O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 18 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Co nowego?

Chris & Carla - Fly High Brave Dreamers

Chris Eckman i Carla Torgerson są ponownie bardzo zapracowani, i to już od kilku lat. W 2004 roku ukazały się ich solowe płyty: "The Black Field" (Chris) i "Saint Stranger" (Carla). W 2005 powrócili w wielkim stylu po czterech latach jako The Walkabouts z albumem "Acetylene" (min. Top 20 w podsumowaniu roku Rolling Stone). A teraz jeszcze nowe wspólne dzieło dwóch filarów The Walkabouts jako "Chris & Carla". Poprzednia płyta ukazała się w ubiegłym tysiącleciu (dokładnie w 1998). Ale nie jest to klasyczny "comeback", Chris i Carla robią po prostu to, co czują, bez oglądania się na nowe trendy czy zapotrzebowania rynku. I bardzo dobrze, bo tylko w taki sposób mogą powstać dzieła uczciwe i interesujące.
Chris & Carla nie jest też właściwie pobocznym projektem, nie jest też próbą oferowania nowego forum dla własnych wyobrażeń o muzyce, których nie dałoby się opublikować pod szyldem The Walkabouts. To logiczny krok, wynikający z muzycznego świata ich twórców.
Najczęściej odmienianym słowem w recenzjach ich ostatniej płyty "Swinger 500" była Melancholia.
Chris Eckman przelał na papier kilka komentarzy do nowej płyty:
"Melancholijnie", och... Z czasem nas to zmęczyło. Przyznam, że to słowo pasuje całkiem dobrze do większości piosenek, nad którymi pracowaliśmy z Carlą. Ale nie zmienia to faktu, że nas to trochę już męczy. Sądzę, ze można przegapić dużo z tego, co dzieje się w naszej muzyce, jeśli za bardzo koncentruje się na tym jednym aspekcie. Oczywiście to pewnie także nasza wina. To przecież my te piosenki napisaliśmy i zagraliśmy, ale..."
Album "Acetylene" był zaskoczeniem. W kontekście Walkabouts bardzo surowa, bezpośrednia, ostra i rockowa płyta. Tak samo koneserów zaskoczy "Fly High Brave Dreamers". Oczywiście pewne znaki firmowe Chris & Carla pozostały: ciepły, kapitalnie nienarzucająco się wyprodukowany klimat, gitara Eckmana, harmonie wokalne... Ale wyszła z tego jednak zupełnie nowa jakość.
Chris: "Ten album 'Fly High Brave Dreamers' ma unikać słowa na "m" (patrz wyżej). Pojawiają się jego oznaki, jednak myślę, że utwory w taki czy inny sposób bardziej traktują o nadziei. Nie w hollywodzkim stylu "wszystko będzie dobrze", bardziej zgodnie z postawą: "Uczyniłem dzisiaj to, co mogłem i wzbraniam się przed rezygnacją z marzeń" Wszystko eksploduje, odwracasz się, wycierasz czoło, sklejasz pozostałe części razem i zaczynasz po prostu od nowa coś budować. To może nie brzmieć jak nadzieja, ale jeśli będziemy uczciwi, to przecież jest jedyna nadzieja, jaka istnieje."
Do tego: różnorodność. Album został zbudowany w dwóch różniących się od siebie częściach. Połowa powstała w studio przy użyciu analogowych instrumentów i cyfrowych technik produkcyjnych, na usta ciśnie się termin "folkotronika", druga część na żywo i tak bezpośrednio jak to tylko możliwe.
Chris: "Ten album powstał głownie w sierpniu 2006. Z szesnastu utworów, które napisałem, Carla wybrała sobie dziesięć, które dla niej najlepiej funkcjonowały. Zdecydowała się przy tym na przebudowanie niektórych utworów. Utwór tytułowy miał początkowo normalną budowę ze zwrotkami i refrenem, ale Carla mądrze zaproponowała, by całkowicie wyrzucić zwrotki i tylko powtarzać refren. Wyszła z tego mantra, która tworzy centralny punkt tej płyty.
Sesje nagraniowe zostały podzielone na dwie części. Rozpoczęliśmy w moim małym studio w Ljubljanie, w którym rozwijaliśmy utwory wokół nostalgicznych beatów, zagubionych dźwięków, prostych figur na gitarę akustyczną i elektryczne pianino. Chcieliśmy stworzyć coś intymnego, nawet klaustrofobicznego, dźwięk i słowa miały się uzupełniać w małych kłębiących się w uszach marzeniach.
