O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 21 Listopad 2019 r. Imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Co nowego?

Radio RAM - RAM.pl (składanka)

Dwupłytowy album "RAM PL" ukazuje się z okazji 10-lecia istnienia Radia RAM. W całości wypełniają go - jak wskazuje tytuł - utwory wyłącznie polskich artystów, przede wszystkim takie, które cieszyły się wśród Was największą popularnością. Nie zabraknie też piosenek premierowych.
Skąd pomysł na taki właśnie wybór? Autor kompilacji, szef muzyczny Radia RAM, Piotr Bartyś odpowiada: "RAM PL" narodziło się w styczniu tego roku, kiedy jechałem na targi muzyczne Midem. Przygotowałem wówczas płytę z muzyką polskich wykonawców, aby rozdać ją zaprzyjaźnionym dziennikarzom w Europie. Klasyka - "Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"... Od obdarowanych przyszły entuzjastyczne mejle a moi koledzy w radiu powiedzieli po prostu - to świetne, wydajmy płytę! Wówczas był to jeden krążek, który, jak widać, rozrósł się do rozmiaru albumu. Ostatecznie znajdziecie tu większość przebojów Radia RAM wykonywanych przez polskich artystów, kilka utworów szczególnie mi bliskich."
Na obu krążkach "RAM PL" znajdzie się ponad 30 piosenek- a zatem przyjrzyjmy się im.
Silver Rcket - Paradise
Rzadko kiedy tytuł instrumentalnego utworu tak dobrze oddaje jego charakter. Może ów raj bliższy błogostanowi wakacji na tropikalnej wyspie niż religijnym dogmatom, ale - powiedzmy szczerze - do takiego właśnie świata tęsknimy przesiąknięci jesiennymi szarugami.
Kucz/Kulka - Got A Song
Jakoś tak mamy w RAM-ie, że częściej gramy Kucz/Kulkę niż Kulkę Gabę. Choć solowe wcielenie artystki też cenimy.
Mika Urbaniak - In My Dreams
Jej głos płynie. Po licznych dowodach umuzykalnienia na płytach innych wykonawców wreszcie w minionym roku przemówiła własnym albumem. Czekamy na więcej!
Oszibarack - Toss Your Lasso
Agim - kreator muzycznych światów, zadziwia ich bogactwem, kuglarskim żonglowaniem różnymi elementami, aby na końcu wszystkie poskładać w jednym utworze. Patrycja: moje pierwsze skojarzenie - dziewczynka zwinięta śpiąca na drewnianej ławie czekając na swoje wejście na scenę. Oszibarack - muzyka przemyślanych dźwięków.
Kuba Badach - Jak na Lotni
Badach na albumie poświęconym Andrzejowi Zausze zaśpiewał rzeczy niezwykłe. Rzadko kto, potrafi głosem tak intymnie zwierzać się z najskrytszych przeżyć, najgłębszych emocji jak On tutaj. Jest przejmujący, do głębi ludzki, absolutnie wiarygodny. Bardzo dokładnie słyszy i rozumie, o czym śpiewa, co rzadkie.
Mikromusic - Chmurka
Natalię i Dawida poznałem wieki temu, wracaliśmy wspólnie jednym z samochodem z koncertu Pata Metheny z Poznania. Po kilku latach jako zespół Mikromusic - choć tak naprawdę byli wtedy jeszcze duetem - nagrali album, który urzekał intymnością, spokojem i wydawał mi się dojrzały. Potem, kiedy okrzepli już jako zespół, ze znakomitym Robertem Jarmużkiem na klawiszach i Adamem Lepką na trąbce nagrali album "Sennik" i znowu wydawało mi się, że już lepiej być nie może. A jednak może - oto ich nowa piosenka.
