O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Środa, 24 Kwiecień 2019 r. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Co nowego?

A Perfect Circle - eMotive

Maynard James Keenan: teksty i śpiew, Billy Howerdel: kompozytor, gitara i wokal, Josh Freese: perkusja

Płyta "eMOTIVe" grupy A Perfect Circle to powrót rock 'n' rolla do jego przewrotowych korzeni. Maynard James Keenan z APC opisuje ją jako "zestaw piosenek o wojnie, pokoju, miłości i chciwości," zadziwiający zbiór, który łączy premierowy materiał z kontrowersyjnymi coverami.
Dobór utworów dokonany przez Keenana i współpracującego z nim od lat Billy'ego Howerdela stanowi pomost pomiędzy trzema dekadami protest songów i obejmuje całą paletę rozmaitych gatunków, wśród których można znaleźć hardcore punk i heavy metal, new wave i Delta blues, folk rock i rhythm & blues. Na "eMOTIVe" pojawiają się m.in. nowe interpretacje klasyki buntu: "Imagine" Johna Lennona, "What's Going On" Marvina Gaye'a, "When The Levee Breaks" Memphis Minnie (słynny dzięki wykonaniu Led Zeppelin), "People Are People" Depeche Mode, "Freedom Of Choice" Devo, "Gimmie Gimmie Gimmie," Black Flag, "Let's Have A War" Fear, "Fiddle And The Drum" Joni Mitchell i anty-hymn Nicka Lowe (wykonywany przez Elvisa Costello) - "(What's So Funny 'Bout) Peace, Love And Understanding." Płyta rozpoczyna się od wybuchowej wersji "Annihilation", którą w pierwotnej wersji nagrała legenda hard core punku z Berkeley - Crucifix."eMOTIVe" to wspaniały manifest sztuki i aktywizmu, który ukazuje niezwykły, buntowniczy talent grupy A Perfect Circle zdolnej odkryć na nowo ten radykalny materiał i przybliżyć go kolejnemu pokoleniu. Jest to dzieło odważne, złożone i ambitne. O jego bogactwie stanowi przeszywający śpiew Keenana, ekspresyjne i klimatyczne partie Howerdel'a i pulsujący rytm wyznaczany przez perkusistę Josha Freese'a.
"eMOTIVe" to również debiut Howerdel'a za mikrofonem. Gitarzysta ten uznawany jest za prawdziwego wirtuoza - mistrza agresywnych riffów. Tym razem w kilku utworach wystąpił w roli wokalisty: jako solista na "(What's So Funny 'Bout) Peace, Love And Understanding" i "Freedom of Choice," a także jako jeden z dwóch wiodących wokalistów (z Keenanem) na "What's Going On."Bezpośrednim bodźcem do powstania płyty "eMOTIVe" było oburzenie grupy A Perfect Circle wywołane aktualną sytuacją polityczną, poczynając od rządowego ataku na swobody obywatelskie przez niechcianą wojnę w Iraku, aż po rosnące zagrożenie ze strony mass mediów kontrolowanych przez wielkie koncerny.
Oprócz wymienionych coverów płyta zawiera dwie nowe, kontrowersyjne piosenki - "Counting Bodies Like Sheep To The Rhythm Of the War Drums" i "Passive." Obie reprezentują mocne brzmienie typowe dla APC - są agresywne, dramatyczne, maksymalnie zaangażowane. Animowany teledysk do "Counting Bodies Like Sheep To The Rhythm Of the War Drums" (opublikowany na oficjalnej stronie internetowej zespołu www.aperfectcircle.com) stanowi przebiegły wizualny atak na głównego oskarżonego. Jako całość "eMOTIVe" należy uznać za wielki krok naprzód, nietuzinkowy, pełen wzburzenia dokument przesiąknięty jadem i pałający słusznym rock 'n' rollowym gniewem.
Producentem i inżynierem całego projektu był gitarzysta APC, Billy Howerdel, producentem wykonawczym - wokalista Maynard James Keenan. Ponadto na "eMOTIVe" pojawiają się aranżacje instrumentów smyczkowych autorstwa pochodzącej z pierwotnego składu APC - Paz Lenchantin. W tworzeniu płyty mieli swój udział również Danny Lohner z Nine Inch Nails oraz Josh Eustis z Telefon Tel Aviv.
"eMOTIVe" to trzecia płyta długogrająca A Perfect Circle. Dwie poprzednie to wydana w 2000 roku "MER DE NOMS" nagrodzona w USA platyną oraz pochodząca z 2003 r. zdobywczyni złota - "THIRTEENTH STEP". Zespół powstał w 1999 roku. Na jego czele stanął wówczas wokalista Tool - Maynard James Keenan oraz jego długoletni przyjaciel, gitarzysta i producent Billy Howerdel. Obaj muzycy od dawna rozważali możliwość twórczej współpracy i kiedy tylko okoliczności sprawiły, że w grafiku Keenana pojawiła się mała luka, od razu wzięli się do pracy, wciągając do zespołu basistkę Paz Lenchantin, gitarzystę Troy'a Van Leeuwena (Failure) i perkusistę Josha Freese'a (ex-Vandals/Guns N'Roses).
Od początku swego istnienia A Perfect Circle cieszyło się wielkim uznaniem fanów i krytyki. "MER DE NOMS" zadebiutowało na "Billboard 200" na 4.miejscu, co jest najwyższym w dziejach debiutem nowego zespołu rockowego na liście. Płytę chwalono za mocne brzmienie i niebanalny przekaz. Znalazły się na niej trzy wielkie przeboje radiowe: "3 Libras," "Judith," i "The Hollow."
"THIRTEENTH STEP" pojawiło się blisko trzy lata później. Zmienił się nieco skład grupy: Van Leeuwena i Lenchantin zastąpili gitarzysta Smashing Pumpkins, James Iha i basista Marilyna Mansona - Jeordie White. Nadal jednak APC cieszyło się wielką popularnością i zadebiutowało z nową płytą na drugim miejscu "Billboard 200." Z płyty pochodziły trzy wielkie radiowe hity - "Weak And Powerless," "The Outsider" i "Blue". Całość zyskała sobie entuzjastyczne recenzje ze strony krytyki. Alternative Press nazwało płytę arcydziełem i przyznało jej pięć z pięciu gwiazdek. Rolling Stone chwalił płytę za "szum gitar, głębię basu i silny wokal", zaś Spin polecał ją jako "z natury wybuchową". Hit Parader podsumował: A Perfect Circle to "najbardziej nowatorski i ambitny zespół na hard-rockowym froncie."

