O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 25 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Co nowego?

Arctic Monkeys - Favoutite Worst Nightmare

'Favourite Worst Nightmare' to emocjonujący drugi akt opowieści Arctic Monkeys, porywająca podróż w technikolorze przez drapieżny punk i gitarową, taneczną brawurę. Jest bardzo, bardzo głośno i bardzo, bardzo szybko - wspaniała rakieta , która udowadnia, że Arctic Monkeys to nie tylko zwykłe przeboje pop, choć tych też mają całą masę.
Pod względem muzycznym, płyta kontynuuje wątek ostatnich piosenek napisanych na debiutancki album: 'View From The Afternoon', 'From The Ritz To The Rubble' i 'Vampires'. Szybkie, pulsujące kawałki były w planie od początku. Nie mieli wolnych piosenek, ale jak zauważa Alex, "nie było z nich wiele radości podczas prób, więc po co je w ogóle robić? Wolę zrobić szybki album, na którym będzie dużo energii. Nie chcę na siłę tworzyć płyty, która będzie miała 'dorosłe' brzmienie."
Alex Turner - 21-latek uznawany za twórcę nowej szkoły młodej brytyjskiej poezji ulicy - jest w wyśmienitej formie. Jeden z ich przebojów z poprzedniej płyty 'When The Sun Goes Down' opowiadał historię podejrzanego 'Scummy Man' (Szumowiny) z ich rodzinnego Sheffield, pierwszy singiel z nowej płyty zatytułowany 'Brianstorm' opisuje zupełnie innego rodzaju dziwną postać.
Alex wspomina: "Było tak: poznaliśmy tego gościa o imieniu Brian. Jak wyszedł z pokoju byliśmy trochę podenerwowani jego wizytą, więc zrobiliśmy burzę mózgów na jego temat, narysowaliśmy jego sylwetkę i zaczęliśmy go opisywać."
"Był totalnie dziwaczny," wzdryga się gitarzysta Jamie Cook. "Nagle się zjawił, z wizytówką...ubrany w T-shirt i luźno zawiązany krawat, nigdy nie widziałem czegoś takiego. Mieliśmy wrażenie, że próbuje zajrzeć nam do głów. Obejrzeliśmy go od stóp do głów, naprawdę nas nieźle podenerwował. Z pewnością odcisnął na nas jakieś piętno. Może był magikiem. A może wciąż tu jest. Ale jeśli dowiemy się kiedykolwiek, kim był, to cała intryga spali na panewce."
'D Is For Dangerous' - utwór, w którym pojawia się wers 'Favourite Worst Nightmare' użyty jako tytuł albumu - to typowo barwna opowieść o 'dirty little herberts,' niewyżytych dresiarzach i ich seksualnej strategii, gdzie brak pewności siebie nie stanowi bariery dla rozwiązłości, o "desperackich próbach odtworzenia zdarzeń, które miały miejsce zaledwie trzy kwadranse wcześniej." Tymczasem ostry kawałek 'Balaclava' pokazuje, że niewinna naparzanka 'Riot Van' z debiutanckiego albumu musiała ustąpić bardziej złowieszczym dźwiękom.
W innych miejscach Alex pozwala słuchaczowi bardziej się zagłębić w to, co dzieje się w jego duszy. Największa popowa atrakcja albumu, utwór 'Flourescent Adolescent' soczyście opowiada o dziewczynie w kabaretkach, na którą wszyscy lecieli i 'książeczkach z poradami seksualnymi' i wspomnieniach o tym 'gdy naprawdę potrafiła rozrabiać'. To historia o "kimś, kogo uważałeś za fantastyczną osobę, a wcale taką nie jest." Zaczęło się od "piosenki-zgrywu, którą sobie dla śmiechu graliśmy, a która przekształciła się w przebój, jakiego nikt się nie spodziewał." Pełen energii disco kuzyn ulubieńca tłumów 'Mardy Bum', oto najnowszy faworyt w konkursie na hymn brytyjskiego sezonu festiwalowego 2007. Sezonu, w którym zespół zadebiutuje jako gwiazda legendarnego Glastonbury Festival.
Niezmienny pozostał także niezwykły dar Alexa do wyczarowywania czystej magii z prozy życia. Emocjonalny ładunek 'The Only Ones Who Know' sprawia, że utwór brzmi jak najczulsza pieśń o tęsknocie, choć według Alexa opowiada zupełnie niewinną historię dwojga nowych mieszkańców miasta. "Spotkałem kiedyś taką dziewczynę i kolesia, którzy chyba byli na siebie skazani. Zapytali nas w jakiś niedzielny wieczór 'gdzie można dziś pójść?' To o nich napisałem tą piosenkę."
To proste pytanie o wskazówki poruszyło romantyczną strunę w duszy Alexa, który wyraził nadzieję, że 'jeszcze przed Nowym Rokiem będą chodzić za rękę' i nie dowierzał, iż 'prawdziwy romans jest w dzisiejszych czasach nieosiągalny'. Być może para z piosenki jest już małżeństwem.
Paletę barw i struktur poszerza tęskna piosenka zamykająca album - '505'. Niewykluczone, że to najodważniejszy utwór w dotychczasowej twórczości grupy: złote wici gitarowej pajęczyny otaczają śpiewającego smutno Alexa, który szuka swej drogi wśród hotelowych korytarzy, nucąc w oczekiwaniu na kolejne przygody. Te jednak poznamy dopiero na jeszcze następnym albumie.
Lecz jeśli 'Favourite Worst Nightmare' należy do kogokolwiek, to z pewnością do samego zespołu - tym razem do całej czwórki - a nie tylko tego dowcipnego, który pisze piosenki o dziewczynach na parkiecie. Od energetycznego walca 'This House Is A Circus,' ultrakróciutkiego odwołania do Duran Duran reference w hołdzie 'Dancefloor', aż po gęstą progresywność (sic!) oszałamiającego 'If You Were There, Beware': oto brzmienie czwórki mężczyzn nurzających się z upodobaniem w oceanie muzycznych możliwości. "Gdyby się zastanowić, ile muzyki słuchaliśmy od czasu zrobienia pierwszej płyty," mówi Alex, "tośmy w sumie gówno słyszeli."
Teraz przed nimi odtwarzanie tych szybkich i wściekłych kawałków, które będzie stanowić próbę dla każdej najmniejszej cząsteczki ich ciał (Matt zaczął nawet ćwiczyć boks, aby dać sobie jakąś szansę na przetrwanie trasy koncertowej), ale mimo zaledwie chwili na złapanie oddechu, Arctic Monkeys są gotowi do akcji. Wygląda na to, że kolejny rok z rzędu będzie należał właśnie do nich.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: EMI Music Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 30.04.2007

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019