O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Wtorek, 18 Czerwiec 2019 r. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Co nowego?

Maanam - Złote przeboje DVD cz.1,2

Mimo, że zespół istniał od roku 1975, to dopiero na pamiętnym Festiwalu Opolskim w roku 1980 Kora i Maanam swoim występem zrewolucjonizowali polską scenę muzyczną. Od tego pamiętnego koncertu rozpoczęła się faza nowego rocka w Polsce. Świetne i przejrzyste menu płyty DVD podzielone jest na: koncerty, programy telewizyjne, teledyski , dyskografie i zaskakujący bonus ! Po otwierającym płytę historycznym Boskim Buenos możemy zobaczyć Maanam w świetnej formie, u szczytu rozpędzonej superkariery (zespół grał wtedy po 500 koncertów rocznie i to głównie w halach i na stadionach) na Rock Jamboree w 1981 roku. Oddech szczura, Cykady na Cykladach i Och ten Hollywood. ABC polskiej muzyki rockowej. Korę, Marka, Placho, Bodka i Pawła tuż przed rozwiązaniem się zespołu widzimy na kolejnym Opolu. Tym razem w roku 1985 Kora śpiewa pamiętną Luciolle. W 1991 zespól reaktywował się w nowej rzeczywistości. Dwie piosenki z płyty Derwisz i Anioł Złote tango i Anioł oglądamy na pierwszym z wielu koncertów zarejestrowanych w podkrakowskim studio TVP w Łęgu. Innym świetnie wyreżyserowanym tym razem przez Jarosława Orłowskiego koncertem a właściwie widowiskiem muzycznym jest Róża. Płyta Róża była największym sukcesem Maanamu w nowej Polsce. Kora i zespół już bez Bodka Kowalewskiego za to z pierwszym basistą zespołu Krzysztofem Olesińskim wśród różanych feretronów śpiewa tytułową Różę, Zapatrzenie, Owady podniosły skrzydła do lotu i Słońce jest okiem Boga. Tego samego dnia co Różę zrealizowano w Łęgu inny koncert The Best of Maanam. Tym razem w czarnobiałych odcieniach Maanam gra swe evergreeny : To tylko Tango i nieśmiertelne Kocham Cię Kochanie Moje. Mariusz Grzegorzek zrealizował także w Łęgu koncert Rockandrolle. Kora z krotkoostrzyżonymi białymi włosami w kosmicznym stroju wśród celuloidowych wiatraków śpiewa maanamowe rockandrolle: Paranoje, Żądzę pieniądza, Hamleta, Szare miraże i Razd Dwa Raz Dwa. Jeden z najlepszych w historii koncertów Maanamu. I na koniec koncert Klucz z niedocenioną świetną Celą (fantastyczna trąbka Stańki) i Agresywnym latem.
Drugim punktem Menu są: Filmy i Programy TV. Oczywiście chodzi o historyczne już dziś produkcje Telewizji Państwowej. W dosyć prostych wedle dzisiejszych możliwości preteledyskach Kora śpiewa O! i Paradę Słoni. W tej ostatniej ciekawostką jest udział małego wówczas Szymonka (dzisiejszego DJ Pereza). O wiele dojrzalszy artystycznie jest film Proste opowiadanie. Przy pomocy wręcz prymitywnych środków reżyser Krzysztof Riege osiągnął wysoki poziom artystyczny. Tym bardziej, że Maanam wykonuje swe wielkie przeboje: Lipstick, Simple Story, Kreon, Krakowski Spleen. Wśród programów telewizyjnych mamy także piosenkę Lata dziecinne z okresu tajemniczej płyty Się ściemnia. Trzecim ważnym punktem menu są Teledyski. Wszystkie trzy (Karuzela marzeń, Derwisz i Wyjątkowo zimny maj) w reżyserii Aliny Skiby. Pomysłowe, proste i urocze. Duch czasu początku lat dziewięćdziesiątych. Wszystkim utworom na DVD towarzyszą ikonki: Informacja. Z nich jak również z oddzielnych na Menu Opisów dowiadujemy się wszystkiego o autorach, reżyserach i aktualnych składach zespołu Maanam. Obok Opisów mamy tez szczegółową Dyskografię zespołu. I na końcu deser: Bonus. Znajdujemy tutaj największy przebój Maanamu lat dziewięćdziesiątych: Bez Ciebie umieram w reżyserii Marcina Dejczera. Świetny Szał niebieskich ciał z filmu Koncert oraz dwie solowe produkcje Kory (Nie pożałuje Pan Wasowskiego i Przybory) i Marka Jackowskiego W życiu trzeba wolnym być. W tym ostatnim kręconym na warszawskiej Pradze widzimy między innymi Mateusza Jackowskiegto pijącego z gwinta czystą wódkę.
Podsumowując Złote DVD Vol . I to przegląd największych dokonań Maanamu w od początku lat osiemdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych. Znajdziemy tutaj najsłynniejsze przeboje zespołu. Historię grupy. Historię technik i pomysłów telewizyjnych. Historię mody . Historię rocka. Czas, muzyka i obraz zaklęte w srebrnym dysku.
Złote DVD vol. 2 to kilka godzin obrazu i muzyki zespołu z lat 1983-2003. Dwadzieścia lat muzyki w kapsule czasu. Dwadzieścia lat przeobrażeń muzycznych i scenicznych Kory, Marka Jackowskiego i spółki.
