O nas
STRONA GŁÓWNA >>
Skype.pl - Twoja telefonia internetowa

Dzisiaj jest Niedziela, 14 Sierpień 2022 r. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Nowości

BLUSZCZ

Bluszcz - Junior

DJANGO BATES

Django Batesa - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

KAYAH & BREGOVIĆ

Kayah i Bregović - reedycja

GUZIOR

Guzior - Evil Twin

ILONA SOJDA

Ilona Sojda - Śnił mi się raj

MARCINER

Marciner - Milion dni

PATRYCJA KAMOLA

Patrycja Kamola - Czekajšc na miłoœć

Quebonafide - Eklektyka Vinyl

120

QUEBONFIDE

Quebonafide - QueQuality

ANVISION

AnVision – New World

MICHAŁ KMIECIAK

Michał Kmieciak - Love Lost

RAP NAJLEPSZEJMARKI

Rap Najlepszej Marki vol. 2 - składanka

VIENIO

VIENIO - H.O.R.E

NODANCE

NoDance - Nieproszony go?ć

MARTYNA JAKUBOWICZ

Martyna Jakubowicz - Prosta piosenka
Programy
Winamp
Intymnie

"Zdecydowanie bardziej wolę ubierać się w męskie ciuchy. Czasami, gdy zdarza mi się założyć sukienkę, czuję sie jak jakiś transwestyta." - NINA PERSON (THE CARDIGANS)

Poprostu Forum
Recenzje

JANE'S ADDICTION

Strays

Label: Capitol Records/Pomaton EMI

Tracklista: True Nature, Strays, Just Because, Price I Pay, The Riches, Superhero, Wrong Girl, Everybody's Friend, Suffer Some, Hypersonic, To Match The Sun

Skład: Perry Farrell, Dave Navarro, Stephen Perkins, Chris Chaney

Napiszę od razu, że płyta już po pierwszym przesłuchaniu bardzo mi się spodobała, chociaż nim ją włożyłem do odtwarzacza miałem wiele wątpliwości. Bo jednak 13 lat od czasu wydania ich ostatniego album to sporo czasu. Wiele mogło się zmienić i wiele się zmieniło. Przede wszystkim panowie dojrzali nie tylko muzycznie, ale także mentalnie. Zarówno Dave Navaro, jak i Perry Farrell przez tą dekadę przemierzyli świat muzyczny wzdłuż i wszerz. I to chyba zadecydowało o stylu całej płyty. Ale do rzeczy.
Na płycie znalazło się całkiem ciekawych 11 utworów. Mnie osobiście od razu spodobały się dwa. "Wrong Girl" i "The Riches". Oba z kapitalnymi gitarowymi "trzęsieniami ziemi", no a potem napięcie już tylko rośnie. Płyta "Strays" należy do tych płyt, które doskonale łączą ostry rock, trochę funky i... chyba punkowy klimat gdzieś tam też można znaleźć. Zasadniczo już od momentu pierwszych akordów "True Nature" panowie z Jane's Addiction dają znać, że są w dobrej kondycji, nie tylko muzycznej czy tekstowej, ale ogólnie fizycznej (mam nadzieję, ze prędzej czy później zawitają do Polski). Są też chwile spokojniejsze jak "Everybody's Friend", który to łagodnie kończy poprzedzający go "Wrong Girl" i łagodnie przechodzi do następnego szybkiego kawałka "Suffer Some".
Ogólnie rzecz ujmując płyta jest szybka, czasami bardzo, ale to wcale nie oznacza, że utwory przemykają gdzieś pomiędzy początkiem i końcem płyty. Wręcz przeciwnie. Łatwo wpadają w ucho i, jak ktoś lubi "ostry zgrzyt" gitar, to zostają w pamięci na dłużej. No i ten głos Perry Farrella. Przenikający na wskroś, dynamiczny i jednocześnie mający w sobie jakiś emocjonalny haczyk, na który bardzo szybko się złapałem. W zasadzie mógłbym tu "słodzić" do woli, ale jest pewno ale... Otóż mnie nachodzi pewne pytanie. Czy i kiedy powstanie następna płyta? Czy znowu będziemy musieli czekać na taką perełkę ponad 10 lat!!!
I jeszcze jedna uwaga. Płyta oznaczona jest jako "zabezpieczona przed nielegalnym kopiowaniem". Sprawdziłem, ale zastosowałem pewien trik. Otóż płyta została uruchomiona nie pod Windowsem ale w odtwarzaczu CD w Linuxie. I co, zapytacie? Ano nic... Zabezpieczenia gdzieś zniknęły. Cóż, żaden system nie jest doskonały...
Niemniej my polecamy jednak pójść do sklepu i kupić sobie ten album. Ci, którzy znają Jane's Addiction na pewno się nie zawiodą, a ci, którzy jeszcze ich nie słyszeli, a lubią ostre gitarowe granie, na pewno powinni się skusić. Wydatek nie jest aż taki ogromny a radość sprawi na pewno. Zresztą sami członkowie zespołu we wkładce do CD dziękują za zakup płyty i proszą by ich dzieła nielegalnie nie powielać, bo okrada się nie tylko ich, ale także całe zastępy ludzi, którzy brali mniej lub bardziej czynny udział w powstaniu tego albumu.
Dziękujemy firmie Pomaton EMI za udostępnienie płyty.

Moja ocena: 9/10 9 plus 8 plus 7 plus 6 plus 5 plus 4 plus 3 plus 2 plus 1 plus

Autor: Dariusz Nawrat

Dodano: 06.09.2003

Inne Informacje...

Dodaj swoją opinię...

Zobacz wszystkie recenzje...

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2022