O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 18 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Co nowego?

Dee Dee Bridgewater - Red Earth. A Malian Journey

Dee Dee Bridgewater jest jedną z niewielu artystek, które swoją odwagą w przełamywaniu schematów i niezłomnością w poszukiwaniu nowych perspektyw, tworzą nowe, wciąż niesamowicie atrakcyjne oblicze jazzu. Jednak nie tylko ta postawa decyduje o sukcesie Dee Dee, ale także jej unikalny talent i wyobraźnia. Dzięki tym cechom kolejne albumy wokalistki zdobywają miliony słuchaczy na całym świecie i stawiane są w jednym rzędzie z dokonaniami Abbey Lincoln, Carmen McRae czy Cassandy Wilson.
Album "Red Earth: A Malian Journey" jest swoistym pomostem między przeszłością a przyszłością, między tradycją a nowoczesnością, łączy muzykę korzeni i inspiracje rodem z awangardy. Jest także, a może nawet przede wszystkim, dziennikiem z podróży, którą Dee Dee odbyła w towarzystwie swojego męża i zarazem producenta albumu Jean-Marie Duranda.
"To jest kulminacja moich poszukiwań. Chciałam odnaleźć swój afrykański rodowód już kiedy nagrywałam muzykę Horace Silvera. Bogactwo rytmiczne jego kompozycji nieodłącznie kojarzyło mi się z rdzenną muzyką Afryki".
Będąc jednym z ambasadorów ONZ, Dee Dee odwiedziła między innymi Nigerię, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Kongo, Benin i Madagaskar. Oczywiste jest, że obok dobroczynnej działalności w ramach Food And Agriculture Organization, artystka gromadziła także doświadczenia muzyczne. Momentem przełomowym okazała się wizyta w Mali, w zachodniej części Afryki. Kultura tego kraju na tyle zafascynowała Dee Dee, że wiele jej elementów możemy teraz usłyszeć na "Red Earth". Artystka zadbała o to, aby na albumie znalazły się oryginalne malijskie instrumenty. W projekcie ma swój udział Minister Kultury Mali, Cheick Omar Sissoko, który zaoferował wszechstronną pomoc zarówno w eksploracji kultury i folkloru kraju jak i najbardziej podstawowych sprawach, tak jak chociażby transport czy tłumacze.
"Red Earth: A Malian Journey" to album nasycony afrykańskimi elementami od samego początku. Otwierający płytę "Afro Blue" tętni dźwiękami instrumentów perkusyjnych, kolejny "Bad Spirits" przynosi charakterystyczną melodykę i oryginalne malijskie wokalizy. Podobnie jest w większości kolejnych utworów. Niesamowite wrażenie robią transowy "Children Go Round", etniczny "The Griots", czy oparty na tradycyjnym bluesie, tytułowy "Red Earth". Każde kolejne przesłuchanie tej płyty, odkrywa jej nowe walory. W takim bogactwie dźwięków, inspiracji i pomysłów wciąż można znajdować nowe, niezwykłe elementy.
Trudno będzie w tym roku nagrać komukolwiek lepszy album, niż "Red Earth" Dee Dee Bridgewater.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 26.03.2007

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019