O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 25 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Co nowego?

Raman Susheela - Music For Crocodiles

Trzecia płyta Susheeli Raman to świadectwo artystycznej dojrzałości. Jest to płyta zarówno lekka i refleksyjna, tryskająca twórczą energią, przepełniona silnymi emocjami i ambitną muzyką. Przyciąga słuchacza coraz bliżej, by rozciągnąć przed nim szeroki pejzaż. Na płycie Raman jawi się już jako prawdziwa brytyjska artystka i spełnia nadzieje, które zrodziły jej wcześniejsze nagrania. Artystka czerpie ze swego bogatego dziedzictwa kulturowego.
Jest to najważniejszy temat przewijający się w całej twórczości Raman. Za pomocą swego głosu, kultury i piosenek tworzy nową tożsamość.
Co ciekawe, nowa płyta jest zarówno bardziej angielska i bardziej indyjska niż poprzednie: "Salt Rain" czy "Love Trap". Ponad połowa piosenek została nagrana po angielsku (jej język ojczysty). Raman ponadto daje się tu poznać jako utalentowana autorka piosenek (wystarczy wspomnieć "What Silence Said" i "The Same Song"). Co więcej, na poprzednich płytach muzycy z różnych stron świata grali piosenki hinduskie, tym razem zaś, muzycy indyjscy wykonali piosenki po angielsku. Płyta zyskuje ponadto nowy wymiar dzięki nagraniom w studiu w Indiach, a także w Wielkiej Brytanii i Francji. Obecność hinduskich artystów dodaje płycie optymizmu, lekkości i głębi. Jest to o dziwo pierwsza płyta Raman, na której wystąpili Hindusi. Bardzo udane okazały się sesje w Madrasie. Słychać to doskonale w filmowo-symfonicznych piosenkach 'Meanwhile', 'Chordhiya' i 'What Silence Said', czy pełnych żaru partiach viny w wykonaniu Deviego na 'Light years' i skrzypiec Kannana na 'What Silence Said', dwójki odważnych muzyków z ogromnym bagażem południowo indyjskiej kultury i tradycji. Wreszcie na płycie pojawia się także repertuar indyjski: mistyczna tamilska piosenka 'Sharavana', przywołuje południowo-indyjskiego boga Muruga. Inna z kolei, "Idi Samayam' (pol. "nadszedł czas") została skomponowana przez osiemnastowiecznego śpiewaka-świętego, Tyagaraja. Tutaj pojawia się w hipnotycznym rytmie funky.
Trudno wskazać granice między elementami hinduskimi, afrykańskimi i europejskimi, bowiem wszystkie ściśle na siebie nawiązują i łączą się ze sobą. Wystarczy posłuchać 'Music for Crocodiles', gdzie tabla Arefa Durvesha łączy się z asymetrycznym wschodnio-afrykańskim groovem, zaś bluesowy głos Raman może z równym powodzeniem pochodzić z Addis Ababy, Mumbai czy Chicago. Warto dodać, że na organach Hammonda wspaniale zagrał Malian Chek Tdjen Seck, muzyczny ojciec chrzestny Paryża. "Light Years" zostało nagrane w Madrasie. Południowo-indyjska melodia zmieniła się tu w delikatną angielską piosenkę o miłości. "Meanwhile" to kompozycja Raman zaśpiewana po angielsku, ale oparta na rzadkim południowo-indyjskim raga, "Kanyakangi", nadającym całości namiętny, uwodzicielski klimat.
Susheela po raz pierwszy zaśpiewała również po francusku ("l'ame volatile").
Wspaniałe, majestatyczne brzmienie płyty to przede wszystkim dzieło genialnego miksera z Los Angeles, Islandczyka Husky'ego Huskvolda (Tom Waits, Sheryl Crow, Norah Jones oraz muzyczny eksperymentator Fantomas). Raman zależało na silnym, zdecydowanym brzmieniu, dlatego Huskvold wydawał się idealnym kandydatem: pracuje w spontaniczny, bezpośredni sposób i zawsze udaje mu się doskonale przekazać energię bijącą od grającego wspólnie zespołu. Płytę wyprodukował Sam Mills, inżynierią dźwięku zajął się Stuart Bruce, całość powstała w tym samym studiu, co Salt Rain, w Real World. Nagraniom towarzyszyło uczucie pewnego dejavu, ponieważ większość muzyków zagrała już wcześniej na 'Ganapati'. Klimat w studiu przypominał wszystkim atmosferę 'Salt Rain', bowiem całemu zespołowi towarzyszył ten sam twórczy zapał. Raman i producent Sam Mills włożyli w tę płytę wszystko. Kilka miesięcy przed wejściem do studia pozbyli się innych zobowiązań, by w ten sposób mieć pewność, że przygotują odpowiedni materiał. Opłaciło się. Płyta wywołała podobne zamieszanie, co Salt Rain. Raman i Mills musieli pilnie strzec autorskich kopii przed fanami, niecierpliwie poszukującymi płyty. Teraz już wszyscy możemy jej wysłuchać.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: EMI Music Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 11.09.2005

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019