Tracklista:
1. "Annihilation" (Matthew Borruso, Christopher Douglas, Sothira Pheng) Crucifix - "NOT SO QUIET ON THE WESTERN FRONT" (1982)
2. "Imagine" (John Lennon) John Lennon - "IMAGINE" (1971)
3. "(What's So Funny 'Bout) Peace, Love And Understanding" (Nick Lowe) Elvis Costello & the Attractions - "ARMED FORCES" (1979)
4. "Counting Bodies Like Sheep To The Rhythm Of The War Drums" (Billy Howerdel, Maynard James Keenan) A Perfect Circle - "eMOTIVe" (2004)
5. "What's Going On" (Renaldo Benson, Al Cleveland, Marvin Gaye) Marvin Gaye - "WHAT'S GOING ON" (1971)
6. "When The Levee Breaks" (Memphis Minnie - Public Domain) Led Zeppelin - "UNTITLED" (1971)
7. "Freedom Of Choice" (Gerald V. Casale, Mark Mothersbaugh) Devo - "FREEDOM OF CHOICE" (1980)
8. "People Are People" (Martin L. Gore) Depeche Mode - "PEOPLE ARE PEOPLE" (1984)
9. "Passive" (TK) A Perfect Circle - "eMOTIVe" (2004)
10. "Gimmie Gimmie Gimmie" (Greg Ginn) Black Flag - "EVERYTHING WENT BLACK" (1983)
11. "Let's Have A War" (Philo Cramer, Lee Ving) Fear - "THE RECORD" (1982)
12. "Fiddle And The Drum" (Joni Mitchell), Joni Mitchell - "CLOUDS" (1969)

Producent: Billy Howerdel
Dodatkowa produkcja: Danny Lohner
Producent wykonawczy: Maynard James Keenan

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Pomaton EMI.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 31.10.2004

Poprzednia Następna

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019