O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Sobota, 25 Maj 2019 r. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Co nowego?

Sonic Youth - The Destroyed Room

Zespół rozpoczął działalność w roku 1981 w Nowym Yorku w następującym składzie: Thurston Moore, Kim Gordon, Lee Ranaldo oraz Richard Edson na perkusji. Ann Demarinis (instrumenty klawiszowe) grała z nimi przez krótką chwilę na samym początku i możemy ją usłyszeć na pierwszym nagranym wystąpieniu zespołu, kasecie "Noise Fest" wydanej przez pismo "ZG Magazine" w 1982 roku. "Noise Fest" odbył się w nowojorskiej galerii sztuki, gdzie Thurston brał udział w 9 dniach eksperymentalnej muzyki rock. Kiedy Ann odeszła, dołączył Lee. I to jest zespół, który stworzył pierwszą mini-płytę (zatytułowaną nazwą zespołu), wydaną w 1982 roku przez Neutral Records, wytwórnię założoną w Nowym Yorku przez gitarzystę/kompozytora Glen'a Blancę. Richard opuścił później zespół, by stać się gwiazdą filmową.
Lee i Thurston byli w latach 1976/77 świadkami pojawienia się artystów legendarnych klubów CBGB i Max's: Television, Patti Smith, Suicide, Ramones itd. Kim przebywała w Los Angeles, studiowała sztuki plastyczne i mieszkała w sąsiedztwie młodego Darby'ego Crash'a i miejsca prób zespołu The Germs. Przybyła do Nowego Yorku, spotkała Thurston'a i zaczęli grać podczas okresu zwanego "no wave" (1978/79). Połączyli siły z Lee. Komponowali utwory na tanich, przerobionych w różny sposób gitarach. Richard Edson odszedł, został zastąpiony przez Bob'a Bert'a i tymczasowo przez Jim'a Sclavunos. Ci perkusiści pomagali w nagrywaniu płyty z 1983 roku pt. "Confusion Is Sex", wydanej znów przez Neutral.
Black Flag, The Minuteman, Meat Puppets i Butthole Surfers byli im współcześni. Sonic Youth kupili busa i jeździli w latach 80-tych po Stanach, grając przed małymi, zupełnie zwariowanymi publicznościami.
Bob Bert jeździł z nimi podczas trasy po Europie w roku 1983. Wydali (tylko w Niemczech - w Zensor Records) EP nazwaną "Kill Yr Idols" i kasetę "Sonic Death" z trasy europejskiej (wydanej w Ecstatic Peace, wytwórni Thurston'a, którą wciąż prowadzi).
W lecie 1999 roku SY uwolnili się od charakterystycznych dla nich brzmień i instrumentów, które służyły im przez jakieś 12 poprzednich lat. Wrócili do domu i rozpoczęli od podstaw pracę nad płytą "NYC Ghosts & Flowers".
Jim O'Rourke pomagał na tej płycie i jeździł w tym czasie w trasę z SY.
Z dodatkową pomocą perkusisty William'a Winant'a z Bay Area zespół nagrał hołd ku czci szeregu kompozytorów 20. wieku (John Cage, Pauline Oliveros, Christian Wolff, Takehisa Kosugi, Yoko Ono, Steve Rich i inni), zatytułowany "Goodbye 20th Century" i wydany we własnej wytwórni SYR. W rozszerzonym składzie grali te kawałki na koncertach w całej Europie. Jim kontunuował pracę z zespołem biorąc udział w komponowaniu/aranżacji następnego albumu "Murray Street", jak i przy nagrywaniu muzyki do filmu Olivier'a Assalaya pt."Demonlover" - to wszystko w obliczu katastrofy World Trade Center. Brali udział w pierwszym amerykańskim festiwalu "All Tomorrow's Parties" w Los Angeles wiosną 2002 roku i nadal koncertowali zawzięcie przez całe lato. Zespół zgrupował się ponownie podczas "Coachella Festival" w 2003 roku i odbył krótką trasę z Wilco. Zakończyli lato grając kilka koncertów z i na zaproszenie Iggy & the Stooges. Zainspirowani stworzyli płytę "Sonic Nurse" wydaną w czerwcu 2004 roku.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 11.12.2006

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019