Strona główna >>

Anita Lipnicka

Anita Lipnicka

Jest spod znaku Bliźniąt. Urodziła się i wychowała w Piotrkowie Trybunalskim. Mając 15 lat została modelką, dzięki czemu odwiedziła Japonię i Syberię.
Debiutowała jako wokalistka w krakowskim kabarecie Rafała Kmity , następnie występowała z własną grupą Certificado. Wtedy zaczęła pisać swe pierwsze teksty. W czasie jednego z koncertów w Łodzi, Anitą zainteresował się jeden z dziennikarzy Radia Łódź i doprowadził do spotkania Anity z instrumentalną wówczas grupą Varius Manx. I tak, w 1993 roku Anita Lipnicka związała się z zespołem, z którym nagrała swój pierwszy album Emu. Wiosną 1994 roku album uzyskał status Platynowej Płyty, a singiel Zanim zrozumiesz stał się punktem zwrotnym w karierze zespołu. Varius Manx z wokalistką Anitą Lipnicką zdobył Grand Prix Sopot '94 i Nagrodę Dziennikarzy. Emu został albumem roku według magazynów: Bravo, Popcorn; był też najlepiej graną płytą wg wielu rozgłośni radiowych, zaś Anitę okrzyknięto Debiutem 1994 roku, dzięki czemu jej twarz zdobiła okładki niemal wszystkich pism. Anita i Varius Manx byli nominowani do nagrody Fryderyk '94, aż w sześciu kategoriach.
W kwietniu 1995 roku ukazał się następny album zatytułowany Elf i osiągnął podwójną platynę, co było wydarzeniem bez precedensu, ponieważ stało się tak po raz pierwszy w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Zespół zdobył za ten album trzy Fryderyki '95: Album Roku, Zespół Roku i Kompozytor Roku. Rok 1995 zespół zakończył występem w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie podczas koncertu Indywidualności Roku uzyskał miano Najlepszego Zespołu 1995.
Z początkiem 1996 roku Anita zdecydowała się ostatecznie na karierę solową i za sprawą swego managera nagrała własny album w Londynie.
Płyta Wszystko się może zdarzyć ukazała się w październiku 1996 roku w za sprawą Pomaton EMI. Już w pierwszym tygodniu po premierze album został sprzedany w ponad stutysięcznym nakładzie, zaś po sześciu tygodniach rozszedł się w ponad dwustu tysiącach egzemplarzy, co wówczas oznaczało Platynową Płytę (dziś byłaby to podwójna Platyna).
Anita nagrywała tę płytę w Livingstone Studio w lipcu '96. Towarzyszyli jej muzycy, którzy dotychczas współpracowali z takimi gwiazdami jak: Paul McCartey, Hall and Oates, Mick Jagger, Bee Gees, Foreiger, Liza Minelli, Rod Stewart i wielu innych.
W lutym 1997 roku Anita otrzymała nagrodę PLAY BOX, typowaną przez polskie rozgłośnie radiowe w dwóch kategoriach:
- najlepsza wokalistka
- piosenka roku (Wszystko się może zdarzyć)
W marcu '97 Anita otrzymała aż pięć nominacji do nagrody Fryderyk '96:
- wokalistka roku,
- najlepszy debiut fonograficzny (solo),
- piosenka roku,
- album popowy roku,
- autor tekstów.
Wiosna i lato'97 upłynęły Anicie na próbach z nowym zespołem oraz trasie koncertowej. W końcu 97 roku, po niespełna roku od wydania, album "Wszystko się może zdarzyć", rozszedł się w blisko 400 000 egzemplarzy!
Właśnie wtedy, na przełomie listopada i grudnia '97, Anita znowu wyjechała do Londynu, by rozpocząć pracę nad drugim solowym albumem. Podobnie jak w przypadku pierwszego albumu, towarzyszyli jej angielscy muzycy, ponownie nagrań dokonano w Livingstone Studio w Londynie. Tym jednak razem zebrało się aż trzech producentów muzycznych: Danny Schogger, Cameron Jenkins i Mark Tschanz. Drugi solowy album Anity, zatytułowany To co naprawdę miał swoją premierę 8 czerwca 1998 roku. Promowały go trzy single Historia jednej miłości, O niczym, Gin z tonikiem. Na początku lipca artystka zakończyła nagrania do swojej nowej płyty (premiera - październik 2000 r.) w studio Winicjusza Chrósta w Sulejówku.

Stronę wykonano na podstawie informacji Pomaton EMI

Projekt i wykonanie DNC ©  WebDesign 2000 - 2002

W górę