Skype.pl - Twoja telefonia internetowa

Strona główna >>

Zdjęcie

The Globetrotters to zespól reprezentujący tzw. "world music",gatunek polegający na połączeniu różnych elementów muzyki etnicznej. Zespół powstał w 1999 roku i tworzą go wokalista Kuba Badach,saksofonista i flecista Jerzy Główczewski oraz twórca całego przedsięwzięcia, wibrafonista Bernard Maseli. Oryginalność muzyczna zespołu polega na nietypowym połączeniu trzech różnych indywidualności muzycznych,gdzie Kubach Badach reprezentuje soul i funk,Jerzy Główczewski-jazz a Bernard Maseli-fusion.To połączenie plus elementy folkloru całego świata [latynoskie rytmy, afrykańskie i indyjskie skale,szkockie zaśpiewy etc.] obecne w każdej kompozycji zespołu stanowią o bardzo oryginalnym obliczu "The Globetrotters". Już pierwsza trasa koncertowa "The Globetrotters",[22 koncerty!], była dużym wydarzeniem na naszej scenie fusion.Owocem tej trasy było nagranie pierwszej płyty pod tytułem'The Globetrotters",która ukazała się nakładem gdańskiej firmy 'Futurex''.Płyta otrzymała znakomite recenzje we wszystkich najważniejszych magazynach muzycznych w naszym kraju.W 2001 roku,wiosną zespół nawiązał współpracę ze znakomitym perkusjonistą indonezyjskim Nippy Noyą.Muzyk ten o fantastycznym dorobku[grał m.in.:S.Getz,B.Cobham,A.Summers,The Animals,E.Burdon,R.Brecker,M.Brecker],znakomicie uzupełnił brzmienie zespołu swoimi instrumentami perkusyjnymi i od października 2002 r. został czwartym pełnoprawnym członkiem zespołu "The Globetrotters".W wrześniu 2002r.zespół nagrał swoją drugą płytę pod tytułem "Fairy Tales of the Trees"wydaną przez wytwórnię "Soliton" w marcu 2003, gdzie gośćmi zaproszonymi są m.in. gitarzysta Dean Brown i basista Krzysztof Ścierański. Do dnia dzisiejszego zespół zagrał blisko 170 koncertów w kraju i zagranicą.

Bernard Maseli [vibes,kalimba]
Wibrafonista, kompozytor, aranżer, producent, pedagog. Karierę na polskiej scenie jazzowej rozpoczął w 1985 roku wraz z zespołem "WALK AWAY" na festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Wraz z zespołem "WALK AWAY" nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal "Jazz Jamboree" w Warszawie, "Jak-Jazz" w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support). W latach 1985-87 współpracował z zespołem "YOUNG POWER", z którym nagrał dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem zakłada duet pod nazwą "BACK IN" (dwie płyty). Od 1995 roku rozpoczyna trwającą do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim (początkowo jako trio "MUSIC PAINTERS" wraz z perkusjonalistą Jose Torresem, ostatnio jako duet "Big 2"). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Jako producent zaistniał płytami "Tylko Chopin" dla Lory Szafran, oraz płytą "Melodies" Anny Serafińskiej. Od 12 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie "Jazz Top" miesięcznika "Jazz Forum" oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od 12 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej. Ostatnio wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą "The Globetrotters". Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są nagrane dwie płyty oraz ponad 150 zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noyą (Indonezja). Bernard Maseli współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Ewa Bem, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad trzydzieści płyt.

Jerzy Główczewski [ sax. ,flute]
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.Obecnie wykładowca klasy saksofonu tejże uczelni. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w Gdańsku. Uczęszczając do Średniej Szkoły Muzycznej,współpracował z wieloma zespołami lokalnymi trójmiasta jak chociażby " Baszta " (wyróżnienie na festiwalu Jazz nad Odrą ). W tym samym czasie rozpoczyna pracę z poznańską super grupą ERGO BAND i Grażyną Łobaszewską. Zwieńczeniem współpracy z Ergo jest dwumiesięczne tournee po byłym ZSSR. Zaraz po powrocie z ZSSR Jerzy Główczewski przenosi się do Katowic na studia. Początek studiów obfituje nagraniem płyty z big bandem AM, oraz współpracą z Jarkiem Śmietaną w formacji EXTRA BALL. W tym czasie Big band ma swój okres prosperity, czego dowodem był wyjazd do USA na dwa festiwale jazzowe Reno (Nevada) i Barceley Jazz Festival (California) oraz Jazz Ost East (Norymberga). Po powrocie do kraju, owocna współpraca z zespołem EXTRA BALL - rozliczne koncerty i nagrania płytowe. Zwieńczeniem współpracy z Jarkiem Śmietaną był Ogólnopolski Konkurs Improwizacji Jazzowej. Jerzy Główczewski zostaje laureatem I-szej nagrody tegoż konkursu. Od tego momentu rozpoczyna się współpraca z zespołem Alka Maliszewskiego ALEX BAND, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na wielu festiwalach, chociażby Sopot czy Opole. W tym samym czasie współpracuje z wieloma muzykami jazzowymi jak chociażby Zbigniew Lewandowski, Eryk Kulm, Marek Bałata. Od wielu lat uczestnik nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera w tym słynnego " Requiem for My Friend ", którego prapremiera odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Powtórzenie koncertu miało miejsce w Londynie w legendarnym "Royal Festival Hall" z orkiestrą BBC Concert Orchestra.

Kuba Badach [vocal]
Absolwent Wydziału Jazzu I Muzyki Rozrywkowej ,Katowickiej Akademii Muzycznej, zadebiutował w 1989r. na koncercie "Artyści dla Rzeczypospolitej".Następnie współpracował z big-bandem Wiesława Pieregorólki.W 1997 r. nawiązuje współpracę z Robertem Jansonem z którym nagrywa płytę "Trzeci Wymiar".Utwór "Małe Szczęścia" z tej płyty przez długi czas gościł na pierwszych miejscach krajowych list przebojów.Z Robertem Jansonem nagrywa łącznie dwie płyty.Jego unikalny barwowo głos możemy również usłyszeć na płycie "Śpiewniki Śląskie " Katarzyny Gertner.Od trzech lat jest liderem zespołu "Polucjańci" z którym to zespołem nagrał dwie płyty oraz występował na wielu polskich scenach [m.in. dwukrotnie na festiwalu w Opolu]. Ostatnio został producentem najnowszego albumu Ewy Bem.


W górę

Wszelkie prawa zastrzeżone

DNC WebDesign © 2000 - 2011

Informacje dostarczone przez The Globetrotters