Strona główna >>

Joe Cocker

Człowiek, który z każdej piosenki potrafi stworzyć arcydzieło... Niepowtarzalny i uwielbiany przez wszystkich.

Już od 30 lat słuchamy płyt Joe Cockera. Pierwszą płytą była "With A Little Help From My Friends" (1968), która odniosła ogromny sukces. Zanim jednak tak się stało, pod koniec lat 50-tych Cocker występował w rythm'n'bluesowym zespole The Cavaliers, a następnie w Vance Arnold&The Avengers. Dopiero w połowie lat 60-ych uformował własny zespół The Grease Band. Towarzyszyli mu wtedy m.in. tacy muzycy jak: Leon Russel, Jimmy Page i Steve Winwood. Przełomowym momentem w jego początkowej karierze był bardzo udany występ na festiwalu Woodstock w sierpniu 1969 roku. Wkrótce potem odbył wielkie tournee po Stanach zjednoczonych z 43 osobowym zespołem Mad Dogs & Englishmen. Muzyczne wycinki z tej trasy udokumentowano na albumie "Mad Dog & Englishman" wydanym w 1970 roku. Był to jeden z jego najbardziej hitowych albumów i dotarł na drugie miejsce na liście tygodnika Billboard.
W początkowych latach swojej kariery Cocker często sięgał po sprawdzone kompozycje, jak np. "Just Like A Woman", "Dear Landlord" (z repertuaru Boba Dylana), "Delta Lady" (Leon Russel). W repertuarze znajdowały się także jego własne piosenki komponowane niekiedy wspólnie z pianistą Chrisem Staintonem: "Marjorine", "Change In Louise" czy "Woman To Woman".
Niektórzy krytycy muzyczni twierdzą, że lata 70-te to najmniej ciekawy okres w karierze artysty. Cocker jednak mimo osobistych problemów wciąż nagrywał i wbrew opiniom krytyków odnosił kolejne sukcesy. Singiel "The Letter" z 1970 roku wykonany wspólnie z Leon Russel&The Shelter People dotarł to Top-10. Również inne utwory jak "Cry Me A River" (1970), "High Time We Went" (1971), Feelin Alright" (1972), "Midnight Rider" (1972) czy "Put Out The Light" 1974) nie omijały Top-40. Z tego też okresu pochodzi jeden z jego największych hitów napisany wspólnie z Billy Prestonem "You Are So Beautiful", który dotarł do 5 miejsca na liście tygodnika Billboard w styczniu 1975 roku.
Cocker odzyskał swoich fanów i zdobył większą niż kiedykolwiek popularność na początku lat 80-tych wydając "Up Where We Belong", utwór wykonywany wspólnie z Jennifer Warnes, a zaczerpnięty za ścieżki dźwiękowej do filmu "An Officer & A Gentleman".
Ta dobra passa trwa do dzisiaj...

Stronę wykonano na podstawie informacji Pomaton EMI

Projekt i wykonanie DNC ©  WebDesign 2000 - 2002

W górę