O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Niedziela, 16 Czerwiec 2019 r. Imieniny: Aliny, Anety, Benona

Co nowego?

Mirosław Czyżykiewicz - Allez!

Są ludzie, których można określić jednym zdaniem, czasami jednym słowem.
Są ludzie, dla których życie to czasami logiczny, czasami mniej logiczny ciąg zdarzeń.
ą ludzie, którzy żyją w zgodzie z otaczającą ich rzeczywistością, biernie przyjmując to, co los im niesie.
są ludzie, do których nie pasuje żadne z poprzednich określeń, dla których życie to temat. I którzy nie są optymistami.
W tej ostatniej grupie jest Mirosław Czyżykiewicz.
Urodził się wystarczająco dawno temu, żeby móc poznać jasne i ciemne strony życia.
Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczą subiektywnego postrzegania rzeczy, ludzi, przyrody. Był pilnym uczniem.
W dorosłe życie wchodził w czasach (przełom lat 70. i 80. XX w.), w których dla ludzi wrażliwych nadzieja mieszała się z rozpaczą. To odcisnęło niezatarte piętno na osobowości artysty.
Mirosław Czyżykiewicz nie jest optymistą.
Na początku ostatniej dekady minionego stulecia zafascynował się poezją noblisty - Josifa Brodskiego i ta fascynacja trwa do dzisiaj. Miał szczęście spotkać wielkiego poetę osobiście i (być może) to właśnie spotkanie stało się swego rodzaju stygmatem na Jego własnej twórczości.
Po "Ave" i "Superacie" dziś do rąk wcale niemałej liczby miłośników mowy wiązanej, okraszonej niebanalną muzyką, trafia kolejne dzieło Artysty - album ALLEZ!. Myliłby się jednak ten, kto sugerując się tytułem, oczekiwałby na tej płycie rewolucyjnego zapału Che Guevary, czy Dolores Ibarruri.
Nic z tych rzeczy.
Mirosław Czyżykiewicz nie jest rewolucjonistą.
ALLEZ! to swoisty collage, na który składają się obrazy: bardzo osobistego widzenia świata (w utworze tytułowym oraz w "Pieśni na powitanie"), oryginalna publicystyka, komentująca smutną teraźniejszość i niedaleką przeszłość (w tekstach Josifa Brodskiego), przeplatane to wszystko subtelną erotyką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej ("Berceuse"), samego Mirka ("To nawet gdybym...") i ponownie Brodskiego ("Szkoda, że Cię tu nie ma"), przejmującym zapisem umierania autorstwa Jacka Karczmarskiego (Tunel) i równie poruszającym wspomnieniem Mirka o Mamie (Mama ma). Całości dopełniają: autoironiczny obraz nieporadnego wchodzenia Autora w emocjonalną dojrzałość w utworze pt. "Z trzydziestką na karku", gorzkie rozważania Jana Wołka o niespełnieniu ("Łeb róży") oraz żartobliwy "Lament" Przemysława Borkowskiegoi, ilustrowane muzyką Jerzego Satanowskiego" i z wokalną pomocą Hanny Banaszak. Płytę kończy żałosna skarga pt. "Anioł bezdomny" nagrana na wrocławskim rynku podczas Przeglądu Piosenki Autorskiej w kwietniu 2004 r.
Ta pozornie nieskładna mieszanka myśli, uczuć, zauroczeń bardzo głęboko przenika słuchacza, zmusza go do wnikliwego przyjrzenia się sobie, do zastanowienia się nad kruchością tego wszystkiego, co nas otacza.
Mirosław Czyżykiewicz nie jest optymistą.
Ludzie w twórczości Mirosława Czyżykiewicza (i cytowanych przez Niego autorów) to istoty rozpaczliwie poszukujące szczęścia, miłości i piękna. I nawet czasami znajdujące, ale na krótko, bo brutalne otoczenie i ludzka słabość nie pozwalają, by ten stan trwał.
Życie w twórczości Mirosława Czyżykiewicza to ból istnienia, to niemożliwość spełnienia, to brak czasu i zbyt szybkie przemijanie, to obojętność ludzka, powszechny brak nadziei, smutek.
Świat w twórczości Mirosława Czyżykiewicza to miejsce nieprzyjazne człowiekowi wrażliwemu, ale takie, dla którego nie ma alternatywy, a inne, metafizyczne byty nie przekonują.
Mirosław Czyżykiewicz nie jest optymistą.
Chociaż ten brak optymizmu (celowo nie piszę pesymizm, bo to jednak coś innego) może być dla nowego słuchacza zniechęcający, to jednak jest w nim jakaś magiczna siła przyciągająca, dzięki której trudno przerwać słuchanie kolejnych utworów.
dotychczasowym opisie skoncentrowałem się na czymś, co w powszechnie stosowanym urzędniczym bełkocie nazywa się zawartością merytoryczną (od łacińskiego - meritum, czyli główna, właściwa, istotna treść czegoś, zasadniczy rzedmiot sprawy, w przeciwieństwie do kwestii formalnych), teraz jeszcze kilka zdań o formie.
Mirosław Czyżykiewicz nie jest typowym bardem z gitarą, choć właśnie ten instrument towarzyszy Mu od lat. Muzyka, którą tworzy jako ilustrację (nie tło, a ilustrację!) dla słownego przekazu jest tak melodycznie i harmonicznie zróżnicowana, że wymaga większego niż tylko gitara składu instrumentów. Dlatego słyszymy na płycie zarówno potężną kaskadę licznych, pozornie bezładnych dźwięków w utworze tytułowym, dynamiczne ilustracje publicystyki Brodskiego, jak i bardzo kameralne, skromne, stonowane aranżacje w erotykach. Do tego dochodzi olbrzymia skala wokalnej interpretacji: od brzmiącego "po Wysocku" dramatycznego śpiewu na granicy krzyku (a czasem poza tą granicą), po liryczną, delikatną melorecytację.
Mimo całego braku optymizmu Autora, ma On prawdziwe szczęście, że od lat udaje Mu się współpracować z wybitnymi instrumentalistami, których talent w znaczący sposób wzbogaca efekty Jego muzycznej wyobraźni. A jeśli jeszcze dodatkowo produkcją muzyczną i realizacją nagrań zajmuje się Tadeusz Mieczkowski to mamy gwarancję, ż każda nowa płyta to dzieło kompletne, lub prawie kompletne.
Jak powiedział kiedyś niezapomniany redaktor Andrzej Jaroszewski na jednym z festiwali Jazz Jamboree przed występem Sarah Vaughan: a teraz słuchajmy i nie bójmy się wzruszeń.
Mirosław Czyżykiewicz nie jest optymistą.
I trzeba Go zrozumieć.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: EMI Music Poland.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 21.08.2005

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019