Strona główna >>
Pomoc ?

Houk

Jesienią 1989 roku Darek Malejonek, Robert Sadowski, Tadeusz Kaczorowski, Piotr Falkowski, członkowie już dziś kultowych grup takich jak Deuter, Kultura, Izrael, Armia, Moskwa, stworzyli zupełnie nowy zespół, w którym to postanowili realizować swoje pasje muzyczne. Nowa formacja przyjęła nazwę HOUK, którą to wymyślił Darek Malejonek - wokalista nowej grupy. W październiku 1989r. Muzycy wyjechali do Berlina Zachodniego, gdzie wraz z Indianami peruwiańskimi grali akustyczne koncerty na ulicach miasta. Po powrocie do kraju muzycy mimo przynależności do swoich macierzystych grup, nie zawiesili działalności Houk-a. I w ten sposób w 1990 roku odbyły się pierwsze koncerty grupy w nowo powstałych warszawskich pubach takich jak: Merlin, Exit, Moskwa. Wszystkie występy spotykały się z bardzo ciepłym przyjęciem zgromadzonej publiczności. I tak Houk działał aż do 1992 roku, w którym to ukazała się pierwsza płyta grupy zatytułowana "Soul Ammunition". Płyta nagrana została w studio Złota Skała - Roberta Brylewskiego w rekordowym czasie, bo zaledwie w ciągu czterech dni. Mimo krótkiej sesji nagraniowej album prezentował bardzo nowoczesne i nowatorskie jak na tamte lat brzmienie. Potwierdziły to bardzo dobre recenzje prasowe, natomiast redakcja miesięcznika "Tylko Rock" i "Marllboro Music" uznała HOUK za debiut roku 1992. Piosenka pochodząca z tej płyty "Dancing with Reality" wyemitowana została w Radio France Internationale i zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie słuchaczy. Dzięki temu muzycy otrzymali nagrodę pieniężną oraz zaproszenie na największe targi muzyczne świata Midem'93 w Cannes. Tuż przed wyjazdem Houk-a do Cannes, opublikowany został drugi album zatytułowany "Natural Way". Płyta zawiera materiał koncertowy zarejestrowany w jednym z warszawskich klubów. Płyta "Natural Way" oprócz utworów Houka zwiera także covery utworów Jimi Hendrixa, Iggy Popa, T Rex

Występ Houka na Francuskim Midem - w ramach koncertu "Rock on East" - uznany został przez krytyków i publiczność jako najlepszy występ wśród koncertów zespołów biorących udział w tym przedsięwzięciu. Fragment występu i wywiad z grupą był zarejestrowany przez MTV i emitowany 7 razy w porze największej oglądalności. 
Po powrocie z Francji na HOUK oczekiwało zaproszenie na największe niezależne Targi Muzyczne - "New Music Seminar" w Nowym Jorku. Grupa miała wystąpić w klubie na Broadway obok takich zespołów jak Biohazard czy Babes In Toyland. Z przyczyn niezależnych, zespół nie wyjechał, a tym samy być może zaprzepaścił szansę zaistnienia polskiej muzyki rockowej na miedzy narodowej scenie. Ale muzycy nie zniechęcili się tym, tym bardziej, że nadal byli w centrum zainteresowania. 

W lutym'93 HOUK został zaproszony przez fińskiego reżysera Mikę Kaurismakiego na światową premierę filmu "The Last Border". W filmie tym jako utwór tytułowy wykorzystana została kompozycja "Soul Ammunition II". Po premierze grupa zagrała krótką trasę koncertową po Finlandii, gdzie znów - podobnie jak we Francji - spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. 
W listopadzie 1993 roku w studiu S4 pod opieką Leszka Kamińskiego nagrany został materiał, który 21 lutego 1994 ukazał się nakładem firmy Izabelin Studio. Płytę "Transmission Into Your Heart" promował teledysk, w którym wykorzystywane były zdjęcia z filmu Miki Kaurismakiego - "The Last Border", kręcone w niesamowitych plenerach Laponii.
W grudniu 1993 roku zespół opuścił Robret Sadowski, którego zastąpił Artur Affek ex Zgoda.
15 sierpnia 1994 roku po wielu perturbacjach związanych ze składem grupy Darek Malejonek podjął decyzję o współpracy z nowymi muzykami. Paweł Krawczyk ("Gruby"), Mirek Grewiński ("Miro"), Tomek Sierajewski ("Bolek") oraz Tomek Grewiński ("Tomik") - na co dzień muzycy zespołu Ahimsa - rozpoczęli współpracę pod szyldem HOUK. Po kilkunastu próbach i koncertach powstał nowy, sprawnie działający organizm, który zyskał aprobatę zarówno krytyków jak i publiczności. Koncerty grane przez nowy skład są energetyczne, żywiołowe, muzyka brzmi świeżo. Dużą nobilitacją dla odmłodzonego zespołu były występy przed BAD BRAINS i CLAWFINGER w Warszawie.

"...Plusem nowego Houku jest to, że my jako muzycy Ahimsy jesteśmy bardzo zgrani, mamy duże obycie koncertowe. Dzięki temu udało się nam osiągnąć charakterystyczne brzmienie dla nowego HOUKa. Każdy z nas ma swoją koncepcję i specyfikę grania. Wspólnym mianownikiem obu zespołów jest jedynie duży czad. W HOUKu ograniczamy się do aranżowania pomysłów Darka. Dzięki współpracy z nim nauczyliśmy się wielu rzeczy, między innymi improwizacji i grania rozbudowanych partii solowych..." - mówią muzycy Houka

W sierpniu 1995 roku pod okiem Jarka Pruszkowskiego w studiu Izabelin powstał nowy materiał, który swą premierę miał 20 listopada '95. Płytę zatytułowaną "Generation X" promował twór "Pieniądz", do którego zrealizowany został teledysk. 
Przez kolejne pięć lat Houk jedynie koncertował. Muzycy natomiast wspomagali działalność innych grup, takich jak 2TM2,3 czy Arka Noego

Na początku 2000 roku weszli do studia i nagrał mowy materiał, który ukaże się w drugiej połowie lata na płycie zatytułowanej "Extra Pan". 
Tym samym po 5 letniej przerwie, rozpocznie się kolejny rozdział w działalności Houka. 

Stronę wykonano na podstawie informacji Pomaton EMI

Projekt i wykonanie DNC ©  WebDesign 2000 - 2002

W górę