O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 25 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Co nowego?

Tracey Thorn - Out Of Woods

Jeśli we współczesnej angielskiej muzyce popowej, folkowej i elektronicznej istnieje ponadczasowy i ponadgatunkowy głos, to posiada go Tracey Thorn.
Od jej kultowego, surowego mini-albumu 'A Distant Shore' z 1982, który jest już klasykiem, przez cieszące się ogromną popularnością alt-popowe nagrania z Everything But The Girl w latach osiemdziesiątych, aż po powrót EBTG w latach 90-tych z łączącą style elektroniką, która rzuciła świat na kolana ('Missing', 'Walking Wounded') oraz niezapomniane występy gościnne z Massive Attack ('Protection') i Deep Dish ('The Future Of The Future'), Tracey tworzyła ścieżki dźwiękowe naszej współczesności za pomocą prostych, bezpośrednich i pełnych delikatności, a zarazem surowości wokali i tekstów.
W roku 2000, po dwudziestu latach nagrań i koncertów, wkrótce po urodzeniu pierwszego z trojga dzieci, które ma z partnerem w muzyce i w życiu Benem Wattem, artystka odeszła od muzyki, by zająć się rodziną. Przez pięć lat nie zaśpiewała nawet jednej nuty.
Jednakże w 2005 zaczęła znów tworzyć, a przypadkowy występ gościnny na albumie 'Eat Books' szalenie modnego niemieckiego duetu elektronicznego Tiefschwarz zaostrzył jej apetyt na zajęcie się znów muzyką i powrót do studia. Ponieważ Ben zajął się swoją nową wytwórnią i karierą didżejską, a ponadto oboje uzgodnili, że działalność EBTG została zawieszona na długi czas, Tracey postanowiła poradzić sobie sama.
Wyrzekając się nowoczesnego sprzętu, wokalistka kupiła staroświecki czterościeżkowy magnetofon kasetowy i gdy tylko dom się za dnia wyludniał, nagrywała surowe pomysły i wersje demo akompaniując sobie na gitarze i dziwacznych instrumentach zakupionych na e-Bay'u. W przeciwieństwie do prymitywizmu demówek, do pomocy przy pełnej realizacji projektu celowo wybrała jednych z najbardziej nowatorskich i pomysłowych producentów współczesnej sceny elektronicznej.
I tak powstała płyta 'Out Of The Woods'. Pod względem muzycznym stanowi ona przegląd wielorakich gatunków, które inspirowały artystkę na przestrzeni lat, od disco z lat 70-tych, przez sielankową psychodelię folkową, aż po ekstatyczny, taneczny pop i oszczędne, surowe ballady.
Jej głównym współpracownikiem został Ewan Pearson, którego niezrównana kariera we współczesnej muzyce klubowej zaczęła się nagraniami dla wiodącej wytwórni techno Soma, a który obecnie mieszka w Berlinie i cieszy się statusem jednego z najbardziej rozchwytywanych autorów remiksów (Goldfrapp, Pet Shop Boys). Tracey twierdzi jednak, że połączył ich szybko odkryty fakt, iż oboje uwielbiają Dusty Springfield i Rufusa Wainwrighta! Ewan jest producentem siedmiu z jedenastu utworów znajdujących się na płycie.
Tymczasem weteran angielskiego house'u, producent Charles Webster, zaaranżował na płytę piękną partię fletów i flugelhornów w utworze 'Nowhere Near'. Tom Gandey z Brighton znany również jako Cagedbaby jest współautorem dwóch charakterystycznie dla niego kalejdoskopowych piosenek w stylu electro-pop. Berlińsko-nowojorski artysta Martin Wheeler znany także jako Vector Lovers przyłożył rękę do 'Easy' nadając piosence przestrzenne brzmienie future-techno. Alex Santos z lizbońskiej Darkmountaingroup (wydającej w wytwórni Watta Buzzin' Fly) przyprawia 'Grand Canyon' stylistyką deep minimal house, a Ewan Pearson wraz z Darshanem (Metro Area) i Sasse Lindbladem (Mood Music) są współautorami muzyki do singlowego 'It's All True'.
Jednakże duszą tych nagrań jest zdecydowanie sama Thorn, której głos osiąga nowe, wspaniałe głębie i wyżyny wokalne ('Here It Comes Again'). Misternie splecione przez siebie aranżacje artystka wzbogaca niezwykłą grą na gitarze, fortepianie, fisharmonii (inspiracja Nico) i Omnichordzie. Za wyjątkiem jedynego coveru na płycie - 'Get Around To It' autorstwa kultowego, nowojorskiego wiolonczelisty art-disco Arthura Russella (z szaloną, porywającą partią saksofonu Gabe'a z The Rapture) - Tracey napisała także wszystkie błyskotliwe, a zarazem głębokie teksty i melodie, które usłyszymy na 'Out Of The Woods'.
Choć musiały minąć aż 24 lata, mamy wreszcie współczesny album stanowiący godnego następcę 'A Distant Shore'.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: EMI Music Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 05.03.2007

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019