Mieczu Szcześniak - Spoza Nas
Mieczu był prekursorem, kiedy on śpiewał czarne dźwięki jego rówieśnicy słuchali Led Zeppelin czy ELO. A On śpiewał swoje i śpiewał pięknie. Gdyby urodził się kilka lat później... Ale najpiękniej zaśpiewał bossę: "Bo to, co nas spotyka, przychodzi spoza nas". Tak wierzy. I o tym śpiewa. Do dziś trzymam koszulkę, którą mi kiedyś podarował, mimo że na mnie już za mała. Na niego pewnie też.
Kanał Audytywny - Standard (feat.Agata Radwańska, Natalia Grosiak)
Mój pierwszy kontakt z L.U.C.iem. Świetna wersja "Dziewczyny z Ipanemy", zachowująca zwiewność oryginału z dodatkiem tajemnicy XXI wieku, a wszystko przesiąknięte młodością. Bajka.
Novika feat.Sqbass - Tricks
Jest niezwykła swoją normalnością, w jej głosie spokój i harmonia świata niczym u Elli. Podobały mi się wszystkie jej koncerty, jeden z nich zagrała dla nas, na "Muzycznej Strefie RADIA RAM", była świetna na tegorocznym Open'erze. Ale najfajniej było wiosną w klubie na Krakowskiej. Kasiu, to duże chłopisko 5 metrów przed Tobą śpiewające większość tekstów - to byłem ja!
The Crackers - Thank God I'm Woman
Bossa po wrocławsku. Spotykałem się z Wojtkiem Czerniatowiczem, który produkował tę piosenkę Crakersom i marudziłem: "jeszcze nie, jeszcze trzeba poprawić". Patrzył na mnie marszcząc jedną brew, oceniał wzrokiem, co o mnie myślał - wolę nie myśleć. I wreszcie wyszło ...moim zdaniem ładnie.
Me Myself & I - Żo
Z całego serca im życzę, aby prędzej czy później wydali płytę w barwach Blue Note. Bo na to ze wszech miar zasługują. Magda ma sobą 2-letnią przygodę w charakterze prezentera radiowego. Grała Garbarka, polski hip hop, kiedyś przez 40minut leciał fragment operowy, a i od metalu nie stroniła. Jak tu nie lubić?
Miloopa - Come'N'Get Me
Profsjonaliści. Dlaczego tak zaczynam? Bo i ostatnia płyta grupy, i ich koncertowe oblicze to - moim zdaniem - przepustka na każdą scenę na świecie, do każdej wytwórni. I Natalia Lubrano. Natalia, której głos...a zresztą posłuchajcie sami.
Digit All Love - Candy Castle
Zjawiskowy wieczór na "Muzycznej Strefie RAMu", dwa świetne albumy, ludzie, których lubię. Długo nie mogłem się zdecydować, czy na RAM PL powinien znaleźć się przebój, czy jeden z utworów z drugiej płyty, dojrzalszej i równiejszej od debiutu. Postawiłem na "Candy Castle" - do posłuchania albumu "V" zapraszam w całości.
Patti Young - Outside
Patti jest na polskim rynku zjawiskiem efemerycznym, pojawia się raz na jakiś czas z albumem, gdzie utwór diamentem lśniący. No ostatnim - ten właśnie.
Indigo Tree - I Am The Car
Dwaj nieprawdopodobnie skromni ludzie wymyślili sobie - przez przypadek - zespół, którego brzmienie wymyka się jakimkolwiek polskim standardom. Wiem, że od razu zapada w pamięć temat, ale naprawdę warto zwrócić uwagę na produkcję utworu, tak u nas nie brzmi nikt.
Loco Star - Gunshot Glitte
Bardzo ładny utwór z bardzo ładnej płyty. Tylko tyle. Aż tyle.
Onerica - Salvation
Bodaj pierwsze opublikowane na płycie CD duetu tworzonego przez wokalistkę Anetę Postek (nie znam osobiście, ale pozdrawiam!) i perkusistę Michała Mioduszewskiego (m.in.Lech Janerka, Husky), czyli Miodzia. Produkcyjnie ornamentował Marcin Bors.
