O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Środa, 19 Luty 2020 r. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława

Co nowego?

Jacaszek - Lo-Fi Stories

Od prawie dwóch lat Gusstaff Rec. milczał jako wydawca. Od czasu płyty Kristen "Stiff Upper Worlds" nie ukazało się nic pod Gusstaffowym szyldem... Dlaczego? Któż to wie... może po części dlatego, że żadna z dotąd otrzymanych płyt demo nie spowodowała szybszego bicia serca? Jednak latem 2003 otworzyłem przesyłkę z płytą CD podpisaną nazwiskiem "Jacaszek". Już po kilkunastu minutach słuchania stało się jasne, że to będzie płyta, która musi ukazać się z logo "muzyka (nie)potrzebna". Bo to esencja tej "nie-potrzebności", bo to muzyka dla dużych i małych, dla dorosłych i dzieci, dla grubych i chudych, dla wierzących i ateistów, dla wrażliwych i dla nihilistów... Muzyka nowoczesna i tradycyjna zarazem.
Jacaszek łączy bardzo zgrabnie akustyczne instrumenty z elektroniką i samplami ze starych winyli z polskimi bajkami, podając je czasem w estetyce absurdu, kojarzącej się z The Residents lub People Like Us, a czasem za pomocą technik używanych przez hip-hopowców...
Skądże wziął się ten Jacaszek?
Debiuty dźwiękowe Michała Jacaszka (nie licząc licealnych inicjatyw około punkowych) to muzyka ilustrująca poezję. Od 1997 działał w studenckim radiu SFERA w Toruniu i realizował tam stały program, gdzie do recytowanej poezji (głównie kolegów poetów) podkładał zrobioną przez siebie muzykę. Powstawały ciekawe formy, będące czymś więcej niż recytacją na tle muzyki. Tamte czasy dokumentują dwie płyty "Waldemar Ślefarski - wiersze zmieszane 1996-99" i "Rocznik dźwiękowy".
Pierwsze to trochę nihilistyczna poezja kolegi Jacaszka, druga to utwory różnych poetów, młodych i starych ułożone według pór roku. Płyty powielane były oczywiście własnym sumptem. W związku z powyższą działalnością miał miejsce także szereg koncertów: w Gdańsku, Toruniu i Olsztynie. Były to wieczory autorskie, promocje czasopism literackich i na te okazję konstruowali zawsze osobny program dźwiękowo poetycki (różne składy instrumentalistów, różne klimaty muzyczne).
Potem nastąpiła współpraca z Miłką Malzahn. Miłka pisze i śpiewa swoje teksty - z Michałem zrealizowała w 2000 roku projekt "MAPA" - materiał na płytę, która pechowo jeszcze się nie ukazała....(te numery są w internecie http://www.yass.art.pl/milka oraz www.mm.art.pl ).
Razem z Miłką nagrali także numer dla wytwórni My House, który ukazał się na składance My House - ASCENSION (więcej na www.tutaj.com.pl/myhouse).
W międzyczasie Michał rozpoczął poszukiwania w kierunku "bajek" - coś co od dawna chodziło mu po głowie - zrobić kawałki które byłyby takimi bajeczkami - mikroopowieściami , nawiązującymi trochę do starych bajek na winylach, trochę do współczesnych kierunków muzycznych: słowem taka ilustracja własnego umysłowego świata w skali 1:100 000 000. Tu zaczęło się od występów na żywo: m.in. na festiwalu teatralnym KLAMRA, na festiwalu Majowy Buum Poetycki i innych dziwnych imprezach. Jacaszek nagrał to potem wszystko jeszcze raz w studio i nazwał LO FI Stories.
Sam nagrywał większość instrumentów (gitara, skrzypce, perkusjonalia, syntezatory, gramofonowe skrecze...) i sam poddał je obróbce elektronicznej.
Na żywo jego muzyka nie traci nic ze swej świeżości i energii, przekonał o tym ostatnio np. publiczność w bydgoskim Mózgu grając przed Donną Reginą..., kto był, ten wie..., kto nie był, będzie miał niedługo szansę w swoim mieście (mam nadzieję...)
Dodajmy, że na koncertach towarzyszą Jacaszkowi dwaj muzycy oraz człowiek zajmujący się oprawą wizualną (tzw. VJ).
Na stronie Gusstaff Rec. udostępniono do ściągania (i posłuchania) dwa utwory z płyty "LO FI Stories" w formacie mp3: "Szum i szelest" oraz "Lo-fi surfing".

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Gusstaff Records.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 12.12.2003

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2020