O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Sobota, 20 Lipiec 2019 r. Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Co nowego?

Nienasycenie - soundtrack

Zatrważające wizje, nastroje katastroficzne, niepokój ducha, lęk o przyszłość - wszystko po to, by wywołać u odbiorcy "dreszcz metafizyczny". A z drugiej strony - czarny humor i dyskretny urok dekadencji. Tragizm obok komizmu. Zwątpienie, ale i wiara w człowieka. Górnolotność filozoficznych słowotoków zmieszana z wulgarnością niektórych opisów i wyrażeń. Tok akcji przerywany dygresjami i zabawami słownymi.
Tym wszystkim - a do tego oczywiście pyszną galerią ekscentrycznych postaci - naszpikowana jest twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza, w tym również "Nienasycenie". Ta kilkusetstronicowa powieść to "cały Witkacy". W dodatku nie jest ona żadną historyczną, przebrzmiałą "ramotą", ale utworem korespondującym z obserwacjami współczesnego czytelnika, także tego, który żyje tu i teraz - w dzisiejszej Polsce.
Zdaniem historyków literatury, spośród ponadczasowych przesłań "Nienasycenia" bodaj najistotniejsze mówi, że nawet silne państwo, ale trawione wewnętrznym kryzysem wartości zdolnych zmobilizować naród oraz autorytetów stanowiących wzór dla obywateli - będzie skazane na klęskę. W takich okolicznościach bowiem społeczeństwo staje się podatne na demagogię i obiecującą "zbawienie", a w rzeczywistości złowrogą pseudoideologię.
Z powyższych względów przeniesienie na ekran "Nienasycenia", skondensowanie w niewiele ponad dwugodzinnym seansie imponującego fabularnego i artystycznego potencjału powieści przy jednoczesnym wiernym oddaniu jej ducha i uchwyceniu współczesnego wydźwięku, trwało trzy lata, z czego półtora roku zajęło pisanie scenariusza.
Ambitne zadanie sfilmowania "Nienasycenia" postawił przed sobą Wiktor Grodecki.
"Nienasyceniem" pragnę wraz z jego producentami - Weroniką Marczuk-Pazurą i Cezarym Pazurą - zainaugurować nową polską szkołę filmową, którą nazwaliśmy polskim kinem artystycznym - mówi Wiktor Grodecki - Robiąc nasz film nie kierowaliśmy się żadnymi względami ekonomicznymi, nie korzystaliśmy też w ogóle z funduszy publicznych. Gotowi byliśmy stracić wszystko, byle tylko go nakręcić i co istotniejsze, nadać mu od początku do końca taki kształt, jaki nam wydawał się najbardziej odpowiedni. Nikt poza nami nie miał na to wpływu, nie wywierał na nas nacisków, z nikim nie zawieraliśmy na tym polu kompromisów. Zachęcamy innych polskich filmowców do pójścia naszą drogą - dodaje reżyser.
Grodecki również zwraca uwagę na uniwersalny sens "Nienasycenia" Witkacego - Napisana ponad 70 lat temu powieść staje się scenariuszem na wskroś współczesnego filmu. Zawsze jest tak, że bunt w imię najwyższych ideałów zamienia się w rzeź i mordowanie z najniższych pobudek, a raz rozbudzona w człowieku krwiopijcza bestia trudno daje się uśpić. Zypcio bez rodziny, historii i tradycji staje się niebezpiecznym automatem, zdolnym do każdej zbrodni, a Kocmołuch, wierzący w swoją siłę i kraj, któremu służy, musi ulec obcej potędze - zdradzony przez cynicznych poddanych i nieubłagane prawa wolnego rynku - czytamy w "Słowie reżysera" (eksplikacji).

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: Pomaton EMI.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 23.11.2003

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019