CD II
Qula Project (feat.karolina Amirian) - Curtin Of The Rainbow
W świecie autorów komedii filmowych podobno jest takie powiedzenie: "Dużo śmiechu na planie - pustki na kinowej sali". A tu jakoś nie mogę uwierzyć, żeby ludzie w studiu się dobrze nie bawili, a ową radość od pierwszych dźwięków zaszczepiają słuchaczowi. I do tego jasny, słoneczny głos Karoliny - podobno materiał na debiutancki album jest już gotowy, czekam z Jniecierpliwości.
Bemibek - Powrotna Bossa Nova
W tej piosence wszystko się zgadza. Skoro Wojciech Młynarski napisał tekst to musi to brzmieć jak tekst Wojciecha Młynarskiego. Świetny aranż. Piękny temat. I głos Pani Ewy.
Era Wodnika - Podwodny Wrocław
"Dobry wieczór Wroclove, / W noc love/ Płynę mijam / katedry wie(r)że / rynek parki / jesteśmy królowie / Wenecji Pół-nocy" Że nieco zbanalizuję: snułem się niedawno w upalne letnie popołudnie po Odrze, miasto z tej perspektywy robi się coraz piękniejsze. A autorom piosenki za linijkę: "Nie obce nam jatki na Jatkach w nocy" przy tej okazji wreszcie wręczam prywatna nagrodę literacką.
L.U.C.& Krzysztof Pełech - O karuzeli życia
Robert Amirian - To wszystko by
Robert to artystyczne ADHD. Varius Manx, Collage, Satelitte, współpraca z Martyną Jakubowicz, Anitą Lipnicką, Kasią Kowalską - to tylko mały fragment długiej listy, udźwiękowianie filmów, własne studio nagraniowe, to człowiek, który kiedy wpada na jakiś pomysł z miejsca powinien się bać, ile czasu zajmie mu jego realizacja. I niezwykłe życiowe sploty: w "To wszystko by" grają m.in. Jose Torres i jeden z braci Golców, końcową wokalizę śpiewa nieznana wtedy jeszcze nikomu Anna Maria Jopek a współautorem tekstu jest słynny ostatnio dzięki filmowi "Rewers" reżyser Borys Lankosz.
Marcelina - Jeśli jutra nie ma
Piosenka ukaże się na debiutanckiej płycie Marceliny( czyli Mariiji), której premiera jeszcze tej jesieni. Album różnorodny stylistycznie, z wyrazistymi tematami, pełen radości, stylistycznych smaczków. Jeśli wszystko się ułoży - jej piosenki będzie śpiewać cała Polska. Czego z całego serca życzę!!!
Raz Dwa Trzy - Już
Szacunek. To moje pierwsze skojarzenie z hasłem Raz Dwa Trzy. Zespół - jak się onegdaj mawiało - studencki, który z każdym kolejnym albumem dojrzewał, odnosząc sukcesy zarówno artystyczne, jak i komercyjne. To naprawdę rzadka sztuka. Przy okazji: muzykę do "Już" skomponowali dwaj członkowie grupy - obecnie wrocławianie, dzięki!
Dubai Quartet vs PRJ vs REMI feat DJ Falcon - Sedina cz. I
Piosenka pojawiła się po raz pierwszy na składance "Szczecin Główny" i dostałem ją od kolegów ze Szczecina. We Wrocławiu brzmi równie dobrze. Sądzę, że w innych miastach w Polsce również.
Andrzej Zaucha - Wieczór nad rzeka zdarzeń
Utwór nagrano pod koniec lat 70-tych a brzmi niczym wyjęty z któregoś albumów Jamiroquai. Głos Andrzeja Zauchy. I tekst: " W tę noc czy w życie wiedzie dziś nas ta rozmowa?/ Mniej pewny teraz każdy krok." Któż z nas nie był coć raz w życiu w takiej sytuacji?
