O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Poniedziałek, 22 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Co nowego?

Ivy - In The Clear

IVY tworzą pochodząca z Paryża wokalistka, Dominique Durand, Andy Chase i Adam Schlesinger. Zespół zaczynał jako undergroundowa formacja o metalicznym, "nieobrobionym" brzmieniu opartym na kameralnym wokalu Durand, nie pozbawionym (zwłaszcza na samym początku) silnego akcentu. Przełomem okazała się ich druga płyta, Apartment Life wydana w 1997 roku. Proste melodie i partie gitary zaczęli wzbogacać o bardziej złożone aranżacje, co świadczyło o coraz większym doświadczeniu zespołu w nagraniach studyjnych. Na wydanej w 2001 roku płycie Long Distance, na pierwszy plan wysunęło się niezwykle bogate brzmienie i gęsty rytm, zaś wesołe pop-piosenki ustąpiły placu bardziej klimatycznym kompozycjom, jak choćby doskonały singiel "Edge Of The Ocean."
Rozpoczynając sesje do In The Clear, zespół pragnął zachować równowagę między bezpośredniością charakterystyczną dla ich wczesnej twórczości oraz szczegółowo dopracowanym brzmieniem ich późniejszych nagrań. "Na początku chcieliśmy wrócić do żywego, koncertowego brzmienia," uśmiecha się Schlesinger, "ale nagrania trwałyby wtedy zbyt krótko." A dla IVY, jednym z najprzyjemniejszych elementów przy nagrywaniu płyty są studyjne eksperymenty.
Chase dodaje: "Chcieliśmy, żeby przede wszystkim słychać było jak bardzo lubimy ze sobą grać - na gitarze, pianinie i perkusji. Zbieraliśmy mnóstwo surowych spontanicznych koncepcji, a następnie w trójkę próbowaliśmy ten szkielet wzbogacić o treść, ciągle coś dodając, odejmując, ale pamiętając nieustannie o zachowaniu tej pierwotnej energii nagrań." Podobne podejście może wydawać się wielu zespołom oczywiste, jednak dla IVY było to całkowite novum. Ich poprzednie kompozycje powstawały praktycznie w stu procentach poza studiem, zaś w przypadku In The Clear, proces komponowania i nagrywania bardzo często się łączył.
Nie każdy pomysł był w stanie się utrzymać, nie każdy też spełniał standardy kompozytorskie IVY. "Niektóre koncepcje muzyczne bardzo się nam podobały, jednak nie pasowały według nas do kierunku, który obraliśmy, czasem też nie udawało nam się zmienić ich w pełnowartościowe piosenki, które chciałabym śpiewać," przyznaje Durand. "Jednak większość z nich powstała bardzo szybko."
In The Clear zawiera 10 piosenek o zróżnicowanym tempie i nastroju, co nie wpłynęło jednak na ciągłość i spójność płyty, którą udało się zachować poczynając od niespiesznego crescendo rozpoczynającej całość piosenki "Nothing But The Sky," przez ekspresywne popowe "Thinking About You," "Tess Don't Tell" i "I've Got You Memorized" po bardziej zmysłowe, subtelniejsze kompozycje jak "Four In The Morning," "Ocean City Girl", czy "Keep Moving." Wiele tekstów piosenek przypomina bardziej zwierzenia niż jakieś wymyślone historie. Płyta ujawnia sekrety, poczucie odosobnienia i chęć ucieczki.
Większości miksów na płycie dokonał spowadzony przez IVY na swoję pierwszą nowojorską sesję słynny brytyjski producent, Steve Osborne (New Order, Happy Mondays, Starsailor, Elbow). Osborne zwrócił na siebie uwagę grupy umiejętnością nagrywania płyt, które są agresywne, a jednocześnie mają w sobie ogromną przestrzeń.
Na In The Clear wystąpili ponadto gościnnie znajomi zespołu, gitarzyści James Iha (A Perfect Circle, Smashing Pumpkins) i Jody Porter (Fountains Of Wayne), brazylijski aranżer instrumentów smyczkowych Zé Luis (Bebel Gilberto, Caetano Veloso) oraz były frontman Girls Against Boys, Scott McLoud, który zaśpiewał w duecie z Durand ostatnią piosenkę na płycie, "Feel So Free."

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: EMI Music Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 25.07.2005

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019