O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Czwartek, 20 Czerwiec 2019 r. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Co nowego?

Marcin Wasilewski - January

"January" to silna muzyczna wypowiedź wciąż młodego zespołu z bardzo już dużym dorobkiem i album z nadzwyczajnie szeroką gamą repertuarową - grany z zamysłem, pewnie i w skupieniu.
Album jeszcze raz potwierdza, że trio Marcina Wasilewskiego jest jedną z najbardziej wybitnych współczesnych grup jazzowych. Tomasz Stańko, ich przyjaciel i mentor powiedział: "w całej historii polskiego jazzu nigdy nie istniała grupa taka, jak ta. Ci muzycy codziennie mnie zdumiewają. Stają się coraz lepsi."
To dzięki nagraniu Stańki "Soul of Things" z 2001 r. świat usłyszał o Wasilewskim, Kurkiewiczu i Miśkiewiczu. Od tamtej pory towarzyszyli Stańce w trasach koncertowych po Europie i Ameryce. Grali również na jego entuzjastycznie przyjętych płytach "Suspended Night" i "Lontano" odpowiednio z 2003 i 2005 roku.
Marcin Wasilewski i Sławomir Kurkiewicz zaczynali grać razem w 1990 roku, będąc piętnastoletnimi uczniami Szkoły Muzycznej Drugiego Stopnia w Koszalinie. Trio w pierwszym składzie wystartowało rok później. W 1993 roku dołączył perkusista Michał Miśkiewicz i od tego momentu skład pozostał niezmieniony. Pod nazwą Simple Acoustic Trio zdobyli wiele nagród i wydali pięć płyt w małych wytwórniach niezależnych. Ich pierwszą płytą wydaną na rynku międzynarodowym jest "Trio" z 2005 roku. Album natychmiast zdobył nagrodę "Quarterly Prize of the German Record Critics" i został również zauważony przez krytyków w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich, Don Heckman z Los Angeles Times powiedział "wspólnie spędzone lata zaowocowały powstaniem zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie idei twórczych."
Wydanie Albumu "January" - nagranego w Nowym Jorku z producentem Manfredem Eichlerem na początku 2007 roku niesie za sobą zmianę nazwy tria. Zespół przyjął nazwę Marcin Wasilewski Trio. Muzycy wspólnie uznali, że tria fortepianowe są tradycyjnie już identyfikowane poprzez swoich pianistów. Poza tym Marcin jest głównym kompozytorem zespołu. Na płycie znajdują się 4 utwory jego autorstwa w tym przepiękny, tytułowy "The First Touch".
Na płycie znalazły się też covery. Za namową producenta, zespół wykonuje kompozycje "Vignette" Gary'ego Peacock'a i "King Korn" Carli Bley, kojarzone z dwoma wielkimi pianistami, odpowiednio Keithem Jarretem i Paulem Bley'em. Wasilewski nie cofa się przed wyzwaniem, a razem ze swoimi kolegami z tria, robią z tej muzyki coś swojego.
Trio gra także "Balladynę" Tomasza Stańki, utwór który często wykonują wspólnie koncertując z naszym wielkim artystą. Ponadto na płycie znajdziemy akustycznie zinterpretowaną balladę Prince'a "Dimonds and Pearls" z 1991 roku oraz "Cinema Paradiso" tytułowy temat do filmu Giuseppe Tornatore'a z 1988 roku.
Płytę zamyka improwizacja tria "New York 2007", swobodna ballada powstała w charakterystycznym dla siebie miejscu i czasie.

Tracklista:
1 The First Touch
2 Vignette
3 Cinema Paradiso
4 Diamonds and Pearls
5 Balladyna
6 King Korn
7 The Cat
8 January
9 The Young and Cinema
10 New York 2007

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Polska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 03.02.2008

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019