Strona główna >>

Pomoc ?

Tina Turner

Na przestrzeni lat wiele zmieniło się w świecie muzyki pop, ale dwa fakty pozostały całkowicie niezmienne: dobra muzyka potrafi uchwycić energię i pasję ludzkich doznań, a jeśli dochodzi do przemiany owej energii i pasji w piosenkę nikt nie potrafi zrobić tego tak jak Tina Turner. Dla legionów fanów Tina reprezentuje uosobienie dynamizmu i entuzjazmu, nie bez przyczyny: pamiętamy o jej charyzmatycznej obecności i zdumiewającym harcie ducha zapisanym w nadzwyczajnej historii życia Tiny, historii przeniesionej na duży ekran w głośnym filmie z 1993r. "What's Love Got To Do With It". Rozgrywająca się między zawrotną wysokością a bolesnym dnem osobista saga Tiny jest świadectwem artystycznej pasji i siły charakteru, a te jakże znaczące przymioty podsycają jej niegasnącą międzynarodową sławę.
Sławna energia Tiny ukazała pełnię swej mocy w "Wildest Dreams", jej drugim albumie Virgin Records. 
Z niezmienną pewnością siebie i siłą zabłysnęła w takich niezapomnianych utworach jak "Whatever You Want", "Missing You", czy "Something Beautiful Remains".
Na szczególną uwagę zasługują tu utwory autorstwa Sheryl Crow "All Kinds of People" i poruszająca nową wersję "Unfinished Sympathy", klejnot muzyki trip-hop, nagrany początkowo przez Massive Attack. Ciąg dalszy do pasma sukcesów zaczyna właśnie dopisywać najnowsza płyta Tiny "Twenty Four Seven". Znalazły się na niej utwory, które z pewnością zapiszą się w historii- "When The Heartache Is Over", "Whetever You Need" i wiele innych.
Kariera Tiny rozpoczęła się u boku jej ówczesnego męża Ike'a Turnera. Wielka sława i wielki upadek. Problemy z którymi walczyła wtedy Tina, depresja i rozpad małżeństwa mogły zdruzgotać przeciętną kobietę, tą jednak uczyniły jeszcze bardziej zdeterminowaną w dążeniu do niezależności. "Nie mam czasu na gorycz" - mówi dziś - "Nikt nie powinien mieć czasu na gorycz, kiedy chce osiągnąć sukces. Usilne dążenie do tego, co chce się osiągnąć to moja dewiza".
Mając na uwadze wszystkie ostatnie sukcesy Tiny trzeba równocześnie pamiętać, że najwcześniejsze rozdziały historii jej życia pełne są pustki i odrzucenia. Urodziła się w Brownsville, w Tennessee w 1938 roku, a wychowała się w małym miasteczku Nutbush położonym niedaleko od Brownsville. Anna Mae Bullock i jej starsza siostra Alline przeniosły się do St. Louis w 1956 roku, po tym, jak zostały porzucone przez matkę, a potem ojca. Kiedy Anna pierwszy raz zapytała lidera grupy King of Rhythm, w owym czasie bardzo popularnej w lokalnym klubie, czy mogłaby śpiewać razem z nimi, odpowiedź Ike'a Turnera była zdecydowana: nie!
Jej wytrwałość w końcu przyniosła rezultaty: w 1958 roku zaczęła pracować z Turnerem, a w 1960 roku pobrali się. Jesienią 1960 r. gdy jedna z piosenkarek chóru zespołu nie zgłosiła się na nagrania "A Fool In Love" Tina zajęła jej miejsce. Piosenka stała się hitem RB. Wkrótce zespół zyskał nową nazwę: The Ike&Tina Revue. Duet rozpoczął nagrywanie standardów klasyki muzycznej, sięgając po utwory z lat 60-tych takich jak: "River Deep, Moutain High" i "I Can't Believe What You Say" aż po wczesne z lat 70-tych jak: "I Want To Take You Higher", "Proud Mary", "Come Together" i wreszcie "Nutbush City Limits", do którego słowa zostały napisane przez samą Tinę. W tym czasie piosenkarka odkryła własny styl, ukrywając jednocześnie agonię jej związku z Ikem.
W 1976 roku emocjonalne i psychiczne wykorzystywanie Tiny przebrało miarę. Ośmielona dzięki swojej nowej wierze - buddyzmowi i dzięki sukcesowi filmowemu gdzie wystąpiła jako the Acid Queen w "Who's Tommy" uwolniła się od Ike'a. Z dwójką dzieci na utrzymaniu Tina stanęła wobec góry długów i braku zainteresowania przemysłu muzycznego.
W 1979 roku spotkała Rogera Daviesa, młodego australijskiego managera, który przeniósł się do Los Angeles. Davies pomógł Tinie w odnowieniu i nakreśleniu nowego obrazu jej kariery. Z jego pomocą Tina ponownie odryła powab rock'n'rolowych nagrań, intuicyjnie tchnęła w nie niebotyczną pełnię uczuć, które zawsze były w niej obecne i wystartowała po raz kolejny.
W 1981 roku wystąpiła obok zespołu Rolling Stones' Stanach, co pociągnęło za sobą zaproszenie do współpracy z Heaven 17's Craig Marsh i Martynem Ware w ich multi - artystycznej Music of Quality And Distinction Volume 1. Już pod koniec 1982 roku podpisała nowy, bardzo korzystny kontrakt z firmą fonograficzną. Adaptacja utworu Ala Greena "Let's Stay Together", która wtedy ukazała się na rynku, została uznana przez brytyjskich fanów za jedną z pięciu najpopularniejszych piosenek. Tina zaczęła przygotowywać się do realizacji nowego albumu "Private Dancer".
Singiel "What's Love Got To Do With It" sprawił, że album "Private Dancer" osiągnął niebywały sukces na rynkach światowych i został sprzedany w 11 milionach egzemplarzy. Był to pierwszy z ogromnej ilości elementów jakie znalazły się w niezwykłym katalogu dokonań Tiny w następnej dekadzie. Osiągnięcia te osłodziły gorzkie chwile historii życia piosenkarki.
Wspominając o najwspanialszych sukcesach Tiny nie można pominąć jej występu w głównej roli obok Mela Gibsona w filmie "Mad Max: Beyond The Thunderdome"; błyskotliwego duetu z MIckiem Jaggerem w Live Aid; wspaniale sprzedającej się autobiografii "I'm Tina", która stała się inspiracją do popularnego filmu "What's Love Got To Do With It". Trzeba pamiętać o pobijających wszelkie rekordy trasach koncertowych, nagraniach i występach z Davidem Bowie, Eric'iem Claptonem, Eltonem Johnem, Rodem Stewartem, Bryanem Adamsem i Markiem Knopflerem, którzy uważają się za fanów Tiny.
Szeroki zasięg dokonań podkreśla status Tiny jako jednej z najdoskonalszych artystek naszych czasów. Kariera Tiny trwa już blisko 40 lat ale nadal wybucha taką samą niegasnącą energią przy wydaniu każdej kolejnej płyty. Jest osobą wyjątkowo ceniącą sobie prywatność, co nie zmienia faktu, że jest jedną z najlepiej rozpoznawanych piosenkarek świata. Na płytach i na scenie Tina nieustannie zachwyca i wzrusza miliony fanów. Historia jej życia udowadnia, że pomimo ogromu nieszczęść nawet najbardziej szalone marzenia mogą stać się prawdą.

Stronę wykonano na podstawie informacji Pomaton EMI

Projekt i wykonanie DNC ©  WebDesign 2000 - 2002

W górę