O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Środa, 19 Luty 2020 r. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława

Co nowego?

Husky - Zgadnij

Pojawienie się cztery lata temu na polskiej scenie elektronicznej grupy Husky wraz z albumem "Czy słyszysz?", okazało się małą sensacją. Śpiewająca DJ Patrisia i tworzący podkłady muzyczne Jacek Dojwa już na swej debiutanckiej płycie zaprezentowali potencjał muzyczny i tekstowy, daleko wykraczający poza krajową szarzyznę. Pasjonujący rozwój talentu tej pary potwierdza długo oczekiwany drugi krążek Husky - "Zgadnij".
O ile zawartość muzyczna "Czy słyszysz?" uprawniała w pewnym stopniu zaklasyfikowanie duetu do grona wykonawców penetrujących zadymione obszary brytyjskiego trip hopu, to z drugim albumem sprawa nie jest już tak oczywista. Tym razem Husky wymykają się wszelkim klasyfikacjom - co tylko dobrze świadczy o wyobraźni muzycznej tworzących duet artystów. Nie oznacza to, że na "Zgadnij" brak triphopowych odniesień. Owszem, są - przykładem na to zmysłowe "Zgadnij" z soczystymi dęciakami podszytymi ćwierkającymi skreczami czy filmowe "Niue ("It's Not A Voice)", o brzmieniu którego stanowią ciekawie kontrastujące ze sobą orkiestrowe smyki i smolisty podkład rytmiczny. W nagraniach tych, podobnie jak w późniejszych "Black Cofee" i "Billie H", Husky prezentują coś, co można by nazwać terminem future retro: w inteligentny sposób łączą sample klasycznych instrumentów o jazzowej barwie z zaszumioną elektroniką wywiedzioną z trip hopu czy nawet hip hopu.
Nową twarz duetu znajdujemy w utworach odwołujących się do onirycznej estetyki IDM. Decydują o tym przestrzenne pasaże syntezatorów, utrzymane w bajkowym klimacie, kruche i delikatne, idealnie współgrające z bliskim intymnemu szeptowi głosem wokalistki. Ku zaskoczeniu słuchacza - te subtelne dźwięki niosą taneczne bity - często połamane na breakbeatowy modłę ("Black Caffee"), czasem przyjemnie klikające ("Iskrzy"), a kiedy indziej pulsujące funkowym groovem ("Dwa warkoczyki"). Wszystko to uzupełniają energetycznie warczące basy i liczne efekty, sensownie zagęszczające fakturę poszczególnych utworów.
Na osobne potraktowanie zasługują wokalizy DJ Patrisii . Wszelkie porównania są tu nieskuteczne - nie było w polskiej muzyce wokalistki, która potrafiłaby równie przekonywująco pokazać zmysłową stronę miłości, nie popadając przy tym w banał czy wulgarność. I tyczy się to nie tylko strony słownej, ale i dźwiękowej takich utworów, jak "Zgadnij" czy "Po kostki". Co istotne - Patrisia w większości utworów śpiewa po polsku. Wiele krajowych piosenkarek, obawiając się intymności swych tekstów, ucieka w angielski. Tutaj mamy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym: okazuje się, że są w naszym języku słowa, przy pomocy których, można opowiedzieć o najbardziej delikatnych uczuciach w sposób perfekcyjnie zwięzły i liryczny.
"Zgadnij" to wyjątkowa propozycja na polskim rynku muzycznym - wyrafinowana, pomysłowa, inteligenta, ale ze względu na swą subtelną urodę - niepozbawiona także komercyjnego potencjału.

Tracklista:
1. iskrzy iskrzy
2. niue
3. zgadnij
4. black coffee
5. hruloe
6. dwa warkoczyki
7. kuki
8. elfe
9. billie h
10. po kostki
W sprzedaży dostępne będa dwie wrsje tego albumu:
- wersja digipack - 10 utworow, video, zdjecia.
- Limited Edition - zawiera drugi CD (w sumie 20 utworów) z wersjami instrumentalnymi - datkowo video z utworem Iskrzy Iskrzy oraz zdjęcia zespołu.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Kayax/EMI Music Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 25.10.2006

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020