentrowały się na interpretacji kompozycji z repertuaru dawnych wirtuozów jazzu. Tym razem Kennedy jawi się nie tylko jako kompozytor, ale także improwizator.
"Nagrywając album Blue Note Sessions w pewien sposób oznajmiłem światu swoje intencje", mówi artysta. "Była to fantastyczna okazja do współpracy z takimi muzykami jak Jack de Johnette i Ron Carter, oraz przyjrzenia się ich niezwykłemu podejściu do muzyki."
"A Very Nice Album" jest dowodem na niebywały przypływ kreatywności, który utrzymuje Kennedy'ego na fali. Ostatnio artysta stworzył dwie płyty z muzyką klasyczną wydane przez wytwórnię EMI, "Polish Spirit", na której muzyk stara się odświeżyć polskie koncerty skrzypcowe oraz album z koncertami skrzypcowymi Beethovena i Mozarta.
Obie płyty, na których pojawia się Polish Chamber Orchestra, której dyrektorem artystycznym jest właśnie Kennedy, cieszą się entuzjastycznymi recenzjami, nawet wśród krytyków znanych z tego, że krzywo patrzyli na niektóre niekonwencjonalne wybory, jakich w swojej karierze dokonał Kennedy.
Tymczasem, praca artysty z zespołem polskich muzyków jazzowych zwerbowanych w jego przybranym mieście rodzinnym, Krakowie zaowocowała zupełnie innym albumem - płytą "A Very Nice Album".
"Kraków jest sercem polskiej sceny muzyki jazzowej, cenionym na całym świecie", zwraca uwagę artysta. "Można tu spotkać muzyków jazzowych grających przez całą noc, a mnie zdarzyło się nawet mieszkać 200 metrów od klubu jazzowego. Każdego "swojego" muzyka wybrałem ze względu na jego szczególne zdolności, a zespół wydaje się naprawdę dobrze zgrany. Gramy razem cztery do pięciu miesięcy w roku, a resztę czasu zespół poświęca na współpracę z muzykami z Polski lub z innych krajów".
"A Very Nice Album" oferuje mnóstwo możliwości zaistnienia każdemu z polskich muzyków, począwszy od pełnych kreatywności rytmów tworzonych przez perkusistę Pawła Dobrowolskiego i basistę Adama Kowalewskiego aż po płynną grę solo pianisty Piotra Wyleżoła i silny tenor saksofonu Tomasza Grzegorskiego. Oczywiście to lider grupy jest osobą z oświetloną tabliczką ze swoim nazwiskiem nad drzwiami, a na płycie "A Very Nice Album" Kennedy łapie każdą okazję, żeby błyszczeć.
"To pierwszy w tym 10-letnim okresie album, jaki stworzyłem z mojego własnego materiału i zdaje się, że to idealny moment w moim życiu na takie posunięcie" stwierdza Kennedy. "Materiał jest dość obszerny, ale nie miałem żadnego określonego pomysłu co do tego, jak ten album powinien wyglądać. To po prostu zbiór piosenek, które napisałem w przeciągu trzech czy czterech tygodni, kiedy wyjechałem do małego domku w polskich górach. Znajdzie się tam zatem trochę niby-rockowego i pseudo-bluesowego materiału, a nawet kilka 'łacińskich' stylów pozostawiających melodyjnym solówkom wiele swobody".
Patrząc w przeszłość Kennedy przypomina sobie swoją nauczycielkę gry na skrzypcach ze szkoły Juilliard School w Nowym Jorku, Dorothy DeLay i to, jak ostrzegała go przed niebezpieczeństwami wiążącymi się z graniem jazzu, kiedy Stephane Grappelli zaproponował muzykowi wspólny występ w Carnegie Hall. "Powiedziała 'Nie graj jazzu, bo kiedy usłyszą cię ludzie od nagrywania albumów, twoja kariera muzyka klasycznego momentalnie się skończy'".
Ale zapalczywy szesnastolatek wiedział, że koncertowanie z Grapellim było zbyt cenne, żeby je odrzucić.
"Na krótszą metę wydaje się, że moja nauczycielka miała rację przewidując mini-katastrofę, ale oto jestem tutaj, w studio nagraniowym, i tworzę dokładnie taką muzykę, jaką chcę".

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Emi Music Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 30.06.2008

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019