O nas
STRONA GŁÓWNA >>

Dzisiaj jest Wtorek, 25 Czerwiec 2019 r. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Co nowego?

Czarny czwartek - soundtrack

W 40. rocznicę wydarzeń Grudnia ’70 Kazik Staszewski śpiewa słynną "Balladę o Janku Wiśniewskim", motyw przewodni do filmu "CZARNY CZWARTEK", który pojawi się na ekranach kin 25 lutego 2011.
Kilka dni przed premierą filmu, na rynku ukaże się album z muzyką do filmu, której autorem jest MICHAŁ LORENC. Na płycie, oprócz muzyki ilustracyjnej znajda się dwie wersje "Ballady o Janku Wiśniewskim". Obie w wykonaniu Kazika, jedna z towarzyszeniem orkiestry.
"Ballada o Janku Wiśniewskim" jest dla mnie istotną, ważną i piękną piosenką. To była, obok "Murów" Kaczmarskiego, żelazna pozycja - w mroku stanu wojennego niosła swego rodzaju nadzieję, mimo że wtedy tej nadziei nie sposób było dostrzec." /Kazik Staszewski/
W przejmującym obrazie, porównywanym do nagrodzonej Złotym Niedźwiedziem "Krwawej niedzieli" Paula Greengrassa, reżyser Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u, która miała miejsce dokładnie 40 lat temu, w grudniu 1970 roku. Widowiskową produkcję wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja, ale również wybitne kreacje Piotra Fronczewskiego jako Zenona Kliszki oraz Wojciecha Pszoniaka jako Władysława Gomułki oraz wzruszające role debiutującej na ekranie Marty Honzatko i znanego z "U Pana Boga za miedzą" Michała Kowalskiego.
Pierwowzorem bohatera słynnej "Ballady o Janku Wiśniewskim" wykonywanej przez Kazika do filmu "CZARNY CZWARTEK" jest Zbyszek Godlewski - 18-letni pracownik Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, zastrzelony 17 grudnia 1970 przez wojsko, które otworzyło ogień w kierunku zmierzających do pracy stoczniowców. Protestujący stoczniowcy podnieśli zwłoki i położyli na zdjętych z zawiasów drzwiach i przemaszerowali ulicami Gdyni z ciałem zamordowanego.
Film "CZARNY CZWARTEK" jest próbą fabularnej rekonstrukcji tych dramatycznych wydarzeń, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji.

Inne informacje: Tutaj...

Wydawnictwo: EMI Music.
Dodaj swoją opinię...
PODYSKUTUJ NA FORUM

Aktualizacja: 21.02.2011

Poprzednie Następne

OPINIE INTERNAUTÓW:

Obecnie brak wpisów.

Muzyka polska
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyka zagraniczna
CO NOWEGO?
STARE, NOWE I NAJNOWSZE
SHOW MUST GO ON!
NA POWAŻNIE
NAJ...LINKI
Muzyczny deser
MUZYKA Z GŁOŚNIKA...
EKRANIZACJA
LISTY PRZEBOJÓW
CHWILA WYTCHNIENIA
NO TO GRAJ
TROCHĘ SOFTU
NA FALI
UJAWNIJ SIĘ
WYWIADY
SZAŁ CIAŁ
PIGUŁKA
Muzyczny odlot
WYDARZENIA KULTURALNE
MODERN ROCK REV.
Listy przebojów
BILLBOARD SINGLES (18.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

EUROCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

UKCHART SINGLES (21.02)

1. ED SHEERAN - Shape Of You

Subskrypcja
ZAREJESTRUJ SIE (NOWY FORMULARZ)
Muzyczne szukanie

 
 
 

Tysiące tanich przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

W górę

DNC | REKLAMA | POCZTA | POMOC | ZUIOP

Wszelkie prawa zastrzeżone - DNC WebDesign 2000 - 2019