Płytę otwierają dwa filmy muzyczne Ryszarda Lenczewskiewgo "Night Patrol" i "Mental cut" z lat 1983-84. Maanam w tych latach dużo koncertował za granicą: Niemcy Zachodnie, Benelux, Francja. Dlatego na filmach tych, potraktowanych jako materiał promocyjny do tych koncertów, Kora śpiewa po angielsku. Obraz jednak jest zapisem tamtej, szarej, przerażającej, wojennej Polski. Brudne podwórka Łodzi, Festiwal Ulicznych Teatrów w Zielonej Górze, spotkania dziesiątków tysięcy ludzi z modnymi wówczas energoterpeutami i na okrasę poranek po bitwie: śmietnik jaki zostawili ludzie po festiwalu rockowym w Roskilde.
Maanam był muzycznie w swym wielkim okresie: Paranoia, Kreon, Night Patrol, Raz dwa, raz dwa, Lipstick on the galss, City Spleen. Neil Black - producent zespołu zadbał o ciemne, głębokie brzmienie. Widać,że Maanam stoi w jednym szeregu obok Siouxie and The Banshees, Joy Division czy wczesny Pretenders. Tłuczone szkło, gitary Ryszarda Olesińskiego i Marka Jackowskiego, do tego charyzmatyczny głos Kory. Zeitgeist pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Jedynym teledyskiem z tego okresu jaki dołączyliśmy do DVD jest Się ściemnia Mariusza Cholerka. Animowany, przewrotny i w sumie wesoły obrazek do bardzo przejmującego tekstu. Teledysk ten był pierwszym polskim klipem granym w międzynarodowym jeszcze wówczas MTV.
Reszta materiału na płycie to dokonania zespołu już w wolnej Polsce, po roku 1991. Kocham cię kochanie moje, Wołam Cię i Street Cowboys - te dwa ostatnie z płyty Derwisz i Anioł - to zapis z koncertu zespołu w studio wrocławskiej telewizji w roku 1991.
Wieje piaskiem od strony wojny - piosenka z okresu największego komercyjnego sukcesu zespołu w latach dziewięciedziątych, z płyty Róża - w mistrzowskim animacyjnym filmie Piotra Dumały. Teledysk ten wielokrotnie był emitowany w MTV. Dumała użył w swoim filmie między innymi dzieła wielkiego Goi . Z Róży pochodzi również koncertowy teledysk Nic dwa razy, zaśpiewany przez Korę wiersz Wisławy Szymborskiej, na kilka lat przed Noblem dla poetki.
Twist - również teledysk koncertowy zarejestrowany w czasie koncertu w Nowym Jorku.
Od 1996 roku rozpoczyna się współpraca zespołu z Mariuszem Grzegorzkiem. Jest on autorem miniarcydzieł filmowych. Po prostu bądź - laureat Festiwalu Yach Film. Po to jesteś na świecie - chyba najsympatyczniejszy, owocowo-warzywny teledysk zespołu. Ponury i depresyjny Mówią że miłość miesza w niebie, metafizyczne Łożko, i kryptowo-wodnista Repryza. Wszystkie te pięć perełek pochodzi z płyty Łożko. Grzegorzek zrobił tez bardzo dowcipną Smycz, Puerto Rico i bonus na płycie Nim zakwitnie tysiąc róż w wykonaniu Kory bez Maanamu a zespołem Kora Ola Ola! Jedynym dziełem z płyty Łózko pozagrzegorzkowego chowu jest minikrotochwila sceniczna Jeśli chcesz Piotra Ruckiego. Jako współproducent tej serii klipów z rozrzewnieniem wspominam czasy, gdy nie brakowało nam środków finansowych na kręcenie sześciu (!) klipów do płyty.
Miłość od pierwszego wejrzenia to kompilacja scen z filmu Przystań Jana Hryniaka, gdzie Kora zagrała epizod. Sama Przystań to piosenka z płyty Klucz zarejestrowana w czasie koncertu Maanamu w Rzeszowie.
DVD zamykają teledyski do płyty Hotel Nirwana: Piekło i niebo Bolesława Pawicy, Chińskie Morze Tomka Nalewajka i Wolno wolno płyną łodzie Michała Marczaka.
Jako drugi bonus obok Nim zakwitnie tysiąc róż teledysk Pod Papugami Piotra Biedronia: koncertowy zapis trasy Koraolola! w 2002 inkrustowany scenkami z archiwaliów Polski lat siedemdziesiątych: przaśnej i kraśnej.
W sumie otrzymaliśmy płytę przekrojową. Pokazująca zmiany muzyczne w zespole Maanam, historie teledysków. Historie fryzur, strojów, szkół oświetlenia, montażu. Sam oglądając Korę w dziesiątkach wcieleń pomyślałem, że można by nawet na podstawie tej płyty i następnej Vol I (ukaże się ona gdy uporamy się z problemami prawnymi) napisać dysertację o samych kolczykach jakie przez te dwadzieścia lat nosiła Kora.
Na zakończenie krótka smutna refleksja. Ponieważ od zespołu Maanam odeszli: Bogdan Kowalewski (1991) , Ryszard Olesiński, Krzysztof Olesiński i Paweł Markowski (2003) właśnie na tych DVD możemy zobaczyć jak wielkimi byli artystami, jaki ogromny wkład włożyli w sukces zespołu. Można by te płyty potraktować jako homage dla tych muzyków. Dzięki technice cyfrowej pozostaną zawsze z nami