Drugą połowę nagraliśmy prawie kompletnie na żywo i całkowicie bez prób. Zaproszenie otrzymało od nas kilku zaprzyjaźnionych muzyków, ale bez żadnego demo ani wskazówek, jak miałyby brzmieć te utwory. Zaprezentowaliśmy im piosenki dopiero bezpośrednio w studio, krótko wyjaśniliśmy, że ewentualne błędy nie będą potem wyedytowane ("play for keeps") i zabraliśmy się natychmiast do nagrywania. Dobrze sobie przypominam, jak przyglądałem się nam wszystkim podczas nagrań (oprócz perkusisty, którego mogliśmy obserwować przez wielką szybę, znajdowaliśmy się w tym samym pomieszczeniu) i wiedziałem, że to co teraz robimy to JEST album. To takie głęboko odczuwalne i pełne napięcia uczucie. A w erze "cut and paste" i możliwości zmian wszystkiego po nagraniu, także bardzo rzadkie uczucie.
W zespole, który nagrał te pięć utworów "na żywo" zagrali: Al Deloner (były lider nieistniejącej już niestety norweskiej formacji Midnight Choir) na pianinie i ustnej harmonijce, Jason Victor (Steve Wynn, Willard Grant Conspiracy) na gitarze elektrycznej, i sekcja rytmiczna, która mnie wspierała na moim solowym albumie "The Black Field": Sergej Randzelovic (perkusja) i Jani Hace (bas)."
Pozostał jeszcze jedenasty utwór, cover słynnych Young Marble Giants, który to zespół należał zawsze do ulubionych grup The Walkabouts.
Chris: "Dlaczego jedenasty utwór jest coverem Young Marble Giants? Gdy zakładaliśmy The Walkabouts to była jedna z grup, która nas scaliła, właśnie Young Marble Giants (obok Go-Betweens i Love). Słuchaliśmy w czwórkę ich jedynego albumu "Colossal Youth" na okrągło. Głos Alison - bardziej szept niż śpiew - minimalistyczne aranżacje były wtedy dla nas absolutnie niesamowite. Stworzona przez nich muzyka była tak bezkompromisowo prosta i opierała się tamtejszej modzie (beatbox z lat 70-tych, głos, oszczędny bas i gitara), można było ją, pomimo rezygnacji z głośności nazwać właściwie punk rockiem.
To, czego nauczyliśmy się od YMG, widać przez te lata w wielu piosenkach Walkabouts, a automat perkusyjny z lat 70-tych, którego użyliśmy na tytułowy utworze albumu "Swinger 500", był jasnym i świadomym przywołaniem tamtego zespołu. Na "Fly High Brave Dreamers" jest to kontynuowane w otwierającym utworze "At The Twilight's Last Gleamin", dla którego wygrzebaliśmy stary enerdowski automat perkusyjny, no i oczywiście w coverze cudownego "Salad Days".
"Salad Days" był również pierwszą piosenką, którą nagraliśmy wraz z innymi w Ljubljanie. Przedstawiłem zespołowi akordy (trzy), zagrałem kilka taktów, by nadać rytm i w mgnieniu oka zaczęliśmy nagrywać ten utwór na taśmę. Gdy pokazałem zakończenie utworu i wybrzmiała ostatnia nuta pianina, perkusista zapytał mnie, czy to jest już cała aranżacja. Potwierdziłem. Posłuchaliśmy tego, co nagraliśmy i zgodnie zadecydowaliśmy, że nagrywanie kolejnej wersji byłoby tylko stratą czasu. To była decyzja w sensie i duchu Young Marble Giants. Pozostac bezpośrednim. Wszystko utrzymać tak prosto, jak to tylko możliwe. Jeśli to brzmi prawidłowo, zostaw to właśnie takim, jakie jest.
Dążenie do prostoty jest cholernie trudne. Wciąż pojawia się ludzki pęd, by wszystko skomplikować: nasze osobiste życie, nasze starania kreatywne, nasze nieskuteczne próby odniesienia sukcesu, czy co tam jeszcze... Przy tym pojawia się ta smakowita chwila, gdy robi się coś prawidłowo i po prostu ciągnie się dalej...."-Chris Eckman, Listopad 2006, Ljubljana

Tracklista:
1. at the twilight's last gleaming
2. things we should have known
3. ice station zebra
4. taking leave of our senses
5. long slow river
6. love sleeps late
7. rising backwards
8. raise them hands
9. whatever it takes
10. fly high brave dreamers
11. salad days .

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Gusstaff Records.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 15.02.2007

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019