O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Środa, 20 Listopad 2019 r. Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała

Co nowego?

Kowalski Marian

Zaczęło się od serii letnich koncertów, w których zespół, swoją świeżością i niebanalnością, zdobył sporą liczbę fanów. Liczba ta urosła jeszcze po prezentacji piosenki pt. ''Marian'' i przydała się podczas głosowań, kiedy Marian pojawił się na listach przebojów (LP Programu III PR - 20 tygodni w zestawieniu, najwyższa pozycja 3 !).
Potem przyszły plany wydawnicze i rozmowy z ''Pomatonem''. Pierwszy singiel ''Piosenka o Jędrku Lepieju'' zrobił trochę zamieszania i to nie tylko w znaczeniu muzycznym. Singiel, w okładce w biało-czerwone pasy, oprócz rozgłośni radiowych trafił również do skrzynek wszystkich parlamentarzystów, rozpoczynającej się właśnie kadencji. Reakcje były różne, zwłaszcza, że singlowi towarzyszyły specyficzne życzenia:
odrobiny dystansu do epokowych zmian (w obliczu Historii, która jeszcze o niczym nie wie) u progu czteroletniej służby -
życzy Kowalski


Singiel promujący płytę zawiera piosenkę ''Spragniony Karolinie'' w wersji studyjnej, która będzie ilustrowana teledyskiem oraz remix w rytmach taneczno-housowych, wprowadzający zespół do klubów, które jeszcze do tej pory go nie znały. Przecież w klubach, na prywatkach i koncertach bawi się coraz więcej Kowalskich, adresatów twórczości zespołu. Utwór ''Spragniony Karoliny'' jest dobrym odzwierciedleniem twórczości Kowalskiego - ciekawa, bardzo melodyjna i wpadająca w ucho muzyka połączona z wesołym, niejednokrotnie ironicznym tekstem, banalna na pozór opowieść o imprezowej przygodzie i fascynacji przypadkowo spotkaną kobietą można odczytać także jako hymn pochwalny dla... wody mineralnej o nazwie ''Karolina'' - niezastąpionemu panaceum na wiele poimprezowych przypadłości! Tak więc butelka wody mineralnej na okładce singla nie znalazła się przypadkiem!
Czym (a może kim?) zatem jest Kowalski?
Od strony muzycznej zespół prezentuje wyważone brzmienie muzyki lekkiej i melodyjnej. Muzycy jednak są profesjonalistami z dużym doświadczeniem scenicznym, co pozwala wzbogacać kompozycje i aranże o elementy szeregu różnorodnych stylów i fascynacji. ''Marian'' był niemal parodią post-punkowego songu, a ''Piosenka o Jędrku Lepieju'' brzmi jak hymn taneczno-dancingowy.
Teksty piosenek odgrywają tu znaczącą rolę. Pozbawione rozbudowanej formy, ale literacko spójne i sprawne, decydują o charakterze utworów i umożliwiają szybkie nawiązanie kontaktu z odbiorcą, co jest jedną z najistotniejszych zalet Kowalskiego [żywiołowe zachowanie na scenie, zwariowany image, wokalista wciągający do zabawy każdą publiczność].
Kabaretowe doświadczenia twórców, a także ich specyficzne poczucie humoru sytuuje zespół w nurcie inteligentnej rozrywki - trudno zatem dziwić się, że najbardziej jest lubiany wśród ludzi młodych i otwartych, wśród osób, które nie lubią monotonii i wiecznego biadolenia na wszystko i wszystkich dookoła. Kowalski jest krzywym zwierciadłem polskiego społeczeństwa naszych czasów - jest jednym z nas, ale o przerysowanych cechach zewnętrznych i wewnętrznych. O ile potrafi śmiać się z wszystkiego, co warte jest ''obśmiania''- z głupoty, prostactwa, obłudy, pompatyczności, pustego efekciarstwa i wielu naszych ''narodowych'' niemal cech, o tyle najcelniej śmieje się z samego siebie - z bożków i wyznawców pop-kultury, utartych schematów i ''super-modnych'' zachowań, udawania w życiu i pseudokreacji w promowaniu wzorców.
Zespołów uprawiających ''muzyczną satyrę'' jest na polskiej scenie całkiem sporo - Elektryczne Gitary, Big Cyc, Czarno Czarni, Piersi, Kury - jedne posługują się poetyką absurdu, inne wykorzystują dowcip słowny lub sytuacyjny. Piosenki Kowalskiego są dość specyficzne - rozwijają się w stronę mini-felietonów, operujących dodatkowo parodią, aluzją i przerysowaniem. Coś może być tak proste, że aż paranoiczne. Coś jest tak banalne, że niemal niezauważalne. Coś jest tak ważne, że aż zaczyna być śmieszne.
Kowalski nie ma ambicji zmieniania świata, nie chce nikogo naprawiać i wychowywać. Kowalski bawi się tym, co wokół nas się dzieje. Śmieje się z tego, co pod wpływem otaczającej rzeczywistości zmienia się w nas samych. Kowalski śmieje się sam z siebie i wygląda na to, że potrafi się przy tym rzeczywiście i szczerze bawić. A kogo konkretnie zespół uznaje za swoją publiczność? Po prostu Kowalskiego - czyli przeciętnego Polaka, obdarzonego poczuciem humoru, ceniącego dystans do śmiertelnie poważnych wyborów i problematycznych ''proroków'', a nade wszystko potrafiącego jeszcze, mimo otaczającej szarzyzny czy ''życiowej recesji'', po prostu się pośmiać, zabawić i odpocząć.
Reakcja na muzykę Kowalskiego jest zwykle natychmiastowa, albo wciąga od razu albo nigdy się nie spodoba.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Pomaton EMI.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 02.04.2002

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019