Kamil Sipowicz

Zawartość DVD vol. 1

FESTIWALE I KONCERTY:
18. KFPP OPOLE '80
Boskie Buenos (Buenos Aires)
JAZZ JAMBOREE '81
Oddech szczura, Cykady na Cykladach, Och! Ten Hollywood
32. KFPP OPOLE '85
Lucciola
DERWISZ I ANIOŁ
Anioł (Miłość to wieczna tęsknota), Złote tango, złoty deszcz
RÓŻA
Róża (Zdrada i Wniebowstąpienie), Zapatrzenie, List (to nie hołd), Słońce jest okiem Boga, Owady podniosły skrzydła
ROCKANDROLLE
Paranoja, Żądza pieniądza, Szare miraże, Hamlet, Zdrada, Raz-dwa, raz-dwa
KLUCZ
Cela, Agresywne lato
THE BEST OF MAANAM
To tylko tango, Kocham cię, kochanie moje
FILMY I PROGRAMY TV:
ZŁOTE PŁYTY PRONIT
O!
Parada słoni i róża
PROSTE OPOWIADANIE - film muzyczny, Lipstick on the glass, Simple story, Mental cut (wersja polska), Krakowski spleen, Kreon, Jestem kobietą
KORA - program z cyklu "Godzina z....", Lata dziecinne
JAK NIE TA, TO INNA, Stoję, stoję

TELEDYSKI:
Derwisz, Karuzela marzeń, Wyjątkowo zimny maj

DODATKI:
Ja pana w podróż zabiorę, W życiu trzeba zawsze wolnym być - Marek Jackowski, Bez Ciebie umieram
KONCERT - fragment filmu: Szał niebieskich ciał

Zawartość DVD vol. 2

FILMY MUZYCZNE:
1.Night Patrol, Polskie ulice, Paranoja, O!, French is strange, City spleen, Night patrol, Raz-dwa-raz-dwa, Paranoja
2. Menthal Cut, Kowboje OK.You or me, Kreon, Lipstic on the glass, Dobranoc Albert, Lucciola, Mental cut

TELEDYSKI:
Kocham Cię, kochanie moje, Wołam Cię, Street Cowboys, Sie ściemnia Wieje piaskiem od strony wojny, Nic dwa razy, Twist, Po prostu bądź, Po to jestes na świecie, Mówią, że miłość mieszka w niebie, Łóżko, Mówią, ze miłośc mieszka w niebie (repryza), Jeśli chcesz, Smycz, Miłość od pierwszego spojrzenia, Puerto Rico, Przystań, Piekło i niebo , Chińskie morze, Wolno, wolno płyną łodzie

DODATKI:
teledyski do płyty "Kora Ola Ola", Nim zakwitnie tysiąc róż, Pod Papugami

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Pomaton EMI.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 10.10.2004

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Temat: 123

Opinia: zespól raz,dwa,trzy jest swietny podoba mi sie ich muzyka

Podpis: Picek

Adres e-mail: [link]

dodano: Niedziela, 29 Maj 2005 r.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019