HooDoo Band - Green Eyed Monster
Hoodoo mają za sobą świetnie przyjęty debiut (Złota Płyta) i kapitalny występ na ostatniej "Muzycznej Strefie Radia RAM", wieloosobowy kolektyw na wszelkie dane, alby na trwałe zaistnieć nie tylko na wrocławskim rynku muzycznym. Alę pozdrawiam!, tak samo przeżywaliśmy niedawno koncert Wondera w Berlinie.
Electrones - One Man
Zaskakujący mariaż. Marcel Arp ( Matplaneta, Misses Modular) i Lu zaprosili soulową wokalistkę, Asię Kwaśnik do świata elektroniki. One Man to ich pierwsze wspólne nagranie na płycie CD.
Smolik (feat.Sofa) - S.Dreams
Od kilku lat ukryty za swoimi płytami, zbytnio nie udziela się medialnie. I to wystarczy - w tym wypadku muzyka broni się sama.
Husky - Iskrzy, Iskrzy
Kiedy 5 lat temu zaczynaliśmy z nowym brzmieniem RAMu, był to jeden z naszych największych przebojów w pełni identyfikujących radio z Wrocławiem. "Iskrzy, iskrzy!" - tak właśnie było.
Milkshop - Upajać Się Nocą
"Uwielbiam wieczorem / pić wino / stać na balkonie / i upajać się nocą.." Też uwielbiam.
Japoto - Splenid Evening
Nowy wrocławski zespól, który za moment pojawi się na rynku z całym albumem. Jako wokalista Damian Pielka, któremu pewnie już wychodzi bokiem, kiedy dziennikarze przy jego nazwisku zwykle dodają, że to ten Damian, o którym śpiewa Lech Janerka w "Rowerze". Więc o tym - sza! Skupię się na fakcie, że obok rozlicznych muzycznych talentów posiada głos, którego niewykorzystywanie na antenie radiowej w charakterze prowadzącego program wydaje mi się grzechem śmiertelnym popełnianym przez jego właściciela.
Ocean - Niekumacje (night version)
Jakby ktoś nie wiedział - Ocean to zespół rockowy. Jednak zawsze obiecywałem Maćkowi, że skończy kiedyś na mojej składance, na co z godnością wyraził zgodę. Ta wersja "Niekumacji" powstała naprawdę nocną porą w studiu Marcina Borsa, który gra na klawiszach. Podtytuł utworu wymyśliłem sam, na co Maciek - oczywiście także z godnością - wyraził zgodę.
Autorem kompilacji jest szef muzyczny Radia RAM, Piotr Bartyś.
Premiera albumu 24 września.CD 1
Silver Rocket - Paradise
Kucz/Kulka - Got A Song
Mika Urbaniak - In My Dreams
Oszibarack - Toss Your Lasso
Kuba Badach - Jak na Lotni
Mikromusic - Chmurka
Mieczu Szcześniak - Spoza Nas
Kanał Audytywny - Standard (feat.Agata Radwańska, Natalia Grosiak)
Novika feat. Sqbass - Tricks
The Crackers - Thank God I'm Woman
Me Myself & I - Żo
Miloopa - Come'N'Get Me
Digit All Love - Candy Castle
Patti Young - Outside
Indigo Tree - I Am The Car
Loco Star - Gunshot Glitter
Onerica - Salvation

CD 2
Qula Project (feat.Karolina Amirian) - Curtin Of The Rainbow
Bemibek - Powrotna Bossa Nova
Era Wodnika - Podwodny Wrocław
L.U.C.& Krzysztof Pełech - O karuzeli życia
Robert Amirian - To wszystko by
Marcelina - Jeśli jutra nie ma
Raz Dwa Trzy - Już
Dubai Quartet vs PRJ vs REMI feat DJ Falcon - Sedina cz. I
Andrzej Zaucha - Wieczór nad rzeka zdarzeń
HooDoo Band - Green Eyed Monster
Electrones - One Man
Smolik (feat.Sofa) - S.Dreams
Husky - Iskrzy, Iskrzy

Milkshop - Upajać Się Nocą
Japoto - Splendid Evening
Ocean - Niekumacje (night version)

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Ram.pl.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 24.10.2010

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019