Skype.pl - Twoja telefonia internetowa

Strona główna >>

Zdjęcie

Nick Cave to wybitna postać światowej kultury, kontrowersyjny artysta, mistrz prowokacji, jedna z najwybitniejszych osobowości w historii muzyki rockowej. Dzięki jego dokonaniom można go śmiało usytuować wśród najznamienitszych postaci kultury przełomu XX i XXI wieku.
Pierwsze kroki w stronę muzyki
Nick Cave rozpoczął swoją karierę muzyczną w połowie lat 70., kiedy to wraz z kolegami postanowił założyć formację The Boys Next Door. Zespół działał w podziemiu punkowej sceny australijskiej. Po fali niepowodzeń członkowie zespołu postanowili przenieść się do Londynu. Przeprowadzka zaowocowała zmianą nazwy na The Birthday Party i nagraniem płyty "Prayers On Fire". Krążek przyniósł zespołowi sławę i uznanie w środowisku muzycznym. W rok po spektakularnym sukcesie muzycy nagrali kolejny świetny krążek "Junkyard". Jednak w wyniku licznych nieporozumień Nicka Cave'a oraz Rowlanda S. Howarda zespół rozpadł się.

Czasy The Birthday Party
Nick Cave nie porzucił jednak swoich aspiracji muzycznych. W trakcie istnienia zespołu The Birthday Party Cave nawiązał znajomość z Blixą Bargeldem - gitarzystą formacji Einstürzende Neubauten. I tak w roku 1984 światło dzienne ujrzał wspólny krążek obu artystów "From Her To Eternity". Płytę opisano jako Nick Cave and The Bad Seeds. Nazwa zespołu powstała w wyniku inspiracji filmem "Bad Seed" Mervina LeRoya z 1956 roku. Tygodnik "Melody Maker" uznał "From Her To Eternity" za jeden z najlepszych rockowych albumów w historii.
Przez ponad 20 lat istnienia, Nick Cave z zespołem nagrał 17 albumów m.in. "Kicking Against The Pricks", "The Boatmans Call" czy też "Murder Ballads". Dzięki temu ostatniemu, a w zasadzie piosence "Where The Wild Roses Grow" wykonanej z inną australijską artystką - Kylie Minogue, Nick Cave stał się osobą znaną i rozpoznawalną na całym świecie, natomiast krążek "Murder Ballads" okazał się najpopularniejszym albumem w dyskografii artysty.
Co dalej!? Nowe wyzwanie - Grinderman
Grinderman to nowy projekt muzyka. W 2006 roku członkowie The Bad Seeds: skrzypek Warren Ellis, basista Martyn Casey i perkusista Jim Sclavunos wraz z Nickiem Cavem postanowili zaszyć się w studiu i nagrać wspólny krążek. Zadebiutowali w 2007 roku albumem "Grinderman". Krążek okazał się sukcesem i zdobył przychylne oceny krytyków. Jednak na kolejny album muzycy kazali swoim fanom czekać aż trzy lata. Płyta "Grinderman 2" wydana została w 2010 roku i tak jak poprzedni krążek odniosła sukces. Wielu krytyków mówi, że jest nawet lepsza niż poprzedni.

Nick Cave w liczbach:
. nagrał 1 album z zespołem The Boys Next Door
. nagrał 6 albumów z zespołem The Birthday Party
. nagrał 17 albumów z zespołem The Bad Seeds
. nagrał 2 albumy z zespołem Grinderman
. stworzył lub współtworzył muzykę do 13 filmów


W górę

Wszelkie prawa zastrzeżone

DNC WebDesign © 2000 - 2011

Informacje dostarczone przez Festiwal Nowe Horyzonty