Skype.pl - Twoja telefonia internetowa

Strona główna >>

Zdjęcie

Jest jedną z najpopularniejszych brytyjskich wokalistek i kompozytorek - świadczy o tym choćby 5 milionów płyt, jakie sprzedała dotychczas na całym świecie. Do tego dodać można liczne nagrody, jakimi ją uhonorowano - parę statuetek Brit Awards, dwie Ivor Novello's Award i World Music Award, międzynarodowe przeboje "Life" czy "You Gotta Be" oraz zaśpiewanie głównego tematu miłosnego w takiej super-produkcji jak "Romeo & Juliet" Baza Luhrmanna. Teraz Des'ree powraca z zupełnie nową kolekcją potencjalnych przebojów, które powstawały na przełomie ostatnich czterech lat.
Jedną z niepowtarzalnych zalet Des'ree jest umiejętność tworzenia rzeczy nieprzeciętnych z czegoś zupełnie zwykłego. Jak na przykład codzienne czynności domowe czy inne przyziemne wydarzenia. Nadaje im niemalże magiczne znaczenie, pięknymi melodiami podnosi do zupełnie innej rangi i - przede wszystkim - ozdabia aksamitnym, karmelowym głosem.
Jest zodiakalnym Strzelcem, urodziła się 30. listopada w Londynie. Jej rodzice przenieśli się tam z Karaibów jeszcze we wczesnych latach 60. Des'ree już w wieku 14. zdecydowała się poświęcić swoje życie muzyce. Dzięki bogatej płytotece swoich rodziców wcześnie dowiedziała się to jazz, reggae, calipso i gospel. Najpierw zaczynała od pisania wierszy i dopasowywania do nich melodii. W wieku 23 lat nagrała demo które ostatecznie trafiło na właściwe biurko w Sony Music. Zawierało min. piosenkę "Feel So High", która niedługo potem wydana została jako pierwszy singiel artystki. Po dziś dzień w całej jest to najszybciej wydane demo w historii wytwórni. Na półki sklepowe trafiło niespełna 12 tygodni po pierwszej jego prezentacji.
Sukces "Feel So High" i towarzyszący mu album "Mind Adventures" otworzył Des'ree drogę do światowej kariery, ale tak naprawdę dopiero singiel promujący jej drugi krążek "I Ain't Movin" - "You Gotta Be" uczynił z niej gwiazdę pierwszego formatu. "You Gotta..." stał się prawdziwym manifestem optymizmu, nie tylko w Wielkiej Brytanii i Europie, ale na całym świecie. W Ameryce bardzo długo nie schodził z listy Billboardu, grały go zarówno radia, jak i muzyczne telewizje (Na szczyty list przebojów trafiał aż dwukrotnie, a to za sprawą równie udanego jak oryginał remiksu!). W jej rodzinnej Anglii utwór ten umieszczono ponadto na płycie charytatywnej 'Diana, Princess Of Wales'.
Trasa z Sealem po Stanach Zjednoczonych (1995) tylko umocniła jej pozycję międzynarodowej gwiazdy. Bilety na wszystkie koncerty rozchodziły się na pniu i występując jako support przed Sealem, niemal każdej nocy Des'ree żegnały owacje na stojąco. W tym samym roku wystąpiła na pierwszym 'świeckim' koncercie w Watykanie i otrzymała błogosławieństwo od samego Jana Pawła II.
W czasie pomiędzy "I Ain't Moving" i wydaniem jej trzeciego albumu 'Supernatural', Des'ree zajmowała się komponowaniem utworów do filmów - i to z niemałym sukcesem! Jej piosenki znalazły się na ścieżkach dźwiękowych m.in. do 'Clockers' Spike'a Lee, 'Set It Off' i przede wszystkim 'Romeo & Juliet' Baza Luhrmanna - wykonywana przez nią 'Kissing You (Love Theme from Romeo & Juliet)' towarzyszyła pierwszemu spotkaniu tytułowych bohaterów granych przez Claire Danes i Leonardo di Caprio. Wiele osób uważa, że był to jeden z najpiękniejszych filmowych tematów miłosnych.
Wydany w 1998 roku album 'Supernatural' jest dotychczas największym sukcesem Des'ree. Już pierwszy singiel z tego wydawnictwa - wydany w czerwcu "Life" stał się międzynarodowym przebojem, podczas gdy listopad tego roku należał już do następnej odsłony z albumu - utworu "What's Your Sign". Promocja płyty poparta była również trasą koncertową po Ameryce, Europie i Dalekim Wschodzie. To właśnie pod koniec tej trasy Des'ree zaczęła pierwsze piosenki na swoją nową płytę.
Słowa i melodia do piosenki "Cool Morning" powstały na przykład w hotelowym basenie na Filipinach. W tym samym czasie artystka napisała też ze swoim gitarzystą Princem Sampsonem utwór "Why".
"Trudno powiedzieć, czy posiadam jakiś patent na komponowanie utworów" - zastanawia się Des'ree. "Zazwyczaj wymyślam sobie krótki fragment tekstu i podstawową linię melodyczną i na tej podstawie buduje resztę utworu. Nieraz śpiewam ją sobie przez cały dzień krzątając się po domu i ostatecznie wieczorem sama zamienia się w gotową piosenkę. Albo zapisuję to, co wymyśliłam i resztę utworu dokańczam z którymś ze swoich muzyków. Bywa, że pomysły przychodzą mi do głowy bardzo wcześnie rano - o 5 czy 6 godzinie. Dlatego przy łóżku staram się zawsze mieć przygotowany dyktafon, na który mogę nagrać to, co właśnie wymyśliłam. I dalej mogę już spać spokojnie!"
"Znajdujący się na płycie 'Something Special' napisałam chyba podczas przerwy na kawę. Rozmawiałam właśnie z jednym z muzyków, a on nagle zaczął grać na gitarze i nucić coś takiego: "Nagrywam na wszelki wypadek. Wobec tylu problemów w naszym życiu, musimy trochę je odciążyć. A tu dodać więcej basu." I w ten sposób nagraliśmy piosenkę o nagrywaniu piosenek! "It's OK" - pierwszy singiel z albumu napisałam z kolei w sporym stresie. Była właśnie przygnębiona paroma sprawami i nieświadomie stworzyłam kawałek o codziennym życiu każdego z nas."
Tak wygląda świat Des'ree. Świat dążący do osiągnięcia spokoju i zrozumienia. Świat, w którym piękno i nadzieję odnaleźć można czasem w zupełnie przedziwnych miejscach czy najprostszych czynnościach. Na stronie internetowej Des'ree znaleźć można takie oto słowa artystki: "Dziękuję Wam za wszystkie życzenia urodzinowe. To był cudowny dzień. Przysłano mi mnóstwo kwiatów. Kocham kwiaty. Teraz w moim domu roznosi się piękny zapach. Wieczorem zapaliłam świece i chwilę medytowałam. Była pełnia księżyca. Kiedyś ktoś powiedział mi, że pełnia jest od dziękowania, a nów od składania nowych próśb. Kto wie, może coś w tym jest?!"


W górę

Wszelkie prawa zastrzeżone

DNC WebDesign © 2000 - 2011

Informacje dostarczone przez Sony Music Polska