O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Sobota, 20 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Co nowego?

Turin Brakes - Jackinabox

Początek 2005 roku. Brixton. To właśnie tu, za niewielkim podwórkiem znajduje się - jak dumnie głosi blaszany szyld - siedziba 'The TB Inc'. Jest to studio Turin Brakes, ich kwatera główna, miejsce, gdzie ów duet z południowego Londynu spędził cały ubiegły rok dopracowując pieczołowicie klimat swojej trzeciej płyty, JackInABox - płyty pięknej, choć tworzonej w nieco mniej pięknym otoczeniu.
The TB Inc mieści się niedaleko jednej z najbardziej ruchliwych trakcji kolejowych, w starej stajni, gdzie ledwo działa kanalizacja, której specyficzne odgłosy i zapachy stały się tłem niniejszego albumu. Jak to możliwe, że w tak nieciekawym krajobrazie centralnego Londynu Turin Brakes zdołali nagrać tak porywającą, twórczą i oryginalną płytę jak JackInABox?
Odpowiedź jest prosta: ponieważ byli szczęśliwi tworząc we własnym domu. Ponieważ ciągle mieli w pamięci dwóch chłopaków z gitarą, którym udało się rozniecić ową magię w przeszłości. Ponieważ wszystko to robili samodzielnie.
Turin Brakes spełnili swoje wielkie marzenie z początków kariery wiosną ubiegłego roku - znaleźli i wyposażyli własne studio w Brixton. Wysupłali 200 funtów i kupili sobie 100-letnie amerykańskie organy w pobliskim Oxfamie. A potem postawili wodę na herbatę.
Nie goniły ich terminy, nie piętrzyły się rachunki, dlatego Turin Brakes mogli pracować nad swoją trzecią płytą we własnym tempie. Wśród pierwszych napisanych przez nich piosenek znalazło się otwierające płytę 'They Can't Buy The Sunshine' w klimacie California dreaming oraz nawiązujące do eleganckiej prostoty Simona & Garfunkela 'Forever'. Nagrana w piwnicy Knightsa w Tooting wersja demo spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.
Paridjanian: "Mieliśmy spotkanie z ludźmi z wytwórni, na które poszliśmy z demo tych dwóch utworów. Myśleliśmy, że powiedzą, że są niezłe, ale że moglibyśmy się wybrać do Teksasu albo Nashville i nagrać je jeszcze raz, porządnie. Okazało się jednak, że bardzo im się podobało, stwierdzili, że nic nie musimy zmieniać, że są doskonałe..."
Knights: "Było to potwierdzenie naszego przekonania, które nosiliśmy w sobie od pewnego czasu, a mianowicie, że tak naprawdę w tym wszystkim chodzi nie tyle o doskonały warsztat techniczny, ale o wizję i dobry pomysł.'
Zachęceni taką reakcją Turin Brakes z nowym zapałem zabrali się do pracy. Ich studio przeszło swój chrzest bojowy podczas nagrywania pierwszego singla - 'Fishing For A Dream'. Wystarczy się uważnie wsłuchać w piosenkę, aby poczuć jeszcze zapach świeżej farby, skrzypienie nowych zawiasów, dwóch doskonałych muzyków próbujących wyczuć nowe otoczenie. W porywach szczerości Knights przyznaje, że według niego na 'Fishing For A Dream' brzmią tak, jakby nie byli szczególnie pewni tego, co robią. I rzeczywiście tak jest, jeśli porównać utwór z pełnym werwy 'Red Moon' - ostatnią piosenką na płycie, której swingujący rytm zainspirowany został utworem 'Hey Ya!' OutKast. Ale to właśnie ta subtelność stanowi o wielkości pierwszego singla.
'"Fishing For A Dream" to bardzo niewinna piosenka," konstatuje Knights. "Dlatego to według nas dobry comeback. Prosty, szczery i, co tu kryć... słodki.'
I tak dochodzimy do tytułu płyty. JackInABox - dlaczego?
Paridjanian: 'Utwór 'JackInABox' to dla nas coś zupełnie nowego. Cała płyta jest prosta, bezpośrednia, bez żadnego smęcenia, płyta o tym, jak sobie w życiu radzić. Jak żyć tu i teraz. Ten utwór dobrze to podsumowuje. Dosłownie - jack-in-a-box - diabełek z pudełka, to pudełko pełne figli: otwierasz, a w środku jest coś żywego i ekscytującego."
Perkusista Turin Brakes Rob twierdzi, że kiedy słucha JackInABox z zamkniętymi oczami, wyobraża sobie, że zespół nagrywa piosenkę w miejscu z widokiem na Pacyfik... "A potem przychodzi do nas i siedzi w tym zakurzonym, przedziwnym bunkrze, w którym śmierdzą rury!" śmieje się Gale Paridjanian. "Żeby wyobrazić sobie, że jesteś gdzie indziej, potrzebujesz poczuć opary kanalizacji. Musisz mieć tylko otwarte uszy i dobre pomysły," przytakuje Olly Knights. "Reszta to jedynie zbędne dodatki."

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: EMI Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 21.06.2005

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019