O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Wtorek, 26 Maj 2020 r. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Co nowego?

Tomasz Stańko - Lontano

Minęło ponad trzydzieści lat odkąd Tomasz Stańko po raz pierwszy wystąpił w barwach słynnej ECM Records. Dzisiaj, wraz wydaniem płyty "Lontano" koło historii zatacza swoisty obieg. Pośród zamieszczonych na dysku kompozycji obok reinterpretacji słynnej komedowskiej Katorny, nowych utworów własnych utrzymanych w poetyce Milesa Davisa i Cheta Bakera znajduje się także "Tale" kompozycja znana ze słynnej "Balladyny", w nagraniu, której grupę Stańki wspomagali: Dave Holland, Edvard Vesala i młodziutki Tomasz Szukalski.
"Lontano" to także kwartet, ale nie taki jak tamten sprzed lat. Dzisiejszy zespół Stańki to nie okazjonalnie zebrany team, lecz działający od dawna working band stanowiący wymarzony wehikuł instrumentalno - osobowy dla jego muzycznych wizji. Przez ostatnich pięć lat, tyle bowiem czasu minęło odkąd wspólnie wydają płyty w firmie Manfreda Eichera, kwartet z Marcinem Wasilewskim - fortepian, Sławomirem Kurkiewiczem - kontrabas i Michałem Miśkiewiczem - perkusja stał się jednym z najbardziej wyrazistych bandów europejskiej sceny jazzowej, a jego lider wiodącą na niej figurą, której prestiż i sława daleko wykroczyły poza granice Starego Kontytnentu.
Nie przypadkiem, zatem, w dwa miesiące po ukazaniu się najnowszej płyty (11 września 2006), Stańko wyruszy w liczącą ponad 20 koncertów trasę promocyjną po kolebce jazzu - USA. Teraz jednak nie pojedzie tam jako artysta na nowo odkryty czy zasługujący na szersze uznanie. Stany Zjednoczone przyjęły muzykę Stańki gorąco jeszcze w czasach płyty Soul of Things i aplauz jaki do tej pory nieustannie trwa jest najlepszym dowodem na uniwersalność artystycznych działań trębacza i niesłabnące zapotrzebowanie na jego sztukę.
Dzisiaj otworem stoją przed nim najsłynniejsze kluby od nowojorskich Village Vanguard i Birdland, po chicagowski Yoshi's, a prestiżowe sale koncertowe na długo przed planowanymi koncertami wyprzedają komplety biletów.
Można być niemal pewnym, że nagrana rok temu w Studio La Buisonne w południowej Francji, tuż po azjatyckiej trasie koncertowej płyta "Lontano" odniesie co najmniej taki sam sukces jak dwie poprzedniczki. Można być tego pewnym, ponieważ będzie to płyta jednego z najwspanialszych zespołów dzisiejszego jazzu.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Universal Music Poska.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 13.09